Чи всі ваші учні з радістю читають програмові твори, а потім ще й детально аналізують їх? Чи, можливо, дехто з них скаржиться на те, що їм нецікаво та важко сприймати інформацію? Як з цим боротися? Змушувати читати чи просто ігнорувати цю ситуацію не можна, тим більше, що є безліч нестандартних способів зацікавити дітей! І один з них – використання на уроках літератури креолізованих текстів.
Що таке креолізовані тексти?
Креолізовані тексти – це складне текстове утворення, що поєднує вербальні та невербальні елементи. Разом вони впливають на читача, створюючи комплекс образів, які супроводжують зміст прочитаного.
Визначення звучить складно, але насправді креолізовані тексти знайомі всім і кожному. Перш за все, це:
- комікси;
- буктрейлери;
- буклети;
- постери;
- брошури;
- фотоколажі;
- скрапбукінг;
- дудли;
- кардмейкінг тощо.
Найцікавішими для дітей традиційно є комікси – історії в малюнках, які вдало поєднують літературу та образотворче мистецтво. Також комікси унікальні тим, що за їх допомогою можна презентувати будь-які художні твори, незалежно від їхньої тематики та часу створення.
Ще одним популярним типом креолізованого тексту є буктрейлер, відеоролики, які цікаво розкривають тему та зміст художнього твору з метою його популяризації. Вони є своєрідною рекламою, яка має привернути увагу учнів до книги. Це дуже правильний та дієвий хід – рівень зацікавленості дійсно значно підвищується.
Також прорекламувати художній твір можна за допомогою спеціального постера, буклета або брошури. Такі матеріали може підготувати вчитель напередодні вивчення нового твору, аби зацікавити учнів, або ж попросити їх створити власні постери або брошури. Їх можна малювати особисто, або ж скористатися спеціальними програмами, про які ми розкопвідали в одні зі статей.
Ще одним креативним типом роботи є фотоколаж на літературну тему. Він може презентувати як конкретний літературний твір, так і загалом творчість певного письменника. Аналогічно можна використати і скрапбукінг – метод оформлення світлин та вирізок у сторінки чи альбоми. Дітям обов’язково сподобається! А якщо ж говорити про ще більш оригінальні варіанти, то варто звернути увагу на кардмейкінг: листівки на літературну тематику виглядатимуть нестандартно, привертаючі увагу. До речі, ви легко навчите учнів створювати такі листівки за допомогою рекомендацій, поданих у нашій тематичній статті.
Креолізовані тексти цікаві тим, що їх можна без проблем використовувати як на етапі засвоєння матеріалу, так і на фінальних уроках з теми. Але це ще далеко не все! Ця методика має безліч переваг:
- покращення сприйняття інформації школярами;
- інтенсифікація процесу навчання;
- розширення можливостей для аналізу та інтерпретації тексту;
- універсальність використання.
Джерело фото Pixabay
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram
Якщо ви зареєстрований користувач і хочете додати коментар то вам потрібно увійти, або ви можете додати коментар нижче анонімно.