Підсумки минулого надскладного року підбиті, плани на новий складені, мрії окреслені. Зазвичай на початку року ми прагнемо стати кращою версією себе. Особливо тепер, коли усі українці щиро бажають бути корисними своїй країні. Розібратися у тонкощах екологічного стилю життя та зробити перші кроки у цьому напрямку на прохання Insider допомагає засновниця екопроєкту «Україна без сміття», експертка у сфері поводження з відходами Євгенія Аратовська.

Євгенія Аратовська

Нам треба просто діяти! Захищати тварин, сортувати сміття, заощаджувати ресурси, обмежувати надмірне споживання одягу та їжі.

Громадська станція сортування «Україна без сміття» — це передусім освітня платформа, що змінює звички людей і формує нові навички. Змінює уявлення про сміття, бо коли сортуєш — сміття зникає. І ми це доводимо наочно: в просторі станції чисто, тут збирається сучасна тусовка небайдужих людей. Особливо радіємо зустрічати на станції сортування батьків із дітьми.

Розпочати цікаву подорож у світ екосвідомості раджу із перегляду художнього фільму для сучасного покоління «Не дивіться вгору». Ця стрічка викликає сум і натхнення одночасно. Сум – бо треба ж було колись розпрощатися з ілюзіями, що людство може бути врятоване завдяки мудрим діям політиків, успішним стартаперам і активістам. Натхнення – тому що варто вже усвідомити, що сила в нас, сильному громадянському суспільстві, сильних незалежних медіа.

Цих інституцій вже достатньо, щоб припинити обирати безвідповідальних депутатів і міністрів, сліпо вірити в адекватний розум деяких інноваторів – Ілон Маск добре над цим «попрацював» у цьому році, – дивитися безсенсові рейтингові передачі із ведучими-акторами і сподіватися на активістів, які не можуть обґрунтовано донести свою думку.

Ще одна моя рекомендація – книга «4 тисячі тижнів. Тайм-менеджмент для смертних». Так, вона не суто про екологію і захист довкілля, проте я вдячна їй за сенси і фрази, які я в ній віднайшла. Одна з них – про надію і сподівання. Захисник довкілля Деррік Дженсен каже, що нам не варто покладатися на надію, коли йде мова про кліматичні зміни, адже надія – це перекладання відповідальності на Бога, політиків, наступні покоління.

Сподіватися на певний результат – це покладатися на щось поза межами себе і теперішнього моменту. Кажучи це, ми припускаємо, що руйнування триватиме в короткій перспективі і хтось його зупинить, отже ми відмовляємося бути тими самими людьми, які зупинять зміни клімату. І це велика помилка. Насправді нам не треба більше «сподіватися» взагалі, треба просто діяти! Захищати тварин, сортувати сміття, заощаджувати ресурси, обмежувати надмірне споживання одягу та їжі.

Не лише на новорічні свята, а й загалом вважаю, що всі подарунки повинні мати умовну позначку ЕКО. Тобто, при виробництві цього товару не було завдано шкоди довкіллю. А також не буде завдано під час користування та після перетворення його на відходи. Це може бути річ з натуральних матеріалів, якісна, довготривалого використання, або із соціальною місією.

Хотілося б, щоб ми припинили порівнювати такі товари із виробами з Китаю, адже останні – неекологічні, бо чимало китайських фабрик безконтрольно забруднюють довкілля, вони неетичні, тому що працівники отримують копійки за свою важку працю, ба більше, Китай – не друг Україні у ці складні часи, від початку повномасштабної війни.

У блекаут особливо актуальними й завжди доречними стають подарунки, які дарують світло – свічки. Обирайте варіанти на натуральній основі – соєві чи медові, адже парафінові погано впливають на наші органи дихання.

Долучайте до екосвідомого життя і ваших дітей. Надавати приклад – це єдиний і основний секрет виховання. Батькам варто зробити екозвички нормою життя: вимикати воду під час намилювання рук, приймати душ замість ванни, сортувати сміття, збирати батарейки на утилізацію, підгодовувати взимку птахів, а вуличних тварин – у будь-яку пору року.

З таких простих вчинків і складається наше повсякденне життя і варто бути уважними у кожному із них, щоб зробити правильний вибір на користь довкілля і нас, людей, які в цьому довкіллі існують. Щоб дітлахам було ще цікавіше, ми організовуємо екскурсії для малих та дорослих на станцію сортування, проводимо виїзні лекції про розподілення відходів у дитсадках, школах та ВНЗ.

В новому році справжній екоукраїнець може: 

  • Підтримати внеском хоча б одну екоорганізацію на регулярній основі. Їхня ефективна боротьба триває саме завдяки такій підтримці.
  • Вивчити хоча б одне екологічне проблемне питання, щоб стати адвокатом і агентом змін цієї теми у своєму оточенні чи громаді. Чим більше буде освічених громадян, тим менше маніпуляцій зможуть провернути корупціонери при владі. Знання – це зброя.
  • Почати змінювати свої побутові звички, щоб зберегти ресурси і заощаджувати воду, світло, їжу. Перетворювати сміття на ресурси завдяки сортуванню.

Я дуже переймаюся долею України, особливо після закінчення війни. Адже всі великі битви із корупцією попереду. Коли Україна отримає ресурси на відновлення, громадянському суспільству потрібно буде дуже уважно слідкувати за «руками» людей, які приймають рішення на системному рівні. Від того, як ми, українці, цими можливостями скористаємося, буде залежати наша доля: чи будемо ми йти шляхом справедливості й прозорості, чи дамо новим корупціонерам перетворитися на олігархів.

Робитиму все, що від мене залежить, щоб відбудова нашої держави була зеленою і прозорою. Буду підтримувати колег, які захищають такі самі цінності, щоб наш сильний голос був почутий!

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram