У середу, 14 жовтня 2020 року, відбулася всеукраїнська прем’єра масштабного анімаційного проєкту про екологію ЕКО ПЛЮСПЛЮС. Серія із 22 мультфільмів легкою та доступною мовою розповідає про важливі екологічні питання сучасності, такі як кліматичні зміни, збереження водних ресурсів та електроенергії, сортування сміття, турбота про ліс, переробка матеріалів та інші. Створюючи ЕКО ПЛЮСПЛЮС, телеканал ПЛЮСПЛЮС поставив за мету привернути увагу до питань екології, зацікавити екосвітоглядом і надихнути до корисних екозвичок якомога більшу аудиторію.

1. Вода

Поверхня нашої планети на 70 відсотків складається з води. Однак прісної – дуже мало. Якби планета була розміром зі шкільний глобус, то води на ній не вистачило б навіть на один ковток. І ,звичайно, людям варто було б набагато економніше використовувати воду. Для цього ти можеш вимикати воду в крані, коли чистиш зуби. А ще, ти суттєво економиш воду, коли миєшся в душі, а не приймаєш ванну. 

2. Пакети

За годину люди вироблять стільки пластикових пакетів, що ними можна обгорнути нашу Землю сім разів! Вага пластикових пакетів, які щороку потрапляють в океан,  втричі більша за вагу всіх синіх китів на планеті. Проте кит живе, приблизно, дев’яносто років, а кожен пакет – щонайменше чотириста. На щастя, ти можеш взяти участь у звільненні Землі від пакетів! Найпростіший спосіб – не використовувати пакети взагалі.

3. Пляшки

Щохвилини по всьому світу люди купують стільки пластикових пляшок, що тобі та твоїм друзям – вистачило б на все життя. На жаль, більшість пляшок не перероблюють, і вони потрапляють до навколишнього середовища. Ці пляшки розкладатимуться так довго, що їх побачать наші нащадки в далекому майбутньому. А ще пляшки перетворюються на дуже маленькі шматочки пластику, які потрапляють під землю. А далі – переходять у підземні води і отруюють пластиком довкілля.

4.  Батарейки

На кожній батарейці є знак того, що їх не можна викидати у сміття. Уяви, одна маленька пальчикова батарейка може забруднити площу землі, розміром як ціла кімната. Щороку батарейок продають стільки, що вистачило б забруднити всю нашу країну! Отруєння металами, що містять у собі батерейки, може викликати серйозні хвороби. Тому – не викидай батарейки та акумулятори на смітник, а збирай у спеціальному місці!

5. Еко-звички

Сортуючи сміття та менше використовуючи пластик, ти допомагаєш планеті. Але є речі, які ми не помічаємо – наші маленькі звички, що приносять велику шкоду.Наприклад, соломинки для напоїв, одноразовий посуд, ватні палички. Такі маленькі речі – неможливо переробити.Тому більша частина з них – потрапить на звалища, де століттями буде отруювати ґрунт.

6. Ліки

Зазвичай ліки допомагають нам одужати від хвороби. Але викинуті ліки – розкладаються і врешті-решт можуть опинитися у вашій воді! Ліки – це особливо небезпечні відходи. Коли ми викидаємо ліки у сміття чи змиваємо у каналізацію, вони потрапляють до водойм та підземних потоків. А  далі – до рослин і тварин, для яких є отруйними.

7. Сортування

Щороку кожен з нас створює у десять разів більше сміття, ніж важить сам! І планета забруднюється дуже швидко. Вага сміття, яке щороку виробляється на Землі,  у сім разів більша за вагу всіх людей разом. А коли сміття потрапляє на сміттєзвалище, його неможливо переробити. Саме тому варто сортувати сміття!

8. Дерева

Чому кожне дерево на планеті таке важливе? Без них ми зовсім не могли б дихати. Ми вдихаємо кисень, а видихаємо вуглекислий газ. А дерева, навпаки, ніби вдихають вуглекислий газ, а кисень – видихають. А кожні дві секунди люди вбивають ліс площею як ціле футбольне поле. А без дерев клімат теплішає надто швидко. І тварини змушені переїжджати зі своїх домівок. 

9. Шум

Невидимий ворог природи – це шум! Ми не бачимо гучних звуків, але ж вони погано впливають на тварин та птахів. Шоста частина пташок страждає від нашого шуму. Бо вони спілкуються співаючи, а ми заважаємо їм своєю музикою та гучними криками. Вони навіть покидають свої гнізда, аби бути подалі від нашого шуму.

10. Одяг

Кожну секунду у світі викидають цілий сміттєвоз одягу та взуття! За тиждень збирається стільки речей, що вистачило б усім людям на планеті! Три чверті одягу залишається на звалищах, де розкладається протягом сорока років. Увесь цей час одяг, розкладаючись, виділяє шкідливі гази. І забруднює ґрунт фарбою. Проте дев’яносто дев’ять відсотків одягу можна переробити, наприклад, на інший одяг чи  килимок. Хочеш допомогти планеті? З батьками купуйте практичні одяг та взуття, що слугуватимуть довгий час.

11. Електроприлади

У світі щосекунди створюється більше десяти ґаджетів. Людей, у ту ж саму секунду, народжується у п’ять разів менше. Ми часто хочемо ще крутіший телефон, навіть коли маємо свій новий. І не враховуємо, що електроніка містить дуже шкідливі речовини: свинець та ртуть. Коли ми викидаємо електроприлади у сміття, отруйні речовини з них опиняються у повітрі та провокують хвороби.

12. Папір

Папір роблять з дерев. Та  чи помічав ти, як багато паперу довкола тебе? Коли б усі люди використовували папір як європейці, то на Землі дерева б зникли за один рік. Як же тоді допомогти планеті?

13. Переробка

Нові алюмінієві банки виготовляють із старих алюмінієвих. І ще багато чого створюють із старих речей. Наприклад, скейти з рибацьких сіток, або кросівки з пластику, а також ще дуже багато знайомого тобі.

14. Електроенергія

А ти знаєш, що існує Година Землі? Ні, це не свято її народження. Це час, коли все людство вшановує нашу планету. Як це відбувається?

15. Жувальна гумка

А ти любиш жуйки? У давні часи її робили зі смоли дерев. Але зараз роблять із пластмас та гуми. І, до речі, жуйка – друге за популярністю сміття у світі.

Читай також: Повчальний мультик: скільки лиха завдає природі виплюнута жувальна гумка

16. Ліс

Ліси займають майже третину поверхні Землі. І це чудове місце для відпочинку! Але чи знаєш ти, який вплив має людство на ліс? Дев’яносто відсотків лісових пожеж у світі спричинені людьми. І тисячі тварин залишаються без домівок, а деякі навіть гинуть. 

17. Клімат

Ти знаєш, що клімат у світі постійно змінюється? Повітря – це суміш газів, що мов ковдра вкриває Землю і не дозволяє сонячному промінню просто відбиватися. Завдяки цьому людям на Землі тепло. Але все, що люди виробляють, сильно впливає на цю «ковдру».

18. Ялинки

Ти любиш святкувати Новий рік? А чи знаєш ти, що це свято може стати справжньою катастрофою для природи? Щороку в нашій країні вирубають більше мільйона ялинок! А площа вирубаного ялинкового лісу розміром як ціле село. І хоча існують спеціальні ялинкові ферми, значну частину дерев, насправді, вирубують браконьєри. Це дуже шкодить природі, порушує екосистему лісу.

19. Риболовля

А ти знаєш, що рибалки-любителі виловлюють чверть від усієї впійманої риби? А ще, майже половину улову вони викидають, тому що риба не того виду, на який вони рибалили. Деякі рибалки випускають рибу знову у воду, але п’ята частина від тієї риби у подальшому вмирає від травм та стресу. 

Дивись також 10 лекцій TED про екологію

20. Тварини

А ти знаєш, що у світі більше мільярда домашніх улюбленців? Але іноді ставлення людей руйнує їхнє життя. Три чверті екзотичних тварин вмирають, поки їх довго-довго везуть до магазинів у тісних клітках без їжі. Багатьох тварин незаконно забирають з природи. Наприклад, з Азії за 10 років насильно вивезли стільки диких тварин, що кожен українець міг би мати одну з них вдома. 

21. Екологічні акції

Ти знаєш, що п’яту частину усього сміття  люди викидають прямо у довкілля? Сміття можуть випадково з’їсти тварини. Розкладаючись, воно отруїть парки, сади та клумби, й в місті не буде де безпечно відпочити. Звичайно, цю проблему вирішують дорослі, але й ти сам можеш трохи допомогти швидше позбавитися від сміття.  Ти можеш долучитися до екологічних акцій, наприклад, до плоггінгу, що свого часу започаткували у Швеції.

Читай також: Покоління Грети – історії українських школярів, які роблять екопроєкти

22. Птахи

Ти знаєш, що у світі понад двохсот мільярдів птахів? У двадцять п’ять разів більше за людей!  Майже половина усіх птахів – перелітні. На зиму вони летять у теплі краї. А птахи, що залишаються  вдома, мають виживати у голодних зимових умовах, тому дуже важливо їм допомагати. 

Читайте також
9 способів навчити дитину дбати про навколишнє середовище, або Як говорити з дітьми про zero waste

9 способів навчити дитину дбати про навколишнє середовище, або Як говорити з дітьми про zero waste

9 способів навчити дитину дбати про навколишнє середовище
26.03.2019 0
Вчимо дітей піклуватися про довкілля

Вчимо дітей піклуватися про довкілля

Як навчити дітей екологічного мислення
24.07.2020 2
Правильні екозвички у школі та за її межами

Правильні екозвички у школі та за її межами

Звикаємо до дбайливого ставлення до природи разом із учнями.
19.06.2020 0
Як школі виховувати ековідповідальну дитину

Як школі виховувати ековідповідальну дитину

На прикладі школи Clever Kids
19.03.2021 0

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram