Ви вже мабуть чули про ChatGPT? ЗМІ пишуть, що він може згенерувати що завгодно: наукову працю, статтю, написати та виконати контрольну чи іспит. Але чи якісною буде ця робота? Освіторія пояснила, що таке ChatGPT та як працює цей чат-бот. А також чи правда, що він здатен залишити вчителів без роботи?  

ChatGPT: що він уміє та чому лякає суспільство

ChatGpt — це чат-бот зі штучним інтелектом, прототип якого випустили в листопаді 2022 року. Він може працювати з текстом, програмним кодом, формулами та числами — генерувати все, що йому зададуть. Тобто це наче віртуальний помічник, якого ви можете попросити, наприклад, написати промову для церемонії «Оскар». І він це зробить.

Довкола ChatGPT виник сильний ажіотаж. Адже люди різних професій поставили собі запитання: «А чи зможе цей чат-бот замінити мене в найближчому майбутньому?». І це не безпідставні страхи, адже ChatGPT отримав безліч схвальних відгуків. Наприклад, одна з авторок британської газети Guardian зазначила, що цей чат-бот згенерував текст, дуже схожий до створеного людиною.

Експерти в різних сферах висловлюють побоювання, що ChatGPT може вплинути на попит фахівців, які працюють з інформаційними технологіями. Що він може негативно вплинути на демократію та ознаменувати кінець англійської мови у школах. Адже чат-бот здатен генерувати пости для соцмереж та коментарі, що впливатимуть на думку людей. Може писати учнівські есе та контрольні, вести дискусії на наукові теми. Вже відомі випадки, коли студенти створювали завдяки чату дипломні роботи. А це серйозний виклик для системи освіти.

Тож розберімося, чи може ChatGPT відібрати в нас роботу. Та чи стануть наші школярі та студенти неуками, виконуючи домашні завдання лише за допомогою новітнього чат-бота?

Чи справді він такий розумний

ChatGPT «тренували» фахівці. Кожен виконував дві ролі: користувача та асистента штучного інтелекту. Тренери аналізували відповіді та удосконалювали модель, щоб зменшити кількість оманливих відповідей, шкідливої інформації та уникати образливих формулювань. Щодо останнього — у них все вийшло: дані фільтруються, тому до запитів та відповідей ChatGPT не потрапляють тексти, що містять мову ворожнечі, расистські та сексистські вислови. А ось щодо правдивих відповідей є великі сумніви.

Перший недолік чат-бота — він користується контентом з інтернету станом на 2021 рік. І все, що було опубліковано чи оновлено пізніше, йому недоступне.

ChatGPT не фільтрує використані джерела за правдивістю. Іноді він може видавати правдоподібні, але безглузді відповіді. Або подавати дезінформацію як факти.

Чат-бот чутливий до формулювання запитів. Він спершу виконає завдання. Але якщо його перефразувати, модель може відповісти, що не знає відповіді. Також ChatGPT зазвичай намагається вгадати, що має на увазі користувач, замість того, щоб поставити уточнювальні запитання. Тому він видає впевнені відповіді на неоднозначні запити. А це може бути взагалі не тим, що потрібно.

Чат-бот іноді може щось вигадати. Журналісти BBC провели експеримент: вони поставили завдання чату згенерувати статтю в стилі видання. ChatGPT досить швидко видав текст, але в редакції до нього було багато зауважень. Одне з найсуттєвіших — модель просто вигадала одну цитату.

Ворог чи друг для освіти

Як ми вже казали, ChatGPT може генерувати учнівські роботи: реферати, есе, відповіді на контрольних. Звісно, це насторожує освітян усього світу. Адже є страх, що учні перестануть самостійно виконувати домашні завдання і школам доведеться якось цьому протистояти.

Українські педагоги не так давно навчились справлятись із плагіатом у роботах вихованців. Адже був час, коли учні замість власних роздумів переписували шматки параграфа зі шкільного підручника, а трішки згодом — знаходили готові твори в інтернеті. Тепер постав новий виклик — чат-бот, що генерує учнівські роботи без плагіату. Він перефразовує знайдену інформацію, уникаючи таким чином запозичень, які педагоги можуть виявити.

Газета Stanford Daily провела анонімне опитування серед студентів: 17% респондентів зізналися, що використовували ChatGPT для виконання домашніх завдань та на іспитах. 5% студентів взагалі майже не редагували згенерований чат-ботом контент. Через це освітяни хвилюються, що доведеться переосмислити систему іспитів та їхнє оцінювання. А щоб швидко протидіяти новій технології розробники вже створили GPT Detector. Проте ця модель не є ідеальною, тому на неї не можна повністю покладатись.

Чи означає це, що вчителі залишаться без роботи

ChatGPT через свої особливості жодним чином не зможе замінити роботу вчителів. Адже генерування навчальних матеріалів та завдань — лише маленький відсоток роботи педагогів.

Щодо освітніх процесів та системи оцінювання, варто зосередитись на тому, як ми зможемо взаємодіяти з новітнім чат-ботом та з його допомогою поліпшити навчальний процес. Звісно, технологія досить молода, й ідей, як з нею працювати у сфері освіти, досить мало. Але сприймати її лише як загрозу точно не варто.

Так само як фотографія не замінила картини художників, ChatGPT не зможе замінити дослідницькі роботи чи художні твори. Тож варто зосередитись на тому, як чат-бот зможе спростити роботу фахівців у різних сферах та допомогти учням і студентам здобути якісну освіту.

Читайте також

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram