Тема профорєінтації для сьогодяшніх старшокласників дуже гостра, вони не завжди впевнені в своєму виборі і бояться обрати помилковий шлях. Ми розпитали наших експертів – Владиславу Бандурко (підприємиця, засновниця курсів ZNO.Educator), Олександра Павленко (CEO & Co-founder профорієнтаційної платформи ChoiZY) та Вікторію Крупську-Анісімову (стратегічний лідер з 15-річним досвідом управління маркетингом продуктів та сервісів в міжнародному бізнесі) про те, як ми, дорослі, можемо дітям допомогти в цьому питанні.

«Оберіть собі роботу до душі і вам не доведеться працювати жодного дня в своєму житті»
Конфуцій

З якого віку варто замислюватися про вибір професії

Правильного віку для вибору професії немає, вважає Владислава Бандурко. Вчитися новому потрібно все життя, а обирати чи змінювати професію тоді, коли ти до цього готовий. Чим раніше дитина почне досліджувати свої сильні сторони і те, як влаштований світ, тим більше в неї буде шансів знайти роботу до душі. 

Як підлітку підійти до вибору професії ще в шкільному віці

Своїм учням Владислава Бандурко говорить, що варто обрати один напрямок з тих, що подобаються, і присвятити йому 1-2 роки, цього часу цілком достатньо, щоб пройти певні труднощі та досягти результатів. З цього навчального року учні ліцею Educator в рамках профорієнтаційної програми будують свої кар’єрні карти. Про цей підхід Владислава розкаже на вебінарі «Майстерня професійного розвитку», який відбудеться 7-8 жовтня о 18.00. Він допоможе визначитися з напрямком і спробувати професію ще в шкільному віці.  «Адже у світі, що стрімко розвивається, час – найцінніший ресурс», – підкреслила підприємиця 

З якого віку варто замислюватися про вибір професії і які є можливості спробувати її ще у шкільному віці? Наведіть приклад вдалого вибору професії дитиною ще у школі з вашої практики.. Так говорив Конфуцій ще у 5 сторіччі до нашої ери. І як на мене, це дуже мудрий вислів.

Яку роль у профорієнтації наразі відіграють батьки

«Батьки відіграють важливу роль у житті кожної дитини. І хоч підлітки вже відчувають себе дорослими, проте вони чекають, що у питанні вибору професії батьки їм допоможуть. Порадою чи відповідями на болючі питання», – констатує Олександр Павленко і зауважує, що іноді ця допомога може мати зворотню сторону. Тиск батьків завджи має негативні наслідки для кар‘єрного розвитку дитини.

Як батьки можуть допомогти дитині обрати свій професійний шлях

Найкращим способом допомоги є діалог, вважає Олександр Павленко. Його рекомендація батькам – поспілкуйтесь, зрозумійте, що дитині подобається, поспостерігайте за тим, до чого в дитини лежить душа. Розповідайте про відомі вам професії, які могли б вашу дитину зацікавити. Допомогайте шукати інформацію про інші і вже пізніше про відповідне навчання. 

Які професії зараз перспективні

В першу чергу треба визначитися, що надихає, і від чого ти отримуєш задоволення, що відгукується в душі і що б хотілося дослідити, від цього буде залежати вектор вибору.  Якщо дитина креативна – їй варто обирати творчі професії, особливо коли вони вже реалізуються онлайн: будь-який діджитал-дизайн, арт, відеозйомка, режисура, копірайтинг, тобто мова йде про створення креативного контенту, що наразі дуже актуально, – пояснює Вікторія Крупська-Анісімова.

Якщо в дитини аналітичний і системний склад розуму, варто розглянути програмування, інжиніринг, розробку систем автоматизації, робототехніку, роботу з великими масивами даних (Big Data). Наукова кар'єра теж може надихнути таку дитину, особливо в космічній індустрії.

Тим, хто бачить себе у роботі з людьми в допомагаючих професіях, однозначно варто розглянути медицину, психологію, коучинг, конфліктологію. З повною  діджиталізацією нашого життя актуальними стають професії, пов'язані з кібербезпекою. Вибір за дитиною.

«Важливо пам'ятати, що в швидкозмінному світі найкрутіші ідеї виникають на перетині професій, тому не варто себе обмежувати в бажанні вивчити нові дисціпліни» – підкреслила Вікторія.

В яких професіях немає майбутнього

В тих, які передбачають одноманітні процеси, які можна замінити роботами чи штучним інтелектом. Наприклад, робота на виробничій лінії, внезення даних в бази даних, доставка товарів, перевірка документів, робота на касі чи кухні фаст-фуда.

«Щоб дитина не вибрала, готуйте її до того, що навчатися потрібно постійно, вивчати нові дисципліни, так само як і цікавитися іноваціями. Швидкість трансформацій буде лише зростати і тому щоб залишатися конкурентоздатними необхідно тримати руку на пульсі. Але ж це так цікаво!» – підсумувала Вікторія.

Якщо вас цікавить ця тема, ми вас щиро запрошуємо на серію безкоштовних вебінарів від ZNO.Educator «Майстерня професійного визначення» буде корисною для підлітків, які хочуть самореалізуватися, та батьків, які турбуються про успішне майбутнє своєї дитини. Трансляція розпочинається о 18.00 на платформі Zoom, розклад дивіться нижче, реєстрація обов'язкова.

7 жовтня

18:00 Вибір професії. Як уникнути помилок?
Олександр Павленко, CEO & Co-founder профорієнтаційної платформи ChoiZY

19:00 Чи обов’язково йти до університету щоб самореалізуватися? Як спланувати свою кар'єрну карту? Владислава Бандурко, підприємиця, засновниця курсів ZNO.Educator.

20:00 Визначення унікальності дитини. Тенденції в освіті за кордоном.
Ірина Кобець, консультант у сфері освіти за кордоном

8 жовтня

18:00 Навички майбутнього, які потрібні вже зараз. Як потрапити до міжнародного бізнесу і чого там чекають від новачка?
Вікторія Крупська-Анісімова, стратегічний лідер з 15-річним досвідом управління маркетингом продуктів та сервісів в міжнародному бізнесі

19:00 Як допомогти дитині спрямувати свої здібності в потрібному напрямку?
Тетяна Люлька, ідеолог «Місто професій»

Зареєструватися можна за посиланням: bit.ly/3i8Vqf6

Джерело фото pexels

Читайте також Кто такой навигатор, или 5 способов помочь ребенку с самоопределением

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram