Якщо ви вирішили цього року прокачати англійську, у вашому списку задач напевно є поповнення словникового запасу. Як запам’ятовувати якомога більше нових слів, розповідає HappyMonday викладачка англійської мови Каріна Драган. 

Я часто чую, що у вивченні англійської саме запам’ятовування слів спричиняє найбільше труднощів. Чому так?

  • Англійська мова, за деякими підрахунками, налічує приблизно один мільйон слів, в онлайн-словниках зафіксовано близько 470 тисяч. Як бачите, їх справді багато.
  • Ми звикли зазубрювати слова під час навчання. Але завчені без використання слова відходять у пасив і швидко забуваються. 
  • Наш мозок сприймає англійські слова як незнайомі об’єкти, через що вмикає частину, що реагує на небезпеку, а усвідомлення і раціональність відходять на другий план. 

Як підготуватися до вивчення слів

1. Зрозуміти, чи точно вам це потрібно й для чого + набратися терпіння і сили волі.

2. Розібратися, які саме слова вам потрібно вивчати. Зазвичай це базова лексика + слова, необхідні конкретно для вашої мети + найуживаніші слова. 

Кожні 2-3 місяці можна робити фокус на певних  темах. Найуживаніші слова можна шукати в інтернеті або книгах-словниках – наприклад, у Oxford American Dictionary4000 essential words або у зручній для самонавчання на різних рівнях книзі English Vocabulary in Use.

3. Встановити будь-який словник на телефон (наприклад, у мене стоїть Google-перекладач і Context Reverso) та обрати, яким онлайн-словником користуватися (нижче приведу приклади словників з посиланнями). 

4. Забронювати час на навчання. Бажано також, щоб вас ніхто не відволікав хоча б хвилин 40. Якщо ви займаєтесь з викладачем, дотримуватися часу на заняття буде легше. Також варто виділяти 15-30 хвилин у день для перегляду англомовних відео на YouTube або вивчення слів у додатках. 

5. Зрозуміти, який метод підходить саме вам. Якщо ви схоплюєте на льоту, вам підійдуть короткі, але часті підходи до вивчення, а якщо потрібно більше часу для запам’ятовування – то довші, але рідші. 

Як вивчати англійські слова: 7 методів

Метод контексту

Обов’язково використовуйте нові слова у реченнях. На мій погляд, це найдієвіших метод. Адже ще у дитинстві ми вчилися говорити, складаючи речення, а не записуючи слова у словник  

Метод асоціацій 

Наприклад, придумайте слово українською, яке звучить схоже, та / або використайте англійське слово у ситуації, яка добре запам’ятовується, хай навіть і безглуздій, і повторіть його мінімум тричі. Так один мій студент не міг запам’ятати слово trousers, і ми придумали смішну й легку асоціацію: «Страус носить trousers». Щоразу, як я говорила цю фразу, студент посміхався і згадував слово. 

Візуалізація

Записуйте слова на стікерах та розвішуйте по всьому дому,  можна також підбирати для кожного слова яскраві картинки в інтернеті. 

Метод інтервальних повторень 

Є статистика, яка показує, що слово запам’ятовується повністю, коли ви стикаєтесь із ним 4-5 разів. Тому я раджу не засмучуватись, якщо ви не запам’ятовуєте його з першої чи другої спроби, а продовжувати повторювати його час від часу. 

Блокнот для вивчення слів

Можна завести блокнот (або ґуґл-документ) і записувати туди усі нові слова — так вони будуть в одному місці і буде зрозумілий прогрес у їх вивченні.   

Використання мобільних додатків

Найпопулярніші — Quizlet, LinguaLeo, 3000 Words, Memrise тощо.

Розповім трохи про кілька інструментів. Quizlet — це додаток для вивчення нових слів. Слова ви вносите самі або можете пошукати готові посилання інших учасників та викладачів. Є 7 режимів вивчення слів, два з яких – ігрові. Додаток візуально поступається LinguaLeo та іншим більш яскравим сервісам, але свою функцію виконує справно. Розширена платна версія коштує 20$ на рік. 

LinguaLeo – це додаток для вивчення слів якраз в ігровій формі. Головний персонаж там — лев Лео. Додаток дуже яскравий + там багато сучасного контенту – лекцій, кліпів, популярних шоу, подкастів та мультфільмів.

Пасивне вивчення 

Можна дивитися англомовні серіали в оригіналі, відео на Youtube або слухати подкасті – наприклад 6 minute English від ВВС.

Як запам’ятовувати слова

Підходьте до вивчення кожного слова комплексно. Вивчаючи його, записуйте:

  • переклад, вимову, транскрипцію; 
  • визначення слова англійською (такі словники, як Longman вам у поміч); 
  • етимологію слова (дізнавшись про походження, можна зрозуміти специфіку слова, що полегшить ваше сприйняття);
  • яка це частина мови (допомагає використовувати правильну форму слова і формувати багато інших – наприклад, від дієслова inform можна створити іменник information та прикметник informative);
  • 1-2 синоніми чи антоніми (наприклад, синоніми до слова сlean можуть бути наступні: spotless, hygenic, pure, а антонім – dirty) – безперечно, у кожного слова є свої особливості й не всі синоніми можуть відповідати тій чи іншій ситуації, але стати у пригоді у складну хвилину точно зможуть. 
  • cталі вирази з цим словом, конструкції, ідіоми (якщо такі є) – цю інформацію надають багато онлайн-словників. Після вивчення слова таким чином сталі вирази легше пригадуються, допомагають у спілкування, слово ближчим і зрозумілішим, а отже — краще запам’ятовується. 

Записуйте до кожного слова хоча б 2-3 додаткові параметри — це точно виправдає себе у довгостроковій перспективі. 

Наостанок — обіцяний список онлайн-словників

Багато з цих словників дуже зручні та детальні. А ще в них можна одразу зберігати слова, переклад яких ви шукали. Це дуже допомагає у вивченні. 

https://wooordhunt.ru. Словник на цьому ресурсі видає переклад, два варіанти вимови (британську та американську), а також фрази / сталі вирази з цим словом, приклади готових речень (метод контексту, пам’ятаєте?) і їх переклад. Натиснувши на «+» під словом, ви можете зберегти його, щоб потім тренувати в ігровому режимі всередині самого словника (якщо ви зареєстрований користувач). 

https://www.ldoceonline.com/. Це словник Longman, де визначення слів та синоніми до них наведені англійською мовою, що корисно, але не підійде новачкам. 

https://www.etymonline.com/. Це етимологічний словник, який розповість про походження слова – з якої мови воно прийшло, який у нього корінь, а також звідти можна дізнатися різні цікаві факти, завдяки яким слово запам’ятовується набагато краще і швидше.

Не користуюся особисто, але раджу також звернути увагу на словники ABBYY LingvoCambridgeМультитран.

Читайте також
Як правильно вчити англійську мову. Пояснює бізнес-консультант Адріан Сливоцький

Як правильно вчити англійську мову. Пояснює бізнес-консультант Адріан Сливоцький

Як швидше починати вчити англійську, пройти рік пекла і закріпити знання мови
21.12.2021 0
Як перевірити результати навчання дитини на курсах англійської

Як перевірити результати навчання дитини на курсах англійської

Про способи перевірити знання англійської у дітей
13.12.2021 0

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram