Спілкуючись з друзями, близькими та рідними, які перебувають на фронті, можуть виникати сумніви, чи доречно розпитувати бійців про війну, чи ні. Психологиня Ілона Ханько, військовий медик Дмитро Андрощук, а також військовий Державної прикордонної служби Олексій розповіли, які питання до військових наразі є недоречними.
Страшно усім, хто бачив війну, каже психологиня Ілона Ханько: «Зайвий раз нагадувати військовому про його страхи – не найкращий спосіб підтримати бойовий дух».
Військовий прикордонник Олексій вважає, що таке запитання навпаки може морально допомогти людині пережити стрес.
«Коли людині страшно, вона трошки про це розповідає і їй це допомагає. Якщо тримати це у собі, то можуть виникати погані ситуації — воно у тобі накопичується і може бути паніка. А так, людина запитала — ти їй розповів і легше стало. Це особисто мені. Усі усвідомлюють, що страшно, але коли є можливість розповісти, щоб інша людина послухала – це круто», – каже Олексій.
Людина, яка воює, пояснює Ханько, щиро вірить у перемогу і хоче відчути тилову підтримку та мотивацію. «Людина все ж таки ризикує життям за нашу країну, за нас, і будь-які фрази, які змінюють цю впевненість, – не найкращі», — каже психологиня.
Інколи ця фраза дратує, погоджується Олексій: «Цього ніхто не знає, тим паче військовий. Цього не знають, напевно, й військові генерали. Шанс є завжди і є завжди нюанси. Така фраза скоріше для заспокоєння самого себе. Людина питає і думає, що її зараз заспокоять військові, а вони самі не знають».
Коли військовий це чує, у нього складається враження, що він є основною причиною страхів і переживань у родині, пояснює Ілона Ханько: «І це не найкраща мотивація, коли рідні переживають за тебе і ти постійно маєш переживати за них».
Військовий Олексій каже, що це приємно, але накладає відповідальність: «Краще сказати, що ми не хвилюємося, а підтримуємо тебе, ти молодець і все буде добре, ми тебе чекаємо».
У цьому випадку буде краще, каже психологиня, підтримати свідомий вибір близької людини й не знецінювати такий серйозний крок.
Будь-яка людина відповість на це, але це краще не питати, говорить Олексій: «Якщо чесно, у мене такого не було. Мої родичі знають, чому я пішов воювати».
Коли військовий чує цю фразу від чоловіка, який не воює, каже Ілона Ханько, йому хочеться закликати цього чоловіка самому піти й зробити це.
«Нічого приємного ця фраза не викликає. Людина воює, робить усе можливе для захисту нас і країни. Який сенс несе ця фраза? Вони й так прикладають багато зусиль», — пояснює психологиня.
Олексій вважає цю фразу гарною, але, каже, що завжди є нюанси: «Буває так, що не все так прикольно на позиціях. Ця фраза накладає обов'язок: якщо ми “не навалюємо”, то ми наче погані, бо нас же попросили “навалять”, а ми не можемо, або нам не дають – купа факторів може бути. Коли ти ще не доїхав до поля бою, то, можливо, це класна фраза. А коли ти там, то, думаю, тут психологи праві», — каже Олексій.
«Усі це розуміють і, звичайно, коли військовий чує таку фразу, у нього вона викликає суперечність штибу “як же ми не здогадалися, що вже час закінчувати?”», — говорить Ілона Ханько.
Не використовувати цю фразу також радить й Олексій: «Ясно, що треба. Звичайно, всі хочуть її скоріше закінчити. Ми це робимо у міру можливості. Ми ж не можемо сказати: зараз я піду в атаку і війна закінчиться. Ні».
«Військові не хочуть чути, що армія, проти якої ми воюємо, ні на що не здатні бомжі. Зараз популярний меседж, що росіяни випадково забрели на нашу територію і взагалі не вміють воювати. Це знецінює вклад наших військових. Вони насправді протистоять сильному і численному ворогу і дуже добре справляються зі своєю задачею, за що їм величезна подяка. Не варто казати, що вони воюють проти слабших», — говорить Ілона Ханько.
Олексій погоджується з психологинею: «Вони вміють воювати. Є напрямки, де вони погано йдуть, є де прям дуже добре, там прям усе як по книжці. Тому, дійсно, подвиги можуть знецінюватися. У тому і прикол, що люди зупиняють зараз потужну військову машину рф. Це важливо».
{{read_more|Читайте також| 5502, 5538}}
Джерело фото https://t.me/V_Zelenskiy_official
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram