Навіть якщо ви ніколи не чули про TUMAZARа, ви точно його «десь» бачили в Інтернеті. Сьогодні він — один із найпопулярніших викладачів англійської у TikTok, за яким стежать майже пів мільйона підписників. А пару років тому хлопець розпочав ще й кар’єру співака. Спеціально для Happy Monday TUMAZAR поділився лайфхаками з вивчення англійської, які допоможуть нарешті досягнути омріяного C1.

Я почав вивчати англійську, коли мені було три роки — завдяки мамі, яка вмикала мені англомовні пісні. Так у мене прищепилася любов до англійської мови та американської культури загалом. І цей інтерес у поєднанні з великою кількістю англомовного контенту, який я споживав, врешті вивели мене на високий рівень знання мови.

Про найпоширенішу помилку тих, хто вивчає англійську

Як на мене, найбільша помилка тих, хто береться за вивчення англійської — це непослідовність, бажання опанувати навичку дуже швидко, буквально за один-два уроки. Насправді ж це тривалий процес, який займає не місяць і не два.

Навряд чи ви підете в зал і отримаєте рельєфне тіло за кілька тижнів тренувань. Те саме з розвитком власного блогу чи побудовою бізнесу. Будь-які досягнення вимагають маленьких, проте регулярних кроків. 

Потрібно організувати навчання в систему та випрацювати звичку — 2–3 рази на тиждень займатися мовою по годині та обов’язково виконувати домашні завдання. І навіть за цих умов, щоб дорости до високого рівня, знадобиться близько 5 років. Тому не вірте тим, хто обіцяє вільну англійську за кілька місяців. 

То як же здолати цей марафон? 

Ми всі опанували рідну мову, тож цілком здатні вивчити й другу чи третю. Якщо вам не вдається просунутися у вивченні англійської, ймовірно, бракує мотивації. 

Варто відповісти собі на запитання: «Для чого мені англійська мова?». Можливо, вона вам насправді не потрібна. Таке буває, адже є купа людей, які жодного разу не користувалися іноземною та не потребують її в роботі чи в особистому житті. Вивчати будь-що без мети — дуже важко навіть з погляду психології.

Другий важливий фактор успіху — наявність фахового наставника, який знайде для вас відповідний навчальний підхід. Важливо, щоб ця людина вас надихала, щоб вам було цікаво з нею спілкуватися. 

І третє — це систематичний підхід, про який я вже говорив. Разом усе це 100% дасть результат. 

5 порад із вивчення англійської від TUMAZARа

У вивченні мови немає чарівної таблетки, яка допоможе дійти до C1 за три тижні. Проте є кілька лайфхаків, які значно спростять ваш шлях. Я використовував їх сам чи пропонував своїм студентам і переконаний, що вони працюють.

1. Якщо ви новачок, зосередьтеся на дієсловах

Дієслова — це найголовніше, що є в мові. Іменники чи прикметники можна спробувати передати іншими словами, а от у дієсловах — левова частка інформаційного навантаження речення. Тому свою роботу зі студентами на рівні A1 я починаю саме з дієслів. Ще даю концепцію часів (про це далі) і займенники. Це все закладає міцну базу для подальшого навчання.

2. Вчіть часи не окремо, а разом — як систему

Звісно, у кожного викладача свій підхід, і хтось зі мною не погодиться. Але на власному курсі для початківців я роблю саме так — даю всі часи, навіть складні. Як на мене, людині важливо насамперед зрозуміти, як це все працює у форматі системи. Що є вісь абсцис, яка позначає час, а є вісь ординат, на якій розташовані форми, як ми про цей час говоримо. Як на мене, це дуже просто, і саме такий формат дозволяє нарешті впорядкувати купу розокремлених знань.

Колись саме так відбулося у мене: я вчився у 9 чи 10 класі, і до нас прийшла нова вчителька англійської, яка за три уроки нам пояснила всі часи. І до нас нарешті дійшло, бо до цього ми вчили їх відірвано одне від одного — спершу Present Simple, потім Present Perfect, потім ще щось. І було відчуття, що це купа різних родичів, але не зрозуміло, як вони між собою пов’язані. А потім ти створюєш таке собі генеалогічне дерево, і тебе осяює, що це дід і баба, а це батьки тощо. 

3. Запам’ятовуйте слова через етимологію й асоціації

Це може прозвучати парадоксально, але чим складніше слово, тим легше його запам’ятати. Зокрема більшість слів рівня C1 часто мають латинські чи грецькі корені, які нам так чи інакше трапляються в українській. Наприклад, візьмемо слово benevolent. Якщо його розбити на дві частини, то перша — bene — звучить як щось хороше, правда? От як в імені Бенедикт — той, хто диктує, розповідає про добро. Друга частина — volent — асоціюється зі словом воліти, тобто бажати. Разом виходить «бажати добро», і справді переклад цього слова — «доброзичливий», «прихильний». 

Те саме з антонімом — malevolent: mal — мало, а значить, погано, а все слово перекладається як «злорадний», «недоброзичливий». Я люблю пірнати в етимологію, адже більшість слів можна запам’ятати саме таким чином.

Якщо з етимологією не виходить, я підключаю асоціації. Скажімо, слово aloof римується з простеньким словом рівня A2 roof. Я своїм студентам пропоную запам’ятовувати так: He’s aloof, sitting on the roof. Тобто він сидить на даху і своїм виглядом демонструє: «А йдіть ви всі, ви мені не потрібні, мені не цікаво з вами». От і переклад такий — «відсторонений». 

Насправді дуже круто, що англійська дає нам ці асоціативні можливості. Бо я вчив китайську, і там асоціації вже не побудуєш 😉

Запам’ятовуючи слова через етимологію, можна заодно вивчити ще й грецьку і латину.

4. Регулярно споживайте англомовний контент

Крім цього, я раджу вчити слова у контексті — через окремі фрази чи сталі словосполучення (collocations). Це найкраще робити шляхом споживання англомовного контенту, бо тоді фрази з простих надписів на папірцях перетворюються на живу мову. Зокрема, знайдіть собі іноземного блогера або якусь франшизу, фільм. Наприклад, якщо ви фанат стрічок про «Гаррі Поттера», «Дюни» чи «Володаря перснів» — досліджуйте цей світ англійською мовою. Моя знайома дуже гарно вивчила англійську через пісні Джастіна Бібера. Вона регулярно дивилася інтерв’ю з ним та слухала пісні, розбираючи невідомі слова та ідіоми. 

Водночас важливо обирати матеріал, що відповідає вашому рівню англійської. Не зважати на свої реальні можливості — те саме, що піти вперше в зал і задумати підняти штангу у 300 кілограмів. Найімовірніше, у вас нічого не вийде, і ви підете додому засмучені. Щоб себе не демотивувати, навчайтеся з розумом: якщо маєте B2, то оберіть щось для рівня B1, якщо C2 — для C1. 

Якщо сприймати на слух важко, зокрема дивитися фільми чи навчальні ролики, допомагайте собі англійськими субтитрами чи скриптами. Але завдання потрібно постійно ускладнювати: як тільки ви відчуваєте, що більш-менш все розумієте, субтитри краще вимкнути/скрипт сховати. І навпаки: коли нічого не вловлюєте — ввімкнути. 

5. Експериментуйте з методами навчання та пробуйте щось нове

Насправді є дуже багато навчальних методик, і кожному підходить щось своє. Тому я раджу не зупинятися і шукати способи вивчення, які працюють саме для вас. Ви можете робити це самостійно чи з викладачем. Наприклад, нещодавно я натрапив на метод Каллана, який передбачає навчання через формат запитань і відповідей, інтенсивне занурення в мову та виправлення учня викладачем прямо в моменті мовлення. Я ще не тестував цю методику зі своїми учнями, але хочу спробувати. Думаю, це може бути ефективно.

 

Я переконаний, що англійська — це цінний інструмент, завдяки якому ви можете значно розширити коло спілкування та знайти нові кар’єрні й особистісні можливості. Англійську можна використовувати у безліч різних способів: наприклад, я пишу англійською тексти своїх пісень, а потім їх виконую, комунікую з іноземцями, викладаю англійську на своєму інстаграм-каналі. 

У сучасному світі англійська — перепустка до здійснення мрій, тож якщо вам бракувало мотивації — ось вона.

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram