Починаючи з 1966 року ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності, намагаючись саме в такий спосіб привернути увагу суспільства й мобілізувати міжнародну суспільну думку, щоб збудити його інтерес і досягти активної підтримки зусиль, спрямованих на розповсюдження грамотності — однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО починаючи з часів її першої Генеральної конференції в 1946 році.

Традиція щорічно відзначати цей день започаткована відповідною рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася в Тегерані у вересні 1965 року. Саме ця конференція рекомендувала оголосити 8 вересня, дату урочистого відкриття конференції, Міжнародним днем грамотності та святкувати його щорічно в усьому світі.

Мета Міжнародного дня грамотності — відзначити, що бути грамотним важливо для кожної людини та суспільства в цілому. Він підкреслює важливість грамотності та хоча б базової освіти як незамінних інструментів, що необхідні для побудови інтегрованого й мирного суспільства у XXI столітті.

За даними ЮНЕСКО щонайменше 750 млн молодих людей і дорослих все ще не вміють читати і писати, а 250 млн дітей не мають можливості отримати базові навички читання і письма. Ситуацію значно погіршила криза COVID-19. Дитячий фонд ООН UNICEF оприлюднив звіт згідно з яким, під час пандемії третина дітей у всьому світі, а це 463 мільйони дітей, не отримали доступ до дистанційного навчання після закриття шкіл через пандемію коронавірусу.

Наслідки цієї глобальної освітньої кризи будуть відчуватися ще не одне десятиріччя. Загалом же закриття шкіл в період пандемії торкнулося 1,5 мрд школярів.

Міжнародний день грамотності (ILD) 2020 присвячено «Навчанню грамотності та подоланню неграмотності в умовах кризи COVID-19 поза її межами», а також ролі викладачів та змінам в педагогіці. Тему буде висвітлено через стратегію навчання протягом всього життя, тому в фокусі буде молодь і дорослі. 

Криза Covid-19 стала яскравим нагадуванням про існуючий розрив між політичним дискурсом та реальністю, який існував ще в епоху до Covid-19 і негативно впливав на навчання молоді та дорослих з низьким рівнем грамотності. Під час розгортання кризи Covid-19 у багатьох країнах програми подолання неграмотності дорослих були або взагалі відсутні, або призупинилися, або обмежилися ліченими курсами по ТБ чи просто неба.

На заходах в рамках Міжнародного дня грамотності 2020 учасники піднімуть тему інноваційних та ефективних методик навчання молоді та дорослих, а також проаналізують роль освітян і успішні практики для підтримки освітян та навчання. Через віртуальну конференцію ЮНЕСКО започаткує колективну глобальну дискусію з метою переосмислення викладання та навчання грамоти молоді та дорослих в епоху після Ковіда-19 щодо досягнення 4-ї цілі програми ООН «Перетворення нашого світу: Порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року» – «Забезпечення всеохоплюючої і справедливої якісної освіти та заохочення можливості навчання впродовж усього життя для всіх».

В цей день ми хочемо вам запропонувати нашу добірку онлайн-ресурсів для вдосконалення української мови.