Вимога знати англійську на певному рівні часто зустрічається в описах вакансій, міжнародних стажувань, закордонних навчальних програм. HappyMonday розглядає системи оцінки рівня знань і можливості визначення рівня знань англійської.
Common European Framework of Reference (CEFR або CEF) — найпопулярніша система оцінки знання англійської. Найчастіше саме з її допомогою роботодавці позначають необхідний рівень знання мови кандидатом.
Складається з 6 рівнів:
Beginner, Elementary (A1) Pre-Intermediate (A2) Intermediate (B1) Upper-Intermediate (B2) Advanced (C1) Proficiency (C2)Їх об’єднують в систему, де є базовий, середній та просунутий рівні.
Менш популярна у світі, але все ж використовується. Наприклад, на іспиті Cambridge EFL оцінку виставляють саме за міжнародною шкалою. Відрізняється від європейської тим, що складається з 5, а не 6 рівнів:
Elementary level (початковий рівень) Lower intermediate level (початковий середній рівень) Upper intermediate level (вищий середній рівень) Lower advanced level (початковий просунутий рівень) Upper advanced level (вищий просунутий рівень)Оскільки у світі більш популярна європейська система оцінки володіння мовою (CEFR або CEF), розглянемо на її основі характеристики кожного рівня.
З цього етапу починається вивчення англійської мови. Людина вчить алфавіт, базові слова, цифри, календар. Намагається порахувати до ста, розповісти елементарну інформацію про себе (як звати, де і коли народилася, де живе), вчиться писати й читати прості речення з 5–9 слів.
Ось за якими параметрами можна зрозуміти, що ви вже освоїли цей рівень:
вмієте розповісти про себе двома-трьома короткими реченнями; знаєте, як підтримати просту розмову (про погоду, справи, плани); розумієте, як відповідати на елементарні питання; сприймаєте на слух короткі речення з простими словами; знаєте ази часів Present, Past, Future Simple; можете порахувати до ста, озвучити будь-яку дату.Ті, хто володіють мовою на цьому рівні, можуть підтримати просту розмову на базові життєві теми (професія, сім’я, хобі) і в різних ситуаціях (кафе, заправка, магазин, лікарня). Вміють писати короткі записки й твори, але зі словником. Можуть читати адаптовані тексти обсягом до 500 слів, де трапляються незнайомі слова, але це не заважає вловити загальну суть твору.
Як ще зрозуміти, що ви вже на цьому рівні:
можете переказати просту історію або висловити свою думку з приводу якоїсь інформації; починаєте використовувати модальні дієслова; знаєте, що таке Present Continuous, Past Continuous, Present Perfect; сприймаєте на слух невеликі розповіді з простою лексикою; вмієте підтримати розмову на такі теми, як здоров’я, їжа, канікули, вихідні, свята, спорт, одяг, тварини.Ті, хто володіють англійською мовою на середньому рівні, зможуть підтримати розмову в будь-яких типових ситуаціях (зокрема, під час подорожі англомовною країною) і без пауз грамотно висловити свою думку. Зокрема, розповісти про мрії, наміри, минулий досвід.
Інші параметри, що вказують на те, що ви знаєте англійську на рівні В1:
читаєте тексти на загальні теми, інструкції, офіційні документи; пишете тексти до 20 речень у форматі розповіді або особистого листа; знаєте, що таке пасивна форма дієслова, ступені порівняння прикметників, герундій, Present Perfect, Present Perfect Continuous; широко володієте лексикою на базові теми: побут, стосунки між людьми, робота, кіно, шопінг, освіта, транспорт, подорожі.Той рівень мови, який найчастіше запитують роботодавці як мінімально необхідний. Чому? Тому що ті, хто знають англійську на рівні В2, вміють:
висловлювати свою думку з прикладами, аргументами; описувати в подробицях ситуації, емоції й почуття; легко спілкуватися на повсякденні теми як з тими, хто починає вивчати мову, так і з носіями; читати ділову і художню літературу, пресу, аналітичні звіти; практично вільно сприймати на слух англомовні інтерв’ю, радіопередачі, ТВ-шоу, кінофільми; писати об’ємні тексти на велику кількість тем, ділові та неформальні листи.На цьому етапі людина вже вільно володіє мовою, але ще не на рівні носія. Може висловити свою думку на будь-яку тему, використовуючи складні граматичні конструкції. У неї виходить писати як художні тексти з метафорами, так і наукові статті, вести бізнес-листування. Вона також:
читає неадаптовані тексти з повним розумінням як суті, так і окремих деталей; добре, хоч і не вільно, розуміє співрозмовника, який вживає діалектизми або має сильний акцент; використовує в мові й листуванні інверсію, причинну форму дієслова, правильно і вільно вживає усі часові форми, які потрібні для розповіді.Цей рівень означає, що ви володієте мовою вільно, як носій. Відмінно розумієте іншу людину, навіть якщо вона говорить дуже швидко (наприклад, як Емінем у своїх піснях). Можете підтримати будь-яку розмову, використовуючи складні граматичні конструкції, ідіоми. У вас виходить висловлювати свою думку навіть із вузькоспеціалізованих питань, як письмово, так і усно. Можете читати в оригіналі будь-які тексти — науково-популярні книги, наукові статті, художню або бізнес-літературу.
Часто нам здається, що ми знаємо мову набагато краще, ніж воно є насправді. І найкращий спосіб дізнатися правду — пройти спеціальні тести на визначення рівня володіння англійською. Вони оцінюють чотири основні параметри — граматика, читання, письмо, сприйняття мови на слух — і дозволяють визначити сильні сторони, які вже прокачані, і слабкі, яким слід приділити увагу.
Ось ресурси, де можна безплатно пройти тестування і визначити свій актуальний рівень володіння англійською:
British Council Cambridge Assessment English Exam English EF SET EnglishDomПопри те, що всі ці тести зроблені якісно, лише за одним з них не варто оцінювати рівень володіння мовою. Краще пройти кілька і порівняти результати.
Будьте готові до того, що якась зі сторін знання англійської у вас може бути розвинена краще, ніж інша. Наприклад, читати ви вмієте на рівні В2, писати — на рівні В1, говорити й сприймати мову на слух — на рівні А2. Це нормально і виправляється за допомогою спеціально складеної програми навчання з акцентом на слабкі сторони.
Є універсальне правило — краще вказувати рівень володіння англійською або іншою іноземною мовою в резюме, ніж не вказувати. Найчастіше роботодавець позначає таку вимогу в описі вакансії, але іноді ні, і це може стати вашою конкурентною перевагою.
Кілька порад щодо того, як подавати інформацію про рівень володіння мовою:
вказуйте рівень англійської за європейською системою оцінки; якщо мова є однією з ключових вимог, можете вказати рівень і додатково коротко описати свої навички (наприклад, «Рівень С1. Можу вільно говорити, писати, читати англійською, зокрема вести комунікацію з носіями мови»); якщо є документ, що підтверджує рівень володіння англійською, додайте його (наприклад, сертифікат мовних курсів та іспитів, на кшталт ТОЕFL, FСЕ / САЕ / СРЕ, ВЕС); зазначайте ці дані в блоці з додатковою інформацією.{{read_more|Читайте також| 5286, 2713}}
Джерело фото Depositphotos
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram