«Чому вона завжди ходить в кіно, а я ні!» – обурюється ваша 10-річна донька. «Я улюблениця, ось чому!» – відповідає її 15-річна сестра. Вас уже, напевно, зводять з розуму всі ці дрібні суперечки й конфлікти. Невже всі ми не можемо уживатися разом? «Ні, ми можемо», – стверджують психологи. Бути в доброзичливих стосунках з нашими братами й сестрами – це невіддільне право родинних зв’язків. Але якщо це притаманно й властиво природі, то чому виникає цей постійний розбрат в сім’ї? Розібратися в цьому питанні нам допоможе знання різниці між «бійками» братів і сестер та їхнім суперництвом, яку висвітлює Childdevelop.

Бійки виникають, коли йдеться про особисту власність (речі) і територію (в т. ч. життєвий простір); а суперництво (конкуренція) –передбачає конфлікт, який є результатом батьківського втручання. Коли один з батьків втручається у з’ясування стосунків і відверто висловлює свою позицію щодо того, хто в цій ситуації «винуватець», а хто «постраждалий», хтось із дітей обов'язково програє.

Чи означає це, що ви повинні відійти в сторону й дозволити вашим дітям продовжувати воювати один з одним? Не зважаючи на те, що це звучить привабливо, однозначної відповіді, звичайно ж, немає. А ось ослаблення суперництва може підвищити ваш авторитет і допоможе врегулювати конфлікт.

Ось кілька порад, які можуть бути вам корисні.

1. Переосмисліть справедливість. Купуйте, давайте дітям речі відповідно до потреб та інтересів. Якщо вашому маленькому танцюристу потрібні нові балетки, купіть їх. Але це не означає, що ваш старший спортсмен автоматично теж потребує нових кросівок. Прийде час і для нього.

2. Порівняння породжує змагання. Багато хто не зможе знайти жодної вади у вашій восьмирічній доньці. Разом з тим, ваш 14-річний син спокійно може проігнорувати купу брудних тарілок. Однак, якщо ви будете розхвалювати суперохайність вашої доньки, це ніяким чином не мотивуватиме вашого сина до регулярного прибирання своєї кімнати, а ще й може спровокувати конфлікт між ними. Тому припиніть порівнювати!

3. Озвучте розуміння почуттів. Стосунки братів і сестер – це «плавильний казан» різноманітних емоцій. Якщо один з них розгнівається на іншого, скажіть, що розумієте його почуття. Висловіть свою підтримку, відповівши щось на зразок: «Я знаю, що твоя молодша сестричка іноді може бути справжнім шкідником. Але, коли до тебе прийде твій друг, я зроблю спробу відволікти її якоюсь справою».

4. Заохочуйте ділитися, коли це доречно. Разом їсти морозиво з одного відерця – це весело. Поділитися своїм новим мікроскопом з молодшим братом – ні. Дозвольте вашій дитині відчути радість придбання особистої речі, але також і заохочуйте її ділитися з іншими, адже це гідно поваги.

5. Ярлики можуть нашкодити. Якщо ви скажете «він у нас дикий» чи «вона наш маленький вчений» і при цьому ваші слова почує брат або сестра, ви цим принесете набагато більше шкоди, ніж користі. Дослідження показують, що якщо ви якось назвали свою дитину, у неї, безсумнівно, змінюється статус. Від ярликів важко позбутися, і до того ж вони можуть поставити в залежне, підпорядковане становище одного брата стосовно іншого, і ось тоді-то і почнуться проблеми.

6. Рано чи пізно, брати й сестри будуть сваритися. Але це не означає, що конкуренція і ревнощі неминучі. Якщо ви, як батьки, навчитеся підходити розважливо до проблем своїх дітей, то вони будуть відчувати й знати різницю тієї чи іншої поведінки й будуть поводитися відповідно.

Читайте також
Діти часто сваряться: як їх вгамувати і чи потрібно батькам втручатися

Діти часто сваряться: як їх вгамувати і чи потрібно батькам втручатися

Яку стратегію обрати у вирішенні конфліктів між сіблінгами
26.11.2020 0

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram