Като Ломб (Lomb Kató) – відома угорська перекладачка, письменниця, одна з перших синхронних перекладачів в світі. Побіжно перекладала на 8 мов, а загалом працювала з 16 мовами. І це при тому, що в її час не було ні аудіодисків з голосами носіїв, ні скайпу, ні мовних шкіл.

 

Більшість мов, якими володіла Ломб, вона опанувала самостійно, працюючи лише з підручниками та художньою літературою на мові, що вивчала. В основі її підходу – принцип «повного занурення в мову»: освоєння граматики паралельно з читанням оригінальних текстів і заучування стійких словосполучень, найбільш часто вживаних в усному мовленні.

Като Ломб сформулювала десять вельми невигадливих, але ефективних правил для вивчення мови й виклала їх в своїй книзі «Як я вивчаю мови». Наводимо коротко 10 її порад для тих, хто вивчає іноземні мови.

1. Займатися мовою необхідно кожного дня. При нестачі часу виділяйте хоча б 10-15 хвилин для читання або повторення нових фраз. Особливо ефективно займатися вранці.

2. Якщо бажання вивчати мову слабшає, придумайте свій власний алгоритм занять. Наприклад, трохи занять, потім – трохи музики, невелика перерва на прогулянку. Але не закидайте навчання.

3. Контекст – наше все. Ніколи не вивчайте окремі слова, максимально використовуйте контекст. Наприклад, якщо ви запам’ятали вираз «strong wind», то одне зі слів автоматично викличе в пам’яті друге.

4. Особливо корисно виписувати вже готові окремі фрази й намагатися використовувати їх як можна частіше в мові.

5. Подумки перекладайте в голові все, що попадається на очі – реклама, уривки пісень, діалогів, назви газетних статей. Розминка для мозку і завжди корисно для тренування пам’яті.

6. Корисно заучувати невеликі тексти і діалоги. Але заучувати треба тільки те, що стовідсотково правильно або попередньо виправлено викладачем.

7. Вже готові до вживання фрази й ідіоми записуйте і зберігайте в пам’яті в першій особі. Наприклад: «I am only pulling your leg» (Я просто тебе дражню).

8. Будь-яку іноземну мову не можна вивчати ізольовано. Штурмувати фортецю потрібно з усіх боків: дивіться фільми, читайте літературу і газети в оригіналі, спілкуйтеся з носіями мови в інтернеті.

9. Не бійтеся помилок, бійтеся невиправлених помилок. Ніколи і нічого не залишайте неперевіреним. Краще уточніть двічі.

10. Будьте впевнені, що незважаючи ні на що, ви вивчите мову! Неодмінно настане момент, коли кількість переросте в якість і мовного бар'єра не буде.

І наостанок, коли 86-річна Като Ломб зустріла свого 54-річного друга, вона вимовила вирішальну для його життя фразу: «Стів, ти такий молодий! Стільки років попереду, стільки мов ще можна вивчити! ».

Читайте також
6 лайфхаків для швидкого вивчення французької мови

6 лайфхаків для швидкого вивчення французької мови

Швидка методика вивчення французької
18.02.2020 0
Вивчення іспанської мови самостійно: корисні сайти та підручники

Вивчення іспанської мови самостійно: корисні сайти та підручники

Іспанська мова – друга за популярністю мова у світі.
09.01.2019 1

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram