В’ячеслав Колдовський, керівник компетентностей IT Академії в SoftServe, блогер в Programming Mentor, розповів про те, які мови програмування варто вчити зараз.
У світі існують тисячі мов програмування. Кількість більш-менш відомих серед них рахується сотнями. Врешті-решт, створити нову мову програмування відносно нескладно, складніше – зробити її справді якісною та корисною. Популярних мов існує обмежена кількість, і більшість із них мають широкий спектр застосування. З яких мов краще починати свій шлях у 2025 році? Які мови приносять гроші та в яких сферах вони потрібні? Чому варто звернути увагу на нові мовні тренди? Та, звісно ж, де знайти якісні онлайн ІТ-курси?
Цей перелік топ-10 мов програмування я розділив на дві частини. Річ у тім, що в програмуванні давно є мейнстримові мови, на які завжди є попит, бо вони перевірені часом і працюють у найбільших проєктах. Є й інноваційні мови, які популяризуються швидко, але ще не завжди мають усталену екосистему. Для професійного розвитку завжди оптимально мати одну-дві основні мови, з якими робити серйозні проєкти плюс важливо хоча б базово розуміти кілька інших мов, щоб за потреби або з цікавості швидко підхопити завдання в інших напрямках.
Отже, перейдімо до мов програмування, на які варто звернути увагу саме цього року.
JavaScript залишається «дефолтною» мовою для web-розробників. Вона стабільно займала лідерство на GitHub за обсягом коду, та у 2025-му нічого не змінилося – для вебу вона необхідна.
Проте варто зазначити, що вже зараз TypeScript (надмножина JavaScript, що додає статичну типізацію) практично став стандартом для серйозних фронтенд-проєктів. Усе більше розробників використовують TS як основну мову, адже статична типізація й розширені можливості роблять код надійнішим і простішим у підтримці. Тому сьогодні можна стверджувати: «JavaScript обов’язково треба знати, але якщо хочеш працювати в сучасних веб-проєктах, без TypeScript не обійтися».
Python і надалі один із лідерів, а по швидкості зростання навіть випереджає лідера рейтингу. За останні роки Python ще більше закріпився в галузях, пов’язаних з аналітикою даних, штучним інтелектом та машинним навчанням. Університети й зараз охоче використовують його для навчання, а завдяки популярності хмарних платформ (AWS, GCP, Azure) та розвитку MLOps, попит на Python-розробників лише зростає. Якщо шукаєте просту у вивченні, але неймовірно універсальну мову для старту – Python, як і раніше, безпрограшний варіант.
Java в 2025 році стабільно утримує лідерство як «робоча конячка» для ентерпрайзу та великих високонавантажених систем. Плюс, нові версії Java набувають синтаксичних скорочень, а завдяки розвитку GraalVM і WebAssembly Java намагається залишатися конкурентною не лише у «класичному» бекенді. Якщо плануєте працювати з великими корпораціями, банківським сектором чи будь-якими системами, де потрібна стабільність, Java є прекрасним вибором. Щоб дізнатись, які вимоги є до розробників, переглядай Java-вакансії на сайті.
C# залишається найсильнішою мовою з екосистеми Microsoft. Вона популярна в ентерпрайзі, на неї роблять ставку розробники ігор (завдяки Unity), а нові можливості .NET останніх версій пропонують високу продуктивність і зручність розробки. Microsoft продовжує активно розвивати функціональність та інструменти (Visual Studio, GitHub Copilot інтеграції тощо), тож C# лишається універсальним вибором і у 2025-му.
SQL не зовсім «мова програмування», але попит на знання реляційних баз даних нікуди не подівся. Схоже активний розвиток NoSQL-рішень дещо зупинив темпи і класичні СУБД, як-от PostgreSQL, MySQL, Oracle чи SQL Server, тримають позиції у величезній кількості проєктів. Тому SQL обов’язково варто тримати в своєму «арсеналі», а можна взагалі стати вузькоспеціалізованим фахівцем в області БД і зробити її своїм основним інструментом.
Rust активно нарощує популярність і вже у 2025-му перестає бути «екзотикою». З’являється все більше проєктів, де Rust замінює C/C++. Вона забезпечує безпеку пам’яті, високу швидкість виконання та розвинену екосистему пакетів (crates). Чимало стартапів і великі IT-компанії переписують перформанс-критичні модулі саме на Rust, тож вивчення цієї мови – гарна інвестиція в майбутнє.
Go (Golang) продовжує свій тріумфальний хід, особливо в екосистемі хмарних технологій, мікросервісів і платформного інжинірингу. У 2025-му Go ще більше зміцнює позиції завдяки нативній підтримці масштабування та простому синтаксису. Якщо Rust швидше «заміняє» C++, то Go часто є альтернативою Java/C# у тих командах, які хочуть максимально легку, але продуктивну мову для бекенду та DevOps-завдань.
Kotlin нарешті перестав бути «просто мовою під Android» і повноцінно закріпився у серверній розробці. Дедалі більше компаній обирають Kotlin завдяки його сучасному синтаксису й сумісності з Java-бібліотеками. Якщо ви прихильник Java-екосистеми, але прагнете більш «спритного» синтаксису, Kotlin – ідеальний вибір. У 2025-му все частіше можна побачити його використання і в мультиплатформній розробці (Kotlin Multiplatform).
Функціональні мови, як-от Elixir, F# чи Haskell, у 2025-му досі залишаються нішевими, але багатьом компаніям вони цікавлять із погляду високої масштабованості та надійності. Elixir на базі Erlang/OTP чудово підходить для систем, де потрібно «живе» спілкування та обробка великої кількості одночасних з’єднань (чати, стрімінги, IoT). Попит на інженерів, які розуміють функціональну парадигму, повільно, але зростає.
Навколо web3 й блокчейну хайп то спадає, то зростає, але розробка смарт-контрактів на Solidity усе ще залишається перспективною нішею. У 2025-му з’явилося чимало фреймворків для тестування та безпечної розробки DeFi-продуктів. Хоча ринок блокчейн-проєктів може «штормити», тим, хто хоче розібратися у принципах Web3, все одно варто розглянути Solidity. Плюс, подібна експертиза розширює світогляд і відкриває двері до інноваційних проєктів.
Новачки часто не розуміють, що з погляду складності всі мови приблизно однакові. Складність не в самій мові, а у галузі програмування та підході до нього. Саме тому потрібно вивчати програмування як таке. Алгоритми і структури даних не залежать від мов. Мова всього лише реалізує поставлені задачі. Однак, звичайно, всі мови роблять це по-різному.
Існують мови високорівневі та низькорівневі. У більш низькорівних мовах багато речей ти маєш вирішувати самостійно. Наприклад, працюючи з С і С++ ти маєш багато робити сам. Це корисно, аби розуміти, як вона функціонує і ти можеш написати швидкопрацюючий код, якщо зрозумієш, що робиш. Однак, для новачка це складно – потрібно дуже багато коду для вирішення простих речей.
Окрім того, це низькопродуктивно, якщо потрібно зробити рішення швидко. Такі мови, як JavaScript чи Python популярні завдяки тому, що на них набагато швидше можна розпочати писати код. Вони простіші з точки зору того, що ти можеш написати мінімальний код і він працюватиме, на відміну від Java і С#, де потрібно вивчити значно більший обсяг мови ніж почати робити якісь корисні речі з її застосуванням.
Насправді досить складними для опанування є функціональні мови, як от Elixir чи Scala. До речі, Scala — одна з найбільш високооплачуваних мов. Функціональні мови програмування можна вивчати новачку, але потрібно розуміти, для чого ти це робиш. Якщо під вакансію, то слід знати, що на Scala скоріш за все візьмуть людину, яка має багато досвіду з Java. Однак, якщо ти просто прагнеш опанувати концепцію — це неодмінно буде корисним досвідом, який розширить твій кругозір.
Гарний розробник упродовж своєї кар’єри вивчає кілька мов і переходить між ними. Є такий принцип у формуванні професійного підходу, який називається T-shaped person. Це означає, що ти обираєш напрямок, в якому ти стаєш вузьким спеціалістом і паралельно розширяєш області своєї компетенції. Скажімо, ти можеш бути full stack developer-ом: front-end пишеш на JavaScript, а backend на Java чи С#. Так ти маєш дві активні мови, які тримаєш в голові й з якими вправляєшся. Однак, активно кодити багатьма мовами, скажімо на десятьох, майже нереально. Тобі буде складно постійно перемикатися, це буде шкодити твоїй продуктивності та результату. Тому, достатньо вивчити одну мову, й в якийсь момент вивчити наступну.
JavaScript – максимально поширена мова, яка працює ледь не на всьому. Вона використовується і для backend, і front-end. Python теж застосовується у різноманітних сферах. Принципова перевага JavaScript в тому, що ця мова була створена для браузера. Відповідно, вона працює на всіх комп’ютерах та смартфонах. У всіх інших мов лише відносно недавно з’явилася технологія, яка називається WebAssembly, що дозволяє трансформувати код і виконувати його в браузері, але вона ще недостатньо популярна.
Однак, я не люблю говорити про універсальність в контексті мов програмування. Мова — це інструмент. Так само як у майстра немає універсального інструменту, який робить все, скажімо, у нього немає викрутки яка відкриває всі гвинти чи робить всю роботу. Так само й у розробника — ти маєш підібрати конкретний інструмент під конкретну задачу. Все, що потрібно — вчитися і не боятися опановувати нове.
{{read_more|Читайте також| 6726, 6672}}
Джерело фото Depositphotos
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram