Перелік завдань щодня тільки збільшується (на відміну від вільного часу), енергії на все не вистачає, а зосередитись і не відволікатись на дрібниці стає все важче. Знайомі проблеми? Чи є можливість підвищити продуктивність не шляхом понаднормової роботи? Відповідь на це питання шукаємо у новій книжці видавництва «Наш формат» «Твiй мoзoк у poбoтi. Як пpипинити вiдвoлiкaтиcя i пpaцювaти пpoдуктивнiшe».  Її автор Девід Рок впродовж багатьох років записував інтерв’ю з науковцями і читав найновіші дослідження, щоб зрозуміти принципи роботи мозку і як вони впливають на продуктивність.  HappyMonday занотував основні тези – які чотири обмеження заважають нам бути продуктивними та як обійти їх, щоб підвищити свою ефективність. 

1. Обмежена кількість енергії

Під час розумового навантаження ми залучаємо префронтальну кору — мозкову зону, яка відповідає за наше свідоме мислення. Завдяки префронтальній корі ми думаємо, запам’ятовуємо, плануємо, вирішуємо проблеми — і на всі ці процеси витрачається набагато більше енергії, ніж ви можете собі уявити. Ми звикли, що люди виснажуються після тренування, а от що втомитися можна і після вирішення серйозної проблеми — ще не зовсім. 

Якщо ви багато думаєте, вам потрібно багато енергії. Префронтальна кора поглинає метаболічне пальне, таке як глюкоза та кисень. Якщо ви не поповнюєте їх запаси, продуктивність різко знижується, бо без енергії мозок просто не здатний працювати як треба.

Як обійти?

Багато людей під час роботи їдять солодке та п’ють газовані напої. Така техніка спрацьовує, адже префронтальній корі потрібна глюкоза. Але є й більш корисні шляхи.

Ставте пріоритети на свіжу голову

Правильно визначити пріоритети — запорука успішного робочого дня, але разом з тим це один із найбільш енерговитратних мозкових процесів. Тому розставляти пріоритети краще, коли ви бадьорі та сповнені сил, наприклад — на початку робочого дня. 

Візуалізуйте дані

Цікаві метафори та історії, записи та схеми на маркерній дошці — все це допомагає розвантажити префронтальну кору. Вона відповідає за мислення, а завдяки цим інструментам ви використаєте ще й зорову кору. 

Чергуйте завдання різної складності

Дуже важливо розуміти свої енергетичні потреби і вміти під них підлаштовуватись. Наприклад, завдання, що вимагають найбільше уваги, виконуйте вранці або після перерви чи зарядки, коли ваш розум ще бадьорий. Спробуйте також розбивати роботу відповідно до того, як її сприймає мозок, — на часові блоки, а не за темами чи напрямком. 

2. Обмежена кількість інформації у фокусі

Ще одне обмеження префронтальної кори — ліміт інформації, яку можна одночасно тримати в голові та обробляти. У 2001 році Нельсон Кован із Міссурійського університету провів дослідження, яке показало, що ми можемо одночасно пам’ятати лише чотири речі. А Роберт Дезімон із Массачусетського технологічного інституту встановив, що мозок здатен утримувати лише один візуальний образ за раз. 

Ви можете намагатись утримати у свідомості купу фактів, але ваша ефективність при цьому знизиться. Ймовірно, ще й голова може розболітися. 

Як обійти?

Дослідження показують: чим менше вам доводиться тримати в голові, тим ефективніше ви приймаєте рішення.

Одне питання за раз

Якщо час дозволяє, найкраще обмірковувати за один підхід по одній ідеї / аспекту за раз. Пропрацьовуючи одне конкретне питання, ви не перевантажуєте мозок.

Спрощуйте

Якщо вам потрібно розібратись із чимось складним, спробуйте розділити інформацію на частини, а ті частини поділити на ще менші. Лишайте тільки ключові елементи і зводьте складні ідеї до кількох складових. Так керувати ними у свідомості буде набагато легше. 

3. Обмежена кількість одночасних завдань 

Вам здається, що ви суперпродуктивні, якщо впродовж робочого дня одночасно робите кілька речей (наприклад, відповідаєте на імейли під час зустрічі)? Насправді ваша продуктивність від такого лише знижується, бо префронтальна кора не може працювати над кількома завданнями одночасно. 

Ефективно можна займатись лише однією розумовою справою за раз. Втім, можна поєднувати одне рутинне і знайоме завдання та одне інтелектуальне. Наприклад, говорити телефоном та прибирати. Процес прибирання вже відпрацьований та не потребує роботи префронтальної кори. 

Як обійти?

Висновок очевидний: якщо вам важливо виконати все добре, не розпорошуйте свою увагу і займайтесь тільки однією інтелектуальною справою. Що ще може допомогти?

Автоматизуйте процеси

Тренуйтеся виконувати ту чи іншу роботу знову і знову, доки вона не перестане бути відповідальністю префронтальної кори. Доводьте певні завдання до автоматизму, і ви будете витрачати на них менше енергії. Наприклад, створіть скрипт для телефонних дзвінків клієнтам або розробіть шаблони для електронних листів. 

Виводьте інформацію у правильному порядку

У вас буває, що ви кружляєте навколо якогось рішення і не можете рухатись далі? Поки не вирішиться щось одне, інші питання стоятимуть у «заторі». Тому в першу чергу приймайте рішення, які дадуть зелене світло іншим. Наприклад, якщо ви робите ремонт і не можете вирішити, в який колір пофарбувати стіни, спочатку подумайте про загальну колірну схему. Визначте порядок ваших рішень і завдань — так ви зекономите купу енергії й зрештою розберете свої «затори». 

4. Постійні відволікання і розсіювання уваги 

Нам постійно щось заважає працювати — то пуші з інстаграму, то думки блукають де завгодно, крім того місця, де мають бути. Ми витрачаємо багато енергії на те, щоб зосереджуватись, це виснажує і, як наслідок, ми припускаємось помилок у важливих завданнях. 

Існують зовнішні чинники, що нас відволікають — соціальні мережі, телефонні дзвінки, розмови колег. Але набагато складніше працювати із внутрішнім відволіканням. Ви просто поглянули на робочий календар, аж тут згадали, що у подруги скоро День народження, можна було б їй подарувати їй шарф, а який же чудовий шарф ви бачили минулого тижня в торговельному центрі!

Як обійти?

Нейтралізуйте зовнішні чинники

З цим боротись не так складно. Вимикайте всі пристрої зв’язку, коли над чимось розмірковуєте. Якщо поруч спілкуються надокучливі колеги — йдіть до іншої кімнати або надягайте навушники. Вашому мозкові краще зосередитись лише на тому, що перед вами. 

Вчіться внутрішнього самоконтролю

Коли у вас виникає бажання поворухнутися, ваш мозок прийняв це рішення ще 0,3 секунди тому. Ще 0,2 секунди пройде, поки ви усвідомите, що от-от поворухнетесь. Цього вікна достатньо для тренованого розуму, аби усвідомити, що зараз відбудеться, втрутитись і сказати «ні» своїм поривам, якщо вони вас не влаштовують.

Спробуйте зупиняти ментальні процеси конкретними фразами. Наприклад, тільки-но ви хочете відкрити інстаграм, потрібно подумки сказати собі: «Стоп, перегляд фото в інстаграмі відволікає мене. Зроблю це після того, як виконаю завдання». Таким же чином можна «глушити» і зайві думки: «Думки про день народження відволікають мене, подумаю про це ввечері вдома». Блокуйте відволікальні чинники на ранній стадії, до того, як вони наберуть обертів. Це не так просто, але Девід Рок стверджує, що цього можна навчитись.

Отже, що робити?

Якщо зважати на все вищеописане, то для продуктивної роботи необхідно: 

  • планувати важливі завдання на той час, коли ви в тонусі;
  • звільняти простір у свідомості, малюючи схеми на папері;
  • виконувати по одному завданню за раз;
  • стримувати зовнішні і внутрішні відволікальні чинники. 

Радимо вам прочитати книгу повністю, щоб дізнатись про мозок усе необхідне і опанувати мистецтво контролю над префронтальною корою. Особисто нам у книзі дуже сподобались герої — Емілі і Пол. Автор використовує типові ситуації з їхнього робочого дня для візуалізації наукових знань. В цих ситуаціях легко впізнати себе, а отже, і знайти рішення.

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram