Кількість охочих перейти на українську або просто покращити знання рідної мови збільшується щодня. На щастя, пропорційно до попиту зростає і пропозиція різноманітних навчальних курсів та медіапроєктів, які допомагають легко і швидко заговорити українською без помилок. HappyMonday зібрав добірку безоплатних ресурсів, серед яких кожен знайде зручний для себе формат.

Курси

Проєкт «Єдині» від ініціативи «Навчай українською» — це 28 днів підтримки у переході на українську. Наразі триває п’ятий потік курсу. Учасники щодня отримують завдання та навчальні матеріали, а також беруть участь у вебінарах та розмовних клубах у своєму місті. Долучитися до навчання може кожен охочий із будь-якої точки світу. Шукайте інформацію про наступні потоки на фейсбук-сторінці проєкту.

Лайфхаки з української мови — онлайн-курс від EdEra та «Освіторії», що допоможе опанувати базові теоретичні знання з української мови та виробити навички успішної мовленнєвої комунікації. Курс складається із 16 тем, тестових та відкритих завдань, допоміжних матеріалів та інтерактивного конспекту.

Онлайн-курс «Українська мова та література» від EdEra. В першій частині розглядають фонетику, графіку, лексикологію, фразеологію, словотвір, морфологію та орфографію, у другій — синтаксис, пунктуацію та стилістику.

Сучасна українська мова — онлайн-курс від освітнього хабу міста Києва. Пройшовши цей курс, ви отримаєте теоретичні знання з української мови та вдосконалите навички володіння нею на базі нового правопису. Курс складається з 15 відеоуроків в межах трьох модулів: мова та мовлення, правопис, ділова українська мова.

Є-мова — освітня платформа громадської організації «Український світ», яка має на меті створити українськомовний культурний простір. Платформа пропонує курси з української для людей з різним рівнем володіння мовою.

Мультимедійні проєкти

Мова — ДНК нації — освітній проєкт для тих, хто хоче вдосконалити свої знання української мови. На сайті є бібліотека з картками, які пояснюють правила української мови за категоріями: антисуржик, наголос, пароніми, синоніми, фразеологізми, орфографія, правопис 2019 року тощо. Також є розділ з вправами, за допомогою яких можна перевірити свої знання. Під час навчання вас супроводжуватиме кумедний герой — язик Лепетун. Проєкт також має інстаграмфейсбуктвітер та власний додаток.

Проєкт Р.І.Д. — волонтерська ініціатива, яка допомагає краще пізнати лексичний склад української мови. Тут за допомогою яскравих дизайнів розповідають про походження слів та діалекти української мови, порівнюють назви одних і тих самих явищ у різних регіонах, а також діляться історіями про перехід на українську видатних діячів культури — від Марка Вовчка до Миколи Лисенка. Крім цього, проєкт має фейсбук-сторінку з відмінним контентом та додаток, що допомагає вивчати українські слова.

Palianytsia — це додаток у вигляді лексичного пошуковика, який наводить приклади вживання слів та словосполучень у авторитетних джерелах з контекстом. Він допомагає зрозуміти, як говорити правильно та що саме означає те чи інше слово. Команда додатка також веде інстаграм і фейсбук з корисними постами про мову.

Gromad.UA.ny — мовна антишкола, в якій можна обрати співрозмовника зі схожими інтересами та практикувати мову, спілкуючись на цікаві для вас теми. А у телеграм-каналі та YouTube проєкту можна знайти багато мовних порад. 

Shymanovski — інстаграм-блог харизматичного українця Андрія Шимановського, який навчає мови через гумор. Крім інстаграму, Андрій ще активно веде TikTok та регулярно проводить мовні марафони зі щоденними майстер-класами та завданнями для дорослих і дітей.

Амбасадорка української Кулікова Ольга — інстаграм-блог викладачки української мови та літератури, де авторка ділиться різними корисними лайфхаками з вивчення мови. Також Ольга має свій YouTube-канал з короткими відеоуроками на різні теми. 

Телеграм

Correctarium — Українська мова — канал онлайн-сервісу перекладів і редактури Correctarium з порадами від фахівців-мовознавців.

Моя мова — канал, де легко й доступно розбирають лексичні та граматичні правила, допомагають позбутися суржику та шукають аналоги російським прислів’ям та приказкам.

М = Моя мова — навчальний канал, в якому публікують пости з поясненням правил української мови. Також авторка каналу щодня проводить безоплатні групові заняття в зумі.

Рідна мова Опитування — канал з цікавими мовними вікторинами. Тут можна перевірити свої знання з фразеології, лексикології, наголошення слів та інших тем.

Мовний трибунал — канал, де навчають правильно говорити українською за допомогою сатири.

Українськомовний ерудит – канал допоможе «прокачати» державну до такого рівня, щоб ви могли виправляти друзів.

Фейсбук

Курси української мови Solovei — сторінка платного курсу з української мови, літератури, історії України та ораторського мистецтва, на якій публікують багато цікавинок про українську мову.

НУМО — навчаємо української мови онлайн — сторінка безоплатних курсів української мови. Тут можна стежити за анонсами курсів, щоб приєднатися до однієї з груп, або просто читати корисні пости й поглиблювати свої знання з української мови.

YouTube

Рубрика «Українська мова» на каналі Твоя підпільна гуманітарка — інформативні відео про мову як концепт, діалекти, походження мовних явищ, новий правопис, фемінітиви, скрипниківку, обсценну лексику та інші спірні мовні теми від українського письменника та перекладача Остапа Українця.

Максим Прудеус — авторський канал коуча з риторики і колишнього телеведучого. У своїх відео Максим дає поради, як перейти з російської на українську та прибрати суржик з різних сфер життя, а також вчить красиво лаятись українською.

На всі двісті — канал вчительки української мови, яка готує учнів до ЗНО. У відео Анна Огойко розбирає найтиповіші завдання зовнішнього незалежного оцінювання з української мови.

Експрес-уроки від Олександра Авраменка — короткі пояснення одного мовного явища чи правила від автора програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури.

Солов’їне шоу — розважальне шоу, в якому гравці відповідають на запитання про українську мову. Дивлячись, як грають інші, можна і собі вивчити кілька нових правил.

Сайти та програми

СЛОВНИК.ua — сайт, який містить тлумачний та орфографічний словники, сервіси з формулювання звертань у кличному відмінку та транслітерації слів латиницею, базу антисуржика з понад 700 словами та виразами, а також правопис Української мови 2019 року з можливістю онлайн пошуку окремих правил чи прикладів.

СловОпис — онлайн-проєкт з мовного та культурного просвітництва від Київського університету імені Бориса Грінченка. Творці проєкту допомагають вивчати українську мову в рамках підготовки до ЗНО, створюють текстові та відеоблоги рідковживаних українських слів, а також просвітницькі кампанії щодо правильного вживання слів та виразів. А ще розповідають про відомих українців у сфері мовознавства, етнографії, літератури, історії та культури.

Російсько-український словник сталих виразів — ресурс, який допоможе викорінити з мови російські фразеологізми та почати використовувати українські відповідники.

Горох — онлайн-бібліотека, в якій зібрані найбільш корисні словники української мови.

OnlineCorrector — програма, яка автоматично шукає та виправляє помилки в текстах українською мовою, а також пояснює правила, з якими пов’язані ці помилки. Безоплатна версія дозволяє користуватися коректором під час роботи в Google Документах.

LanguageTool — ресурс для перевірки граматики, стилю та орфографії текстів, зокрема й українською мовою.

Тренажер з правопису — на сайті є теоретичні положення й практичні завдання, які допоможуть засвоїти граматичні правила та перевірити вивчене на практиці.

Дзвона чи дзвону? — сайт, на якому себе перевіряють навіть досвідчені редактори, бо там розкривається одне із найскладніших правил української мови — як правильно писати іменники в родовому відмінку.

Кінобонус

Також дуже радимо переглянути документальний фільм «Соловей співає. Доки голос має», автори якого ґрунтовно дослідили проблему мовного питання в Україні. Стрічка допомагає зрозуміти, чому вчити українську мову й передавати її наступним поколінням зараз важливо як ніколи. Також радимо переглянути документальний фільм «Рутенія: повернення коду нації» про глибинний зміст і символізм кожної літери в рутенській абетці.

Читайте також
Трикутя, Квадрик та Кружко про особливості української мови – 26 серій

Трикутя, Квадрик та Кружко про особливості української мови – 26 серій

Чудова ідея для сімейного перегляду
07.05.2020 0
Учні говорять на перервах російською? 10 ідей, як заохотити дітей повністю перейти на українську

Учні говорять на перервах російською? 10 ідей, як заохотити дітей повністю перейти на українську

Як учитель може посприяти лагідній українізації школярів
21.09.2022 0

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram