Osvitanova.com.ua

В Осло 10 грудня пройшла церемонія вручення Нобелівської премії миру – вперше за роки пандемії COVID-19 офлайн. Трансляцію можна подивитися нижче, а зараз згадаймо, хто і за що отримав Нобелівську премію цьогоріч.

Нобелівська премія з медицини 3 жовтня: Сванте Паабо

Лауреатом Нобелівської премії з фізіології та медицини став шведський біолог та генетик Сванте Паабо за авторську методику вивчення ДНК древніх людей. Він є одним із засновників палеогенетики, науки, що вивчає геноми стародавніх людей. Перша ДНК, яку йому вдалося розшифрувати, належала неандертальцю. Вчений виявив, що передавання генів цим прадавнім людям відбулося понад 70 000 років тому від гомінідів — ряду людиноподібних приматів, які нині вимерли. 

Завдяки відкриттю науковця у 2010 році вдалося розшифрувати послідовність ДНК так званої денисівської людини (вид древніх людей, перші рештки яких знайшли у Денисовій печері на півдні Сибіру, звідси і назва). Це дослідження вплинуло на уявлення науки про еволюцію. Зокрема, завдяки розшифровці геному з’ясувалося, що у той час, коли Homo Sapien s (людина розумна) мігрував з Африки, Євразію населяли щонайменше дві популяції вимерлих людей:  неандертальці — у західній частині Євразії та денисівці — у східній частині.

Також Паабо довів, що гени гомінідів продовжують впливати на сучасну людину, наприклад, на те, як реагує наш імунітет на інфекції.

Нобелівська премія з фізики 4 жовтня: Ален Аспект, Джон Ф. Клаузер, Антон Цайлінгер

Науковці отримали премію за спільну роботу у галузі квантової механіки. Зокрема, науковці провели успішні експерименти із заплутаними фотонами, встановлення порушення нерівностей Белла та новаторську квантову інформатику.

Заплутані фотони — одна із загадок сучасної квантової фізики. Фактично, це елементарні частинки, з яких складається світло. Якщо такий фотон певним чином розділити, між ними встановиться певна зв’язок. На якій відстані один від одного вони не знаходилися, зміна стану одного з них відразу ж викличе зміна стану іншого. Ця властивість, як вважають більшість вчених, є шляхом до створення найбезпечнішого у світі каналу зв’язку.

Джон Клаузер розвинув ідеї Джона Белла, щодо відмінностей квантової фізики від класичної механіки. Це дало можливість провести  практичний експеримент. Коли Клаузер робив вимірювання, вони підтверджували квантову механіку, явно порушуючи нерівність Белла. Це означає, що квантову механіку не можна замінити теорією, яка використовує приховані змінні.

Після експерименту Джона Клаузера залишилися деякі прогалини. Ален Аспект розробив установку, використовуючи її таким чином, щоб закрити їх. Використовуючи вдосконалені інструменти та довгу серію експериментів, Антон Цайлінгер почав використовувати заплутані квантові стани. Його дослідницька група продемонструвала явище під назвою квантова телепортація, яке дозволяє переміщати квантовий стан від однієї частинки до іншої на відстані.

Нобелівська премія з хімії 5 жовтня: Каролін Бертоцці, Мортен Мелдаль та Баррі Шарплесс

Вчені отримали нагороду за впровадження та розробку методів застосування «клік-хімії» та розвиток біоортогональної хімії. У цьому новому виді науки молекулярні будівельні блоки швидко й ефективно з’єднуються разом.

Хіміки давно намагаються створювати дедалі складніші молекули. У фармацевтичних дослідженнях це часто пов’язано зі штучним відтворенням природних молекул, щоб вивчити лікувальні властивості. Таким чином було винайдено чимало молекулярних конструкцій, однак цей процес тривав довго і коштував дорого.

Розпочав цю справу Баррі Шарплесс, якому присудили вже другу Нобелівську премію. Приблизно у 2000 році він ввів концепцію, відповідно до якої реакції відбуваються швидко та уникають утворення небажаних побічних продуктів.

Мортен Мелдал і Баррі Шарплесс незалежно один від одного працювали над концепцією і представили азидоалкінове циклоприєднання, яке каталізується міддю. Це ефективна хімічна реакція, яка тепер широко використовується в розробці фармацевтичних препаратів та картографування ДНК. Керолін Бертоцці згодом вивела її на новий рівень. Вона на практиці розробила реакції клацання, які працюють всередині живих організмів.Такі біоортогональні реакції відбуваються без порушення будови клітини.

Нобелівська премія з літератури 6 жовтня: Анні Ерно

Нобелівський комітет 6 жовтня 2022 року оголосив лауреаткою французьку письменницю за мужність і гостроту, з якою вона розкриває коріння, відчуження та колективні обмеження особистої пам’яті. Вона використовує у своїх роботах необроблений стиль прози у формі щоденника, реєструючи суто зовнішні події. 

Книги Анні Ерно, на які звернули увагу у комітеті:

Journal du dehors (Екстер’єри); La vie extérieure 1993–1999 (Життя на природі); Les armoires videos (Відеокабінети); La place (Місце); Une femme (Історія жінки) про матір письменниці; La honte (Сором); L’occupation (Професія) про міфологію романтичного кохання; Les années (Роки) — книга принесла їй міжнародну репутацію та купу послідовників, її назвали першою колективною автобіографією.

Нобелівська премія миру 7 жовтня: переможці

Лауреатами премії став білоруський правозахисник Алесь Бяляцький, російська правозахисна організація «Меморіал» та українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод».

Повідомлення про лауреатів викликало значний резонанс в українському інформаційному просторі. Радість від того, що українці вперше здобули Нобелівську премію, має гіркий присмак. Чому так сталося, що Нобелівську премію миру цього року не отримав президент Володимир Зеленський?

Річ у тім, що номінація кандидатів на премію цього року відбувалася з 1 вересня 2021 р. по 31 січня 2022 р., коли Україна ще була маловідомою у світі. Номінувати представника країни, яка розпочала повномасштабну війну є ганебним. Ставити в один ряд представника України та країни-агресора разом з країною-співучасницею вторгнення, є щонайменше неетичним і образливим. Комітет міг би пропустити цей рік, як це сталося під час Другої світової війни, а також у 1948, 1955, 1956, 1966, 1967, 1972 рр. Поки весь світ спостерігає за тим, як український народ вкотре виборює право на свою свободу і відстоює загальнолюдські цінності, вручати премію миру є недоречним.

Володимира Зеленського ймовірно номінують на премію миру наступного року, а сьогодні ми вітаємо український «Центр громадянських свобод» та його керівницю Олександру Матвійчук з перемогою.

10 жовтня: премія з економічних наук 2022 року

Цьогорічні лауреати з економічних наук Бен Бернанке, Дуглас Даймонд і Філіп Дібвіг значно покращили наше розуміння ролі банків в економіці, особливо під час фінансових криз. Важливим висновком у їхньому дослідженні є те, чому важливо уникати банкрутства банків.

Сучасні банківські дослідження пояснюють, навіщо нам банки, як зробити їх менш вразливими під час криз і як крах банків посилює фінансові кризи. Основи цього дослідження були закладені Беном Бернанке, Дугласом Даймондом і Філіпом Дібвігом на початку 1980-х років. Їхні висновки мали велике практичне значення для регулювання фінансових ринків і подолання фінансових криз.

Щоб економіка працювала, заощадження мають бути спрямовані на інвестиції. Однак тут є конфлікт: вкладники хочуть отримати миттєвий доступ до своїх грошей у разі несподіваних витрат, тоді як компанії та власники будинків повинні знати, що вони не будуть змушені передчасно погасити свої позики. У своїй теорії Даймонд і Дібвіг показують, як банки пропонують оптимальне розв'язання цієї проблеми. Діючи як посередники, які приймають вклади від багатьох вкладників, банки можуть дозволити вкладникам отримати доступ до своїх грошей, коли вони захочуть, а також пропонувати довгострокові позики позичальникам.

Трансляція нагородження лауреатів Нобелівської премії 2022

За матеріалами Заборони

{{read_more|Читайте також| 5126, 4662}}

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram

 

Поширити у соц. мережах: