30 жовтня Анастасія Сивак, академічна директорка Ліцею «Едюкейтер», провела онлайн-зустріч із випускниками ліцею — Катериною Лютіковою та Павлом Білоусом. Під час розмови обговорювали вибір професії, підготовку до вступу та шляхи реалізації мрій. Ми зібрали ключові моменти з їхньої розповіді, які допоможуть тим, хто тільки починає пошук своєї професії.
Павло Білоус, випускник 2024 року, студент Технічного університету у Відні
Павло — випускник 2024 року, який нині навчається у Технічному університеті Відня. Його вибір — робототехніка — зумовлений дитячою цікавістю до майстрування. А вибір ЗВО у Відні пояснюється високою репутацією технічних спеціальностей (інженерія та айті) саме в Австрії.
До вибору країни, спеціальності та університету родина Павла підійшла ґрунтовно. Ще у 8 класі він вирішив, що хоче навчатися в Австрії. Основним викликом було опанування німецької мови до рівня С1. На жаль, цього рівня досягти до вступу не вдалося, тому зараз Павло проходить підготовчий курс при університеті, щоб в наступному році стати повноцінним студентом.
Поради Павла:
Спочатку треба обрати мову. Я, до прикладу, навчаюся німецькою мовою, оскільки у Відні немає технічних спеціальностей, де б навчали англійською. Далі обираєте країну. Якщо обрали німецьку, то тоді навчання можливе в Німеччині, Швейцарії або Австрії.
Починайте готуватися заздалегідь. Якби можна було щось змінити, я б раніше і ґрунтовніше вивчав німецьку. Моя підготовка до вступу почалася з 8 класу, тому що найскладніше – це вивчити мову. Я б менше зосереджувався на предметах, які мені зараз менш потрібні, вони забирали багато енергії в той час. І більше б шукав додаткові матеріали з математики, тому що вона тут сильно відрізняється. Нам, наприклад, дозволяють користуватися калькуляторами, що в Україні було неможливим.
Заглибитися в обрану сферу – читати про неї, спілкуватися з професіоналами, відвідувати тематичні виставки, проходити дотичні до сфери курси тощо. На базі ліцею я проходив профорієнтаційні курси, які показали мені, що мені підходить інженерія. Тому я шукав людей, які вчаться на пов’язаних з інженерією спеціальностях, щоб поспілкуватися.
В кожного факультету є свій інстаграм-акаунт. І там можна знайти людей, які розкажуть про особливості навчання. Я написав на той факультет, на який вступив. Троє дівчат мені розповіли, що за правильної підготовки все реально, і що в них перед вступом теж не було потрібних знань, але на підготовчому курсі можна все надолужити. Також писав не тільки робоінженерам, а й електроінженерам, тобто всім людям, які працюють в інженерії.
Оточувати себе тими, хто мотивує. Я вдячний вчителям і засновниці «Едюкейтера» Владі Бандурко за підтримку. Всі хто поряд зі мною зараз – майже генії і навчаються вони на максимальних оборотах, тому я не можу розслаблятися.
Обговорюйте плани з батьками, разом зважуйте фінансові можливості і профорієнтаційні заходи – курси, поїздки, табори тощо.
Катерина Лютікова, випускниця 2021 року, вчиться на другому курсі Київського столичного університету імені Бориса Грінченка за спеціальністю в універі в Україні.
Катерина, випускниця 2021 року, розпочала навчання в Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця на спеціальності «Медична психологія». Проте згодом зрозуміла, що цей напрям не відповідає її очікуванням. Зараз вона навчається в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка на спеціальності «Психологія бізнесу та управління».
У дев’ятому класі Катерина зацікавилася професіями, пов’язаними з комунікаціями. Спочатку планувала стати дерматологом, але для вступу не вистачило одного балу. І за словами Каті, світ на цьому не зупинився, що стало поштовхом для переосмислення свого вибору.
Поради Катерини:
Дослухайтеся до своїх інтересів. У дев’ятому класі я почала розуміти, що хочу працювати з людьми. Профорієнтаційні заходи на базі «Едюкейтера» допомогли мені визначитися з напрямками. Спочатку я обрала дерматологію, але зрештою зрозуміла, що мої справжні інтереси лежать у сфері психології.
Не бійтеся змінювати напрямок. Я навчалася три роки на медичній психології, але відчула, що це не моє. Було важко прийняти рішення про зміну спеціальності, але тепер я знаю, що це було правильно. І хоч мене вмовляли закінчити університет, я марно витратила тільки три роки, а не шість.
Готуйтеся до іспитів усвідомлено. Стрес через підготовку до ЗНО був величезним. Тепер я розумію, що цей страх був зайвим. Якщо вам щось не вдається, завжди є альтернативи, і це не кінець світу.
Ретельно обирайте навчальний заклад. Мій перший університет не відповідав моїм очікуванням. Організація навчального процесу була слабкою, і я не отримувала того досвіду, на який сподівалася. Вже другий університет я обирала усвідомленіше.
Вивчайте англійську. Університет показав мені, наскільки важлива англійська мова. Під час написання курсових і дипломних робіт більшість ресурсів, що я використовую, написана англійською. Я шкодую, що в школі приділяла їй недостатньо уваги. Зараз я розумію, що без англійської неможливо розвиватися у багатьох сферах.
Оточення та підтримка батьків важливі. Я дуже вдячна батькам за підтримку. Вони допомагали мені знайти новий університет, їздили зі мною подавати документи і завжди цікавилися, як я почуваюся. Їхня підтримка була ключовою в моєму рішенні змінити спеціальність.
Будьте відкритими до нового досвіду. Зміна спеціальності дала мені змогу відкрити для себе новий світ. Тепер я займаюся тим, що мені дійсно подобається, і відчуваю смак справжнього студентського життя.
Шлях до професійного самовизначення — це процес, який потребує часу, зусиль і підтримки. Досвід Павла та Катерини показує, що навіть складнощі можуть стати поштовхом для нових досягнень. Головне — це розуміння своїх цілей і гнучкість на шляху їх досягнення.
А якщо ви б хотіли, щоб ваша дитина визначилась з професією в школі і зробила б це так, щоб працювати надалі за спеціальністю, дзвоніть в Ліцей «Едюкейтор» і дізнавайтесь, в які класи ще є місця +38 093 215 85 63.
{{read_more|Читайте також| 6642, 6372}}
Джерело фото Depositphotos
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram