Впевненими людьми не народжуються, а стають. Бо впевненість у собі — не вроджена якість, а, швидше, навичка, яку цілком можна розвинути самостійно. Як це зробити і стати впевненішим у собі, розповіла Оксана Пацеля, бізнес-тренерка, коуч і консультантка з побудови кар’єри, для HappyMonday .
Впевненість у собі — це наше сприйняття себе, своїх можливостей і рівня професіоналізму. Вона виражається у позитивній оцінці власних навичок, здібностей і сил для досягнення значущих цілей.
Здорова впевненість у собі відповідає за:
рішучість, проактивність, наполегливе просування до мети, якісні стосунки з оточенням, широке коло спілкування, стійкість до труднощів.Це зовсім не означає, що впевненій у собі людині не властиві почуття сумніву й страху. Навпаки, вона теж сумнівається і також відчуває страх і хвилювання, коли починає щось нове, зустрічає перешкоди, робить крок у невідомість. Але їй допомагає внутрішня сила — той самий стрижень, який, спираючись на накопичений досвід, наявні компетенції та здібності, каже: «Так, це не просто, але я впораюся. Я докладу всіх зусиль, і в мене вийде».
Впевненість у собі переконує, що ви досягнете успіху. Низька впевненість, навпаки, стає причиною втрачених можливостей і нереалізованих бажань.
Впевнені в собі люди легше заводять корисні знайомства, більш затребувані в професійній сфері, швидше і легше просуваються кар’єрними сходами.
Впевненість — не обов’язково вроджений фактор. Найчастіше це результат багаторічної копіткої роботи, розвитку відкритого мислення і корисних звичок.
Щоб розвинути впевненість у собі, необхідне бажання, наполегливість, систематичність і найголовніше — ваші дії. Ви можете відвідувати тренінги з розвитку впевненості, звертатися до профільних фахівців, читати статті та книги. При цьому ваша впевненість у собі не виросте й на міліметр, якщо ви не докладете власних зусиль.
Я підготувала 10 порад, які допоможуть вам розвинути впевненість у собі і закріпити її на довгостроковій основі. Щоб у майбутньому ви могли впевнено долати будь-які перешкоди і швидше відновлюватися у складних ситуаціях.
Мова не про цілі, які вам ставить керівник / компанія / близькі. У будь-якій сфері життя у вас повинні бути власні цілі, яких ви будете досягати. Необов’язково глобальні, але важливі й цінні для вас у конкретний момент. Реалізувавши одну, формулюйте нову мету. І щоразу піднімайте планку, щоб для її досягнення потрібно було докладати зусиль: розвивати навички, вивчати щось нове, змінювати звичну модель поведінки, впроваджувати корисні звички.
Поставити мету — це 50% успіху. Але для реалізації наших бажань необхідні конкретні дії. У роботі над розвитком впевненості використовуйте мистецтво маленьких кроків. Не кидайтеся відразу на великі непідйомні завдання — дробіть шлях до своєї мети на маленькі етапи і починайте з найпростішого для вас. Завершивши перший етап, похваліть себе за досягнуте й подумайте, що вам потрібно зробити, щоб перейти на наступний етап. Крок за кроком ви дістанетесь вершини своєї мети. Кожен такий пройдений шлях — внесок у вашу впевненість у собі.
Колись вам довелося докласти зусиль, щоб навчитися їздити на велосипеді, здобути освіту, скласти перше резюме, отримати роботу, збільшити свій дохід, поліпшити стосунки з колегами. Навіть якщо сьогодні накопичений досвід та отримані результати здаються зовсім незначними, саме завдяки їм ви розвинули певні навички й досягли успіхів. Відстеження досягнень допомагає краще зрозуміти свої сильні сторони і закріпити отриманий позитивний досвід, що є фундаментом для впевненості у своїх силах.
Пропоную захопливу й водночас глибоку техніку для відстеження досягнень і виявлення власної стратегії успіху.
Візьміть аркуш паперу (краще декілька). Складіть список своїх досягнень (мінімум 30). Біля кожного досягнення детально опишіть, які дії та навички допомогли вам досягти результату. З отриманого списку з переліком навичок і дій нескладно буде виявити домінуючі стратегії, які допомагають вам досягати успіху.Виконуйте таку вправу щороку. З накопиченим позитивним досвідом виросте і ваша особиста оцінка власних дій та зусиль.
Усім нам вкрай необхідно знати, що є люди, які в нас вірять і підтримають у важку хвилину. Ваше завдання — більше спілкуватися саме з такими людьми. Якщо у вашому оточенні є токсичні люди, які переконують, що ви не зможете, не впораєтеся, у вас не вийде, — мінімізуйте, а краще повністю відмовтеся від спілкування з ними.
Читайте також Восемь шагов к формированию у ребенка веры в себя
У професійному розвитку спирайтеся на свої сильні сторони. Для цього вам необхідно:
добре вивчити себе та свої особливості; об’єктивно оцінювати свої можливості; усвідомлювати, що ви можете, а що ні, що виходить легко, а що вимагає від вас значних зусиль; знати, які ваші якості і в яких ситуаціях є вашою перевагою; розуміти, які конкретні дії допоможуть розвинути ваші зони росту.Вивчивши свої особливості, робіть ставку на сильні сторони, але не забувайте паралельно розвивати і так звані мінуси. Існує безліч підходів визначити свої сильні сторони: модель поведінкових переваг DISC, техніки визначення ціннісних мотиваторів, стилі управління PAEI по Адизесу, власні спостереження, зворотний зв’язок від колег тощо.
Самореалізація людини безпосередньо впливає на зростання її впевненості в собі. Знайдіть діяльність, де ви будете сповна реалізовувати ваші здібності і таланти. Що завгодно, де ви будете отримувати задоволення від процесу і результату. Що дозволить вам максимально зануритися у те, що вас по-справжньому захоплює.
Підберіть відповідний формат і режим тренувань та регулярно приділяйте увагу своєму здоров’ю. По-перше, дотримання режиму дня і графіку фізичних навантажень вже є досягненням, а ми знаємо, що це безпосередньо впливає на віру в себе. По-друге, підтягнуте здорове тіло і пряма постава символізують впевнену в собі людину. Знайдіть заняття у задоволення: їзда на велосипеді, плавання, спортивні ігри, фітнес, біг, інтервальна ходьба, танці, теніс, їзда верхи — будь що.
Читайте також Почему уверенность не надо воспитывать с детства
Не з кимось іншим, а тільки з собою!
Ми живемо в матеріальному світі, де ключовими ознаками успіху заведено вважати матеріальні блага. Не потрапляйте в цю пастку. Далеко не завжди зростання добробуту гарантує високий рівень впевненості в собі. Та й ситуації в житті бувають різні.
Впевненість у собі розвиває здатність швидко відновлюватися після стресових ситуацій. Тому більше уваги приділіть тому, які нові знання і навички ви опанували, які нові компетенції розвинули, наскільки покращили стосунки з близькими або колегами, змінили свою поведінку тощо.
Період VUCA, в якому ми з вами живемо, вирізняється неймовірною швидкістю змін у глобальних масштабах. Єдиний варіант триматися на плаву в такому невизначеному середовищі — полюбити зміни й розвинути свою адаптивність до нових умов. Тому час від часу змінюйте щось у своєму житті: нові підходи, нові враження / відчуття, новий досвід.
Потроху впроваджуючи нове в своє життя, ви розвинете механізм адаптації, навчитеся справлятися зі стресом, який супроводжує зміни, і підвищите свою стресостійкість. Саме стресостійкість допомагає людині швидко відновлюватися у важкі часи, а відповідно, і підвищує впевненість у собі. Треба мати сміливість і здорову віру в свої сили, щоб починати щось нове.
Джерело фото Pexels
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram