Кожна людина мріє бути щасливою. І базова виховна мета батьків і педагогів полягає у тому, щоб навчити дитину відчувати себе такою навіть без прив'язки до зовнішніх обставин. А як цього домогтися? Передусім необхідно виховати в дитині не лише прагнення до більшого, а й уміння завжди цінувати те, що вона має і щиру вдячність за це.

Однак варто пам'ятати, що діти у силу психологічного розвитку схильні сприймати все як належне. Уміння ж відчувати вдячність є свідченням успішного процесу дорослішання особистості і настання її зрілості, але воно не завжди залежить від біологічного віку. Навіть не всі дорослі володіють цим умінням. Однак цього можна навчитися і навчити своїх дітей!

Всеосвіта запропонувала декілька дієвих порад, які допоможуть виховати у кожній дитині вміння цінувати те, що в неї є, й щиро бути вдячною за це.

Щоденник вдячності

Запропонуйте дітям створити та оформити на власний смак свій особистий яскравий щоденник, куди вони зможуть записувати радісні моменти, які відбулися в їхньому житті. Зазначте, що важливі не лише вагомі події, але й повсякденні дрібниці, з яких врешті-решт і складається життя кожної людини. 

Зверніть увагу дитини, що радісні моменти для кожного з них це результат чиїхось дій і прагнень – без зусиль цих людей не було б і відповідних щасливих моментів!

Три найкращі події дня

Запропонуйте дітям узяти за правило щоденно виконувати дуже просту, однак дієву вправу: лягаючи спати, визначити для себе три найкращі події, які сталися з кожним із них впродовж дня або добрі вчинки, які були скоєні ними. 

Практикування цієї вправи виробить навичку цінувати радісні моменти і помічати явища, які викликають почуття вдячності.

Станьте прикладом вдячної людини

Діти схильні наслідувати те, що вони бачать, тому станьте прикладом – частіше самі говоріть дітям слова вдячності. 

Дитина виконала ваше доручення – обов'язково щиро подякуйте за допомогу! Слова вдячності, сказані просто і щиро, стануть емоційною винагородою, і дитині буде приємно й надалі проявляти ініціативу допомоги.  

Проговоріть при нагоді, що кожному завжди хочеться більшого, однак варто пам'ятати, що він має у житті, кому цьому завдячує і як би могла скластися його доля, якби в нього не було того, що насправді зараз він має.

Обов'язково час від часу говоріть дітям, за що ви вдячні саме їм. Адже щирі слова вдячності обов`язково надихнуть учнів на нові звершення та у невимушеній формі навчать, що вдячність – почуття, гідне наслідування. 

Вправа «Яку користь можна отримати з цієї неприємної ситуації»

Поясніть дітям, що далеко не завжди все відбувається саме так, як хочеться або як планувалося. Однак не варто засмучуватися. Будь-які події в житті кожного з нас відбуваються не просто так. Тому завдання будь-якої людини навчитися знаходити навіть у найгіршому щось позитивне і бути вдячними за цей урок життя.

Навчіть дітей розглядати будь-яку ситуацію з різних боків і ставити, перш за все, питання собі: «Що є хорошого для мене в обставинах, які склалися?», «Чого я можу навчитися завдяки цій ситуації?» та інше.

Знаходити найкраще у найгіршому і приймати все з вдячністю – хороша навичка, яка стане у пригоді кожному!

Напишіть з дітьми лист вдячності для близької людини

Поясніть дітям, що щира вдячність – винагорода за витрачені зусилля для кожного. На жаль, не всі придають цьому належної уваги і часто не  вміють відповідно проявляти вдячність, тому часто між людьми виникають різні непорозуміння. Щоб уникнути подібних ситуацій, важливо навчитися правильно висловлювати свої почуття.

Запитайте дітей, за що вони відчувають велику вдячність. Запропонуйте кожному написати листа з висловленням вдячності певній близькій людині (другу, бабусі, вчителю). Зверніть увагу дітей на те, що вдячність може бути не лише за певні матеріальні речі, а й за увагу, підтримку, витрачений час, зусилля, допомогу тощо. За бажанням можна обговорити зміст листів і обов'язково віддати адресатам.

Разом допомагайте іншим

Заведіть правило, що раз на місяць певного числа ви разом робите щось корисне для інших: збираєте речі для благодійних організацій, займаєтесь волонтерством та інше. Це допоможе зрозуміти важливість не тільки отримувати, а й віддавати. А це передусім важливий компонент подяки.

Окрім того, допомагаючи іншим, діти навчаться проявляти співчуття і турботу. Також піклування про інших допоможе виховати в дітях уміння цінувати те хороше, що у них є – те, що вони, можливо, сприймають як належне.

Читайте також
5 вправ, які допоможуть підняти настрій у часи війни, або Як навчитися бути вдячним

5 вправ, які допоможуть підняти настрій у часи війни, або Як навчитися бути вдячним

Розвиваємо в собі і дітях внутрішню стійкість та вміння співпереживання в часи кризи
02.12.2022 0
Ввічливість і хороші манери – як навчити цього дитину

Ввічливість і хороші манери – як навчити цього дитину

Розвиваємо важливу соціальну навичку з дитинства
10.12.2020 0

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram