Ми стільки всього читали, слухали, дивилися, що, здається, знаємо все. Але чи робимо? Адже знати й не робити дорівнює не знати. Час нарешті припинити відкладати справи та почати діяти! Як саме, розповіла для WOMO Катерина Вольська, засновниця HR-компанії UniSkill, коуч і бізнес-тренерка проєкту Happy Monday.

Ще ніколи у вільному доступі не було стільки інформації, як зараз. Сьогодні у нас є можливість дізнатися про будь-що. Ми відвідуємо лекції, майстер-класи, тренінги, дивимося онлайн-уроки та курси, читаємо книжки з керування часом, самоорганізації, саморозвитку, дисципліни. Ми навіть знаємо багато способів перестати відкладати справи на потім. І щоразу сподіваємося знайти той самий інструмент, який нарешті подіє. Бо це було б легше, ніж пробувати все те, що ми вже знаємо. Але якщо ми хочемо змінити щось, нам потрібно докласти зусиль та тримати на цьому фокус щодня.

Це дуже схоже на ситуацію зі спортзалом. Ми не можемо один раз і назавжди зробити своє тіло ідеальним і залишити його без підтримки. З нашими відчуттями, думками та діями те саме. Скільки у нас шансів на зміни? Щодня у нашій голові пролітає від 60 000 до 80 000 думок. 95% з них однакові. Для нових ідей залишається тільки 5%. Саме вони і є можливістю щось змінити. Уявіть, що ви перебуваєте у компанії 100 людей. У вас виникає ідея щось зробити. Тільки 5 людей слухають вас та підтримують. Решта 95 упевнені, що у вас нічого не вийде. Яка ймовірність переконати 95 людей у тому, що варто хоча б спробувати? Звісно, це нелегко. Але можливо!

Коли ми вирішуємо прокидатися раніше, піти у спортзал чи на курси іноземної мови, почати медитувати чи змінити роботу, у нас є приблизно 5% ймовірності, що це стане реальністю.

Що допоможе на шляху до нового досвіду? Разом з ідеєю щось змінити у нас з’являється велика кількість енергії для дій. Але цей стан триває недовго. Він може зникнути ще до того, як ми почнемо щось робити, або після перших спроб. Або після перших результатів, які відрізняються від того, що ми планували.

Внутрішній стан завжди змінюється. Тому потрібно те, що буде допомагати рухатися далі у своєму напрямі.

Проаналізуйте свої звичні стратегії поведінки. Усе, що ми робимо, приводить нас туди, де ми перебуваємо зараз. Якщо хочемо інших результатів — потрібно думати та діяти інакше. Наприклад, як ви знайомитеся з новими людьми? Чи ініціюєте знайомство, чи із задоволенням розповідаєте про себе, чи відкриті до нового? Все це — ваші стратегії поведінки.

Так, комусь це легше дається — підійти, поговорити, усміхнутися, невимушено додатися до друзів, почуватися комфортно на заходах чи конференціях. Це зовсім не означає, що інші люди здібніші за вас. Це просто інша поведінка, яка відкриває нові можливості.

Кожен із нас може діяти інакше, потрібно лише захотіти цього і дозволити собі спробувати.  Як би виглядало наше життя, якби ми легко говорили про свої почуття чи думки близьким людям, не боялися бути засудженими, сміливо просили про допомогу чи відстоювали свої особисті кордони? Якби ми завжди дбали про себе, мали достатньо ресурсу і ділилися ним з іншими?

Просто зараз напишіть, у яких ситуаціях ви б хотіли діяти інакше та як само. Важливо припустити, що може бути інша поведінка та інше сприйняття того, що відбувається навколо. Варто спробувати, а потім зробити висновки про те, що спрацювало, а що ні. Питання, яке може у цьому допомогти: «Як би я думав та діяв, якби у мене були всі необхідні ресурси для досягнення своєї мети?» Під ресурсами йдеться про час, гроші, енергію, бажання, знайомства.

Чому ви відкладаєте справи? У кожного з нас свої причини. Розгляньмо найпопулярніші з них та як можна змінити хід думок.

1. Хочу зробити одразу ідеально

Як це взагалі можливо? Нам потрібен час, досвід, навички. У міру того як ми розвиваємося, щось може не сподобатися і потрібно буде переробити. Але треба з чогось починати! Ми дуже часто потрапляємо у цю пастку — замість зробити зараз хоч якось, ми постійно відкладаємо.

Що робити? Наприклад, вам потрібно зробити сайт. Ви можете ходити на курси зі створення сайтів. Потім піти на курси графічного дизайну, щоб все оформити. Потім піти на курси копірайтерів та навчитися писати тексти. І це може тривати роками. Ми не маємо робити щось ідеально з першого разу. Помилятися — нормально. Коли ми починаємо, то порівнюємо себе з людьми, які роблять це вже не перший рік. Але колись і вони робили свої перші кроки та перші помилки.

2. Хочу зробити все за один раз

Коли перед нами стоїть завдання, ми приблизно можемо розуміти, скільки часу воно займе. Якщо це декілька годин, цілий день або місяць — висока ймовірність, що ми будемо відкладати справу на потім. Оскільки легше зайнятися тим, що можна зробити швидко й одразу побачити результат. Нам завжди хочеться бачити результат! Це опора на шляху до цілей. Тому важливо приділяти час аналізу своїх успіхів.

Що робити? Тут можна скористатися інструментом із тайм-менеджменту Браяна Трейсі — розділити слона на біфштекси. Ми можемо розділити велике завдання на частини та змінити до нього своє ставлення. Наприклад, вивчення іноземної мови — це слон. На підвищення одного рівня може піти декілька місяців або навіть рік. Як розкласти завдання на малі та зрозумілі кроки? Вивчити певну кількість слів за тиждень, розібратися з конкретним часом, вивчити правила. Завдання одразу набуває конкретики та стає зрозумілим. А головне — ми можемо відстежувати результат та успіх.

3. Складно/ Не маю потрібних навичок

Коли ми чогось не вміємо, то можемо почати відтерміновувати. Пам’ятаєте про ті 95%, які одразу переконають нас залишити все як є? Нова справа завжди незручна для нашого мислення. Бо одне із завдань нашого мозку — зберігати все як є. Без нового, незрозумілого і небезпечного — саме так мозок сприймає новий досвід.

Що робити? Погодьтеся, набагато легше робити щось звичним чином. Все зрозуміло, все під контролем. Навіщо ухвалювати нові рішення? Якщо зараз ви впізнаєте себе у цьому — зробіть перший крок та конкретну дію зі свого списку відкладених справ.

4. Боюся припуститися помилки

Страх помилки зазвичай набагато більший за саму помилку. Згадайте щось таке, що ви не починали робити через цей страх, а потім все-таки взяли та зробили. По-перше, ви можете не помилитися. По-друге, помилка — це досвід, вона допоможе зробити корисні висновки та є шансом наблизитися до нашої цілі. Але ми боїмося. І таким чином гальмуємо наші цілі, результати та зміни.

Що робити? Пограйте у таку гру: помилка = досвід. І щоразу, коли все буде йти не так і ви вважатимете це своєю помилкою, голосно кажіть: «Досвід!»  Так ви дійсно можете змінити своє ставлення до помилок, хоча, на перший погляд, це звичайна гра. Але саме з цього може початися трансформація.

5. Є важливіші справи

«Зараз дороблю щоденні справи та почну», — кажете ви. Але щоденні справи не завершуються ніколи!

Що робити? Якщо є бажання щось змінювати, потрібно створити час для нових дій. Змінити свій графік, врахувати новий фокус. Ті, хто робить щось нове, не знають якогось одного секретного інструменту. Вони просто кожного дня працюють над собою.

Усі зазначені причини свідчать про вашу завищену вимогливість до себе як до виконавця. Але значно важливіше зрозуміти, для чого вам це дійсно потрібно. І щодня нагадувати собі про це. Що дасть, які відкриє можливості, що змінить, як змінитеся ви. Ось так це працює. Маленький крок щодня у напрямі мети — банальність. Але саме він є рушійною силою на шляху до життя своєї мрії. Пообіцяйте собі у найближчі 24 години зробити щось зі свого списку відкладених справ.

Читайте також
4 обмеження мозку, які шкодять продуктивності

4 обмеження мозку, які шкодять продуктивності

Конспект книжки «Твій мозок у роботі»
18.09.2022 0
Здоровий сон: як він впливає на вашу продуктивність

Здоровий сон: як він впливає на вашу продуктивність

Оплата сну за продуктивність у роботі та додаткові бонуси
20.02.2020 0

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram