У 2013 році студент історичного факультету КНУ імені Т. Шевченко Іван Примаченко пройшов перший масовий онлайн-курс від Стенфордського університету. Формат віддаленого навчання настільки йому сподобався, що він поставив собі мету – розвивати доступну онлайн-освіту в Україні. Але, коли Примаченко ділився задумом з іншими, ідею сприймали, як щось неможливе й прогнозували, що для її втілення знадобиться не менш як $1 млн. Іван розповів mc.today, як студентська ідея переросла у масштабний проєкт з лекціями від провідних світових університетів, які навички зараз прагнуть опановувати українці, як змінився попит на навчання під час повномасштабної війни та які знання, здобуті на Prometheus, військові вже використовують на фронті.

«Я зрозумів, що за онлайн-освітою майбутнє»: як розвивався Prometheus

Коли я був студентом магістратури історичного факультету КНУ, побачив новину про те, що Стенфордський університет запустив три відкритих онлайн-курси. Я пройшов один з них, а далі зареєструвався на легендарний курс «Основи програмування» від Гарварда. Я гуманітарій, але отримав принципово нові навички для себе. 

Іван Примаченко в піджакуФото: Prometheus / Facebook

Я зрозумів, що за онлайн-освітою майбутнє, адже лекції від провідних університетів може пройти людина з будь-якої країни. Тоді й прийшла ідея створення української платформи безплатної та доступної онлайн-освіти, бо у нас нічого подібного ще не було. 

Коли я консультувався про те, як втілити цей задум, мені казали, що для запуску необхідний $1 млн. У мене ж було лише $2 тис., але я почав працювати. Сам зробив сайт, тоді платформа ще називалась «Університет онлайн», запис робили в навчальній студії на камери з касетами. Першим лектором став бізнес-консультант Андрій Длігач. Ми записали курс з бренд-менеджменту, він був першим у Східній Європі. Зі старту мали 10 тис. слухачів.

Про нього написала «Українська правда», а далі приєднались й інші ЗМІ. Хоча я тоді не мав жодного знайомого журналіста. Просто зібрав електронні пошти видань і розіслав релізи. Згодом про нас стали з’являтися сюжети на телебаченні та багато поширень у соцмережах. 

Я зрозумів, що силами одного університету не впоратися і прийняв рішення запустити Prometheus, як всеукраїнську платформу, що об’єднає всіх зацікавлених – ЗВО, компанії, організації тощо. Після цього в жовтні 2014 на Prometheus ми запустили ще чотири онлайн-курси. Ми поставили мету – отримати 100 тис. слухачів, і вже протягом першого місяця зареєструвалось 65 тис. 

Щоб визначити, які курси матимуть попит, оцінювали смаки аудиторії, проводили опитування. Відповіді були передбачувані – IT, бізнес, історія, англійська мова. Ми обирали найкращих викладачів, я йшов до них та озвучував свою ідею. Так і казав: «Чи готові ви витратити купу свого часу безплатно, аби зробити освіту доступною кожному?». Одні сміялись та відмовлялися, але були й ідейні, які погоджувалися. Це був період Революції Гідності, великого національного підйому, тож було достатньо людей, які хотіли долучитись до проєкту.

Наразі на платформі вже 450 курсів та майже 3 млн зареєстрованих слухачів. Мови викладання – українська та англійська. До повномасштабного вторгнення 95% аудиторії перебувало в Україні, тоді як лише 5% – за кордоном. Тепер ситуація змінилася – 85% слухачів залишаються в країні, майже 15% поїхало.

Також значно змінився список країн, звідки проходять курси. Після України на першому місці за кількістю студентів – Польща, Німеччина, США, Велика Британія, Чехія, Нідерланди та Франція. Хоча курси Prometheus викладаються українською, і платформа ніколи не рекламувалася за межами України.  

Зараз ми перекладаємо курси топових університетів – Гарвардського, Стенфордського, Колумбійського. Спільно з Міністерством освіти та посольством США у листопаді минулого року ми запустили великий проєкт – Всесвітній університет. В наших планах дати слухачам доступ до 50 онлайн-курсів від топових університетів світу. Перші десять вже готові та запущені. 

«Це велика продуктова історія»: як створюють курси для платформи

У 2020 році ми запустили перший платний курс Prometheus+. Це були лекції Адріана Сливоцького «Давид перемагає – Дисципліна неспівмірної перемоги» в співпраці з бізнес-школою УКУ. Саме тоді ми почали отримувати від слухачів запити на зворотний зв’язок від викладачів, навчальну дисципліну, менторство. Просили більше спілкування та інтерактиву.  

Prometheus+ – це курси більш професійного спрямування. На них користувачі навчаються у найбільших українських компаній. Серед них – GlobalLogic, Ciklum та SoftServe, і ми продовжуємо розширювати цю лінійку компаніями-лідерами своїх галузей. Бізнесу теж подобається така співпраця, адже вони отримують доступ до резюме наших випускників.

Якщо говорити про вартість запуску курсу, то вона не стала. Це залежить від багатьох факторів. Ціна коливається через обсяг, довжину, складність та формат. В середньому, якщо оцінювати весь процес, то вартість створення курсу може коливатися від 15 до 40 тис. євро. Не важливо, йдеться про безплатний чи платний курс. Навіть найпростіший продукт – це складний процес, методична робота, до якої залучена велика кількість людей, які займаються організацією. Необхідно знімання, монтаж, візуальний дизайн, контент-менеджмент, продукт-менеджмент тощо.

До нас приходять великі компанії, наприклад, Google, Microsoft, Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський Союз, посольства різних країн. Вони замовляють у нас різні цифрові продукти та курси.

Платформа – це велика продуктова історія. Тут необхідні дослідження, постійні покращення, технічна робота, комунікації, маркетинг, аналітика. Тому що потрібно не просто запустити курси, а й оцінити результати: скільки людей долучилося, скільки пройшли його успішно, який відсоток задоволених та не дуже. Якщо слухачам не сподобалось, потрібно з’ясувати що саме. Тому створення якісних онлайн-курсів – насправді доволі дорогий процес.

IT, бізнес, англійська мова, військові навички: які курси найчастіше обирають на Prometheus

Люди максимально зацікавлені в практичних курсах. Обирають ті, що дають певні знання і навички для розв’язання конкретних проблем і досягнення цілей. Наприклад, відкрити бізнес, отримати нову роботу чи професію. Або ж підвищити кваліфікацію на своїй поточній посаді та здобути підвищення. Тобто, ми фактично є платформою професійного розвитку.

Звичайно, з початком повномасштабного вторгнення у нас є величезний запит на отримання навичок, пов’язаних з війною. Ми пропонуємо курси першої медичної допомоги, психологічної допомоги, цивільної оборони тощо. Як не дивно, за роки великої війни, попит на навчання тільки збільшився.

Великий блок, який актуальний завжди – це англійська мова. Протягом років популярними залишаються професійні курси з IT, бізнесу, підприємництва. Попри те, що у світі говорять про кризу у сфері інформаційних технологій та зменшення попиту на айтівців, запитів на навчання в цій сфері не меншає. Адже компанії продовжують шукати дійсно класних фахівців. 

Я не думаю, що людей в ІТ зможе замінити ШІ. Навіть, якщо перевести якісь процеси на агентів штучного інтелекту, то необхідно багато розробників, які їх створять. Тому, на мою думку, років з десять ринку ІТ нічого не загрожує. 

популярні курси на платформі PrometheusПопулярні курси на Prometheus (станом на 22 травня 2024 року) / Скриншот: prometheus.org.ua

Оператори БПЛА, які навчалися на Prometheus вже застосовують знання на фронті

Зараз на платформі навчається вже 200 тис. військових. Є курси з керування БПЛА, загальної військової та психологічної підготовки тощо. Ми створюємо продукти в партнерстві з благодійним фондом «Повернись живим» та благодійною організацією «Фонд Сергія Притули».

Курси воєнного часу на платформі PrometheusНа Prometheus навчаються вже 200 тисяч військових / Скриншот: prometheus.org.ua

Крім управління дронами, можна здобути знання з цифрового або загального зв’язку на полі бою, дізнатися, як не потрапити в полон, як вижити в полоні. Ми зібрали базові ключові навички, які знадобляться в армії. Випускники таких курсів після навчання вже активно використовують знання на фронті. 

На фронті велика кількість операторів БПЛА, які пройшли навчання на Prometheus. Свого часу деякі фонди підв’язували видачу техніки на руки воїну під сертифікати з нашої платформи.

Готуємо нову версію платформи та ставимо амбітні цілі на майбутнє

Зараз ми активно займаємось редизайном Prometheus і вже у вересні зробимо перезапуск платформи. Ми прийняли таке рішення, виходячи з того, як змінилися запити наших слухачів. Першим кроком є зміна позиціонування – ми стаємо платформою професійного розвитку.  

Другий крок – це повний перезапуск дизайну інтерфейсу. Ми хочемо зробити багато класних речей. Наприклад, створити інструмент з рекомендації курсів, щоб було легше знаходити навчання, релевантне вашим інтересам, а не відшукувати їх у величезному каталозі. Ми перезапустимо також мобільні додатки. Інформація буде більш структурована та персоналізована. 

В жовтні платформі виповнюється 10 років. Коли тільки виникла ідея створення онлайн-курсів, вона всім здавалась нереальною, навіть трохи екзотичною. А зараз онлайн-навчання вже вважається нормою. Ми видали мільйони сертифікатів за успішне завершення курсів, співпрацюємо з українськими та міжнародними партнерами та найкращими університетами світу. І на цьому не збираємось зупинятись!

Джерело титульного фото: prometheus.org.ua

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram