Чи сплачувати в Україні податок на фінансову допомогу, отриману за кордоном? Що робити для повернення в українську школу після відрахування? Яка процедура перезарахування оцінок з іноземної школи? Освіторія склала алгоритм дій українських батьків, які планують повернення з-за кордону.
Формальні кроки повернення
Анулюємо статус тимчасового захисту
Якщо у вас та ваших дітей є статус тимчасового захисту, вам потрібно відмовитися від нього перед поверненням до України.
Для цього потрібно звернутися до державного органу, що надав вам відповідний документ. Залежно від країни ця процедура може різнитися. Десь достатньо надіслати електронного листа зі зверненням, а десь потрібно прийти особисто.
На відміну від коротких поїздок, важливо поінформувати державні органи країни, в якій ви перебуваєте, про те, що ви добровільно повертаєтесь в Україну назавжди. У такому разі вам анулюють статус тимчасового захисту. Але це не означає, що ви не зможете отримати його ще раз за потреби.
Скасовуємо грошову допомогу
Зверніться до установи, що надавала вам фінансову підтримку, та подайте запит на її скасування. Якщо ви отримували кілька видів грошової допомоги, потрібно звернутися до кожного закладу, що її надавав.
За потреби ви можете попросити довідку про розмір фінансової допомоги та період її отримання.
Якщо ви повторно отримаєте тимчасовий захист за кордоном, то зможете знову подати запит на грошову допомогу.
Важливо скасовувати виплати перед поверненням в Україну. Інакше це може розцінюватись як зловживання чи неправомірний вчинок щодо країни, яка надала тимчасовий захист.
Нещодавно Міністерство соціальної політики України покроково пояснило, як скасувати виплату соціальної допомоги за кордоном онлайн.
Сплачуємо податки
Через пів року після отримання статусу тимчасового захисту людина повинна сплачувати податки у країні, в якій перебуває.
Тож перед поверненням додому переконайтеся, що ви закрили всі податкові питання. Сплатити податок з України може бути дуже складно.
Якщо ви працювали за кордоном, потрібно отримати довідку про суму сплачених податків та зборів, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зверніться до посольства чи консульства України, щоб легалізувати її.
Для отримання детальної інформації зв’яжіться з податковою службою країни, в якій перебуваєте. Адже правила можуть відрізнятися для різних держав.
Чи потрібно декларувати в Україні грошову допомогу?
Нещодавно ухвалили закон, що звільняє українців від декларації грошової допомоги, яку вони отримували за кордоном. Тож після повернення на батьківщину ні про що звітувати не доведеться.
Назад до української школи
Повернення без відрахування
Якщо ви не забирали документи з української школи, дитина повертається до того навчального закладу, у якому була до війни.
У більшості країн ЄС українські діти мали обов’язок відвідувати місцеву школу. Проте якщо дитина продовжувала паралельно навчатися в українській школі в дистанційному форматі, вам не потрібно вживати додаткових заходів для повернення.
Форму подальшого навчання в українській школі ви можете обрати на власний розсуд.
Якщо ваша школа в Україні не працює, зруйнована або розташована на тимчасово окупованій території, ви можете віддати дитину до будь-якої іншої.
Зверніться до органу управління у сфері освіти регіону. Там вам нададуть інформацію про навчальні заклади, до яких можна перевести дитину. Зв’яжіться з обраною школою та подайте заяву на зарахування чи переведення дитини.
Повернення після відрахування
Якщо ви забирали документи з української школи, для повернення вам потрібно написати заяву на зарахування.
Для переведення дитини в наступний клас потрібно надати довідку з іноземної школи. У ній має бути інформація про предмети й теми, які дитина там вивчала. А також про те, як відбувалося оцінювання. Ця довідка може бути будь-якого формату. Але що більше інформації вона міститиме, то легше буде українській школі перенести результати навчання дитини.
Необхідні для української програми предмети, яких не було в іноземній школі, дитина мала вивчати самостійно. У такому разі педагогічна рада школи повинна провести оцінювання та ухвалити рішення про переведення учня чи учениці до наступного класу.
Складність може виникнути, якщо програми навчальних дисциплін української та іноземної школи різняться. Тоді адміністрація школи та педагогічна рада мають проаналізувати, за які теми дитина отримала оцінки та як вони будуть переноситись.
Якщо у вас немає документа про освіту в іноземній школі, дитину все одно повинні зарахувати до українського навчального закладу. Про це йдеться в наказі МОН.
Український заклад освіти може створити власну комісію, щоб визначити рівень знань та навчальних досягнень дитини.
Форми навчання після повернення
Форму подальшого навчання в українській школі ви можете вибрати на власний розсуд. Ось які є варіанти.
Дитина повернулася на постійне місце проживання:
- очна: однозмінна, двозмінна з урахуванням місткості укриття та рішення військово-цивільної адміністрації (ВЦА);
- дистанційна в закладах освіти, де діти навчаються, за рішенням ВЦА та адміністрації навчального закладу;
- змішана форма навчання — очна з використанням технологій дистанційного навчання (ВТДН);
- сімейна (домашня) форма навчання за рішенням та вибором батьків у визначених закладах освіти;
- екстернат у визначених закладах освіти за рішенням батьків.
Дитина повертається в інший регіон:
- очна: однозмінна, двозмінна з урахуванням місткості укриття та рішення ВЦА за новим місцем проживання;
- дистанційна в закладах, в яких учні навчалися раніше, якщо в цих закладах організовано навчальний процес, або в закладах за новим місцем проживання, або в приватній ліцензованій дистанційній школі;
- змішана — очна з використанням технологій дистанційного навчання (ВТДН) за новим місцем проживання;
- сімейна (домашня) за рішенням та вибором батьків у визначених закладах освіти за попереднім або новим місцем проживання;
- екстернат у визначених закладах освіти за рішенням батьків.
Перезарахування оцінок у випускних класах
Якщо дитина закінчила 9-й або 11-й клас за кордоном та отримала документ відповідної країни, потрібно пройти нострифікацію. Для цього зверніться в державний Інформаційно-іміджевий центр МОН. Там проведуть перевірку та підтвердять визнання документа про освіту Україною. Також перевірять відповідність рівня знань учня чи учениці українським стандартам освіти.
Якщо у вас виникли труднощі у розв’язанні питання щодо повернення дитини до української школи, ви можете звернутися офіційно до управлінь освіти та МОН.
5 порад, як виховати самостійну дитину
Джерело фото Depositphotos
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram
Якщо ви зареєстрований користувач і хочете додати коментар то вам потрібно увійти, або ви можете додати коментар нижче анонімно.