Батьки і школа несуть відповідальність за освіту дітей, тому відсутність в школах Європи, де навчання в школі є обов’язковим, без поважної причини має санкції – штрафи. Батьки ж би з радістю організували дітям відпустку посеред навчального року, оскільки під час канікул відпочинок стає в рази дорожчим. Розглянемо рівень штрафів в 12 європейських країнах зокрема в Україні.

Велика Британія

Шкільне навчання є обов’язковим у віці від 5–18 років.

У Британії планують збільшити штрафи за прогули у школі, оскільки батьки хочуть заощадити на відпочинку. Туристична агенція Flight Center UK виявила, що 67% батьків готові забрати своїх дітей посеред навчального процесу, щоб отримати вигідні ціни для відпочинку. У лютому британська газета The Independent повідомила, що сім’я з чотирьох осіб, яка летить з Лондона до Женеви, заплатить у 16 разів менше, якщо подорожуватиме на тиждень раніше до початку сезону.

Зараз у Великій Британії батьків  можуть оштрафувати на суму від 60 фунтів стерлінгів (орієнтовно 3 000 грн або 68 євро) до 2500 фунтів стерлінгів (2846 євро) за те, що вони забрали дітей зі школи. Проте, 36% опитаних батьків сказали, що вони б розглянули можливість врахувати це в остаточній вартості відпустки, якби в цілому це вийшло дешевше.

З серпня 2024 року у зв'язку зі зловживаннями на відпочинку, мінімальний штраф за прогул у школі зросте до 80 фунтів (орієнтовно 3 900 грн або 93 євро). 

Австрія

Шкільне навчання є обов’язковим у віці від 6–15 років.

За несанкціоновану відсутність більше ніж три дні поспіль, батьки можуть зіткнутися зі штрафом від 110 до 400 євро (орієнтовно 4 600—16 700 грн) або позбавленням волі на строк до двох тижнів. Понад три пропуски без поважних причин може бути кваліфіковано як адміністративне правопорушення.

Пропуски у школі можуть бути подані ​​в Міністерство освіти з відповідним обґрунтуванням. Якщо підтверджена причина не буде вказана і батьки не дадуть відповіді на запит, їхніх дітей можуть виключити зі школи, а батькам доведеться кожні два тижні відвідувати Служби соціального захисту молоді Австрії.

Франція

Школа є обов’язковою для дітей віком від 3–16 років.

Згідно з інформацією на сайті французького уряду відсутність у школі може бути дозволена з різних причин, у тому числі «дитина слідує за своїми законними представниками (подорож поза шкільними канікулами)».

Батьки, які не можуть пояснити відсутність дитини або збрешуть про справжні причини, ризикують отримати штраф у розмірі 135 євро (орієнтовно 5 600 грн). Якщо пропуски заважають навчанню вашої дитини, вам може загрожувати два роки ув’язнення та штраф у розмірі до 30 000 євро (орієнтовно 1 258 400 грн).

Примітка: на практиці це рідко виконується, оскільки це вимагає, щоб органи «Education Nationale» передали справу до суду.

Німеччина

Навчання в школі є обов’язковим від 6–16 років.

Батьків можуть оштрафувати за те, що вони забирають дітей зі школи без дозволу директора школи. Повторні порушення притягаються до відповідальності.

Штрафи залежать від штату й варіюються від 35 (орієнтовно 1 400 грн) євро на день у Бремені до можливої ​​суми 2500 (орієнтовно 104 000 грн) євро в Берліні.

Відомо, що німецька поліція активно перевіряє аеропорти на наявність сімей, які брали участь у несанкціонованих шкільних канікулах, спілкуючись зі школами, щоб оцінити, чи була виправдана відсутність.

Батьки можуть подати заяву з проханням відпустити їх дитину зі школи, і рішення буде напряму залежить від директора школи.

Угорщина

Навчання в школі є обов'язковим від 3–16 років.

Навчальний рік ділиться навпіл, і протягом кожної половини батьки можуть забрати дитину зі школи на термін до п’яти днів без пояснення причини. Тож існує певна поблажливість для батьків за умови отримання дозволу від школи, що формується на основі поведінки та успішності дитини.

Італія

Навчання в школі є обов’язковим у віці від 6–16 років.

Батьки, які забирають своїх дітей із початкової школи, можуть отримати штраф у розмірі до 30 євро (орієнтовно 1 200 грн).

Під час семестру дітей забирати не можна. Приватні школи у цих питаннях більш гнучкі. Якщо ж відсутність шкодитиме успішності вашої дитини, то її можуть залишити на другий рік.

Нідерланди

Навчання в школі є обов’язковим у віці від 6–16 років.

Директор може надати відпустку до двох тижнів, якщо це відповідає інтересам навчання дитини.

Батьків, які забирають дітей зі школи без дозволу, можуть оштрафувати, особливо якщо дитина була неодноразово відсутня протягом тривалого часу.

Іспанія

Навчання в школі є обов’язковим у віці від 3–16 років.

Прогул може призвести до штрафів та навіть тюремного ув'язнення від трьох до шести місяців і навіть до позбавлення батьківських прав. Такі правила впливають на небажання порушувати закон.

Штрафи в Іспанії відрізняються, оскільки встановлюються на місцевому рівні муніципалітетами. Зазвичай вони не перевищують 1500 євро (орієнтовно 63 000 грн), в Мадриді вони можуть досягати 30 000 євро (орієнтовно 1 258 400 грн). Такі штрафи можуть застосовуватися лише у випадках, коли дитина пропускає понад 20% занять на місяць.

Швеція

Навчання в школі є обов’язковим у віці від 6–16 років.

Учням початкової школи може бути надано коротку відпустку для «певних поїздок, сімейних урочистостей або релігійних свят». Відпустка не повинна перевищувати 10 навчальних днів на навчальний рік і визначаються на розсуд директора. Відпустка надається залежно від успішності та поведінки учня. 

Польща

Навчання в школі є обов‘язковим у віці 7-18 років.

У Польщі існує поняття обов’язкових вимог щодо освіти перед учнями та батьками, а їх невиконання – це невідвідування без поважних причин протягом одного місяця не менше ніж 50% занять. Через це учень може бути не атестованим з одного або кількох предметів.

Також через невідвідування закладу освіти можуть розпочати виконавче провадження в адміністративному порядку і накласти штраф. Розмір визначають залежно від обставин. Він може становити від 10 000 злотих (орієнтовно 86 100 грн) і до 50 000 злотих (орієнтовно 430 500 грн).

Також у разі тривалої відсутності учня в школі або незарахування його до закладу справа може бути передана до сімейного суду, який зобов’язаний змусити батьків або законних представників відправити дитину до школи.

Естонія

Навчання в школі є обов‘язковим у віці 7-17 років.

Відсутність на навчанні допускають лише з поважних причин. Школа оцінює, чи можна вважати причини відсутності на заняттях поважними. Батьки зобов’язані повідомити школу про відсутність учня в перший день. Якщо на другий день відсутності дитини в школі батьки не повідомили про причину пропуску, школа зобов’язана зв’язатися з батьками. Якщо батьки не повідомили школу про відсутність учня і школа не може з’ясувати причину, школа повідомляє про це муніципальній або міській адміністрації за місцем проживання учня не пізніше, ніж наступного дня після закінчення уроку. Місцева влада зобов’язана організувати заходи для з’ясування причин невиконання та забезпечити виконання шкільного обов’язку.

Батьки, які не виконують шкільні обов’язки, можуть бути покарані штрафом до 200 одиниць, тобто штрафом до 12 000 крон (орієнтовно 30 000 грн), або громадськими роботами. Якщо школа не може зв’язатися з батьками або якщо заходи школи (бесіди, перебування після уроків) не дають результату, школа звертається до муніципалітету, який, своєю чергою, може звернутися до комісії у справах неповнолітніх. Порушенням закону, тобто невиконанням обов’язку навчатися у школі, вважається відсутність на 20% уроків протягом одного навчального семестру.

За згодою одного з батьків накладене на нього стягнення може бути замінено громадськими роботами, навчанням або заняттями з дитиною. Зайнятість на громадських роботах складає 10-50 годин у вільний від роботи та навчання час. Плата за громадські роботи відсутня. Якщо батьки ухиляються від громадських робіт, накладений на них штраф буде стягнений у примусовому порядку.

Україна

Навчання в школі є обов’язковим у віці від 6 до 16–17 років.

У постанові Кабінету міністрів № 684 сказано, що при відсутності учнів, які не досягнули повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів поспіль з невідомих причин або без поважних причин навчальний заклад невідкладно зобов'язана надати інформацію службі у справах дітей, а ті, в разі потреби, — повідомити поліцію, після чого батькам може загрожувати штраф.

За прогули можна отримати попередження або штраф у розмірі від 850 грн до 1700 грн. Якщо ситуація повториться, то батькам загрожує штраф в розмірі від 1700 грн до 5100 грн.

За матеріалами НУШ та Всеосвіти

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram