Osvitanova.com.ua

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я. Всесвітня організація охорони здоров'я запропонувала відзначати такий день задля підвищення обізнаності обізнаністі про профілактику ментальних розладів, способи турботи про ментальне здоровʼя та для підтримки людей з подібними захворюваннями. 

Основна мета цього святкування – скоротити поширеність захворювань, пов’язаних з психічними розладами: депресивні стани, фобії, розлади особистості, посттравматичний синдром тощо.

В цій публікації розглянемо, яка ситуація з психічним станом у українців станом на 2024 рік і що нам може допомогти його покращити.

Центр Разумкова разом з LB провели опитування у червні в усіх регіонах України, за винятком тимчасово окупованих територій.

За даними опитування, за останній рік з минулого літа психологічний стан 55,8% опитаних погіршився. У 33,6% він не змінився. І у 2,9% – поліпшився.

Найчастіше психологічний стан опитаних погіршився через загальну втому від стресів, спричинену війною – 56,8%. Також психологічний стан погіршився через погіршення здоров’я (37,3%), відсутність перемог на фронті і важкі втрати (48,6%). «Мобілізація» й «відключення електрики» є джерелом занепокоєння для 23,6% і 20,9% відповідно. Також серед чинників що негативно впливають на психологічний стан зазначені втрата житла (3,9%), втрату близьких  

Серед чинників, що допомагають вибратися з емоційної ями, українці назвали поліпшення навичок планування та прогнозування в нестабільній ситуації – 63,8%. 

Серед причин поліпшення стану українців «інформація про те, що рідні або близькі добре влаштувалися в благополучних країнах», — другий за важливістю чинник зменшення стресу (28,4%).

Приблизно порівну українців відчувають поліпшення настрою, коли дізнаються про те, що Україні обіцяють збільшити фінансову (18,2%) та військову допомогу (21,1%).

Покращення здоров’я, навіть матеріального становища досягли приблизно по 12 людей із кожної тисячі опитаних. 

Тобто постачання армії та фінансування держпрограм опитувані загалом оцінюють вище за власне здоров’я й добробут

Варто пам’ятати, що психічне здоров’я — це стан добробуту, у якому людина реалізує свої здібності, може протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати й робити внесок у свою громаду. Психічне здоров’я є основою добробуту людини й ефективного функціонування спільноти.

Центр громадського здоров’я дібрав п’ять головних порад, які допоможуть поліпшити ваше психічне здоров’я та самопочуття.

1. Спілкуйтеся з іншими людьми

Добрі відносини з оточенням важливі для вашого психічного здоров’я, адже вони допомагають розвинути почуття приналежності до групи, дають можливість поділитися позитивним досвідом з іншими та відчути емоційну підтримку. Спілкуйтеся з друзями, сім’єю, колегами, однодумцями. Обмінюйтеся думками, підтримуйте одне одного –– усе це допомагає відчувати себе в тонусі та зберігати життєві сили.

2. Будьте фізично активними

Регулярна фізична активність пов’язана з нижчим рівнем депресії і тривожності у всіх вікових групах, підвищенням самооцінки та гарним настроєм. Це не обов’язково має бути інтенсивне тренування –– можна просто прогулятися на свіжому повітрі в колі друзів чи сім’ї. Під час прогулянки знижується рівень гормону стресу (кортизолу), і внаслідок цього ми відчуваємо піднесення та отримуємо більше задоволення від життя. Прогулянку можна робити за півтори-дві години до сну, щоби покращити його якість та почуватися більш розслаблено.

3. Продовжуйте вчитися

Дослідження показують, що опанування нових навичок поліпшує психічний стан завдяки підвищенню впевненості в собі через розвиток цілеспрямованості. Навіть якщо ви відчуваєте, що у вас недостатньо часу або немає потреби вивчати щось нове, є багато різних способів додати нові знання у своє життя.

Наприклад, ви можете спробувати: готувати щось нове та корисне, удосконалити свої вміння (поліпшити навички презентації, фотографії, полагодити зламаний велосипед) або спробувати нові види діяльності (вести блог, займатися новим видом спорту, вчитися малювати).

4. Допомагайте іншим

Науковці виявили, що доброта й щедрість можуть допомогти поліпшити ваш психічний стан завдяки створенню позитивних емоцій та відчуття важливості. Невеликі добрі справи для інших людей або волонтерство сприяють підвищенню рівня нейромедіаторів, як-от серотонін, дофамін та ендорфін.

Також, коли ми робимо добрі справи заради суспільного блага, у нас збільшуються самооцінка, рівень емпатії та співчуття, покращується настрій. Це знижує артеріальний тиск і рівень кортизолу.

5. Уважно ставтеся до своїх думок, емоцій та поведінки

Усвідомлення допомагає краще розуміти власні думки та емоції, тривогу чи переживання, поліпшити ставлення до життя й підхід до розв’язання проблем. Намагайтеся дослухатися до свого тіла, бажань та процесів свого внутрішнього світу, адже це підвищує здатність планувати діяльність, позитивно ставитися до себе і, як наслідок, — мати високий рівень емпатії та самоприйняття.

{{read_more|Читайте також| 5854, 6541}}

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram

 

Поширити у соц. мережах: