Підлітки – вразлива категорія, люди, які гостро потребують внутрішніх опор для розбудови свого внутрішнього й зовнішнього світу. Вони дуже схильні до ризику, проте не завжди відчувають небезпеку. Як зазначає сімейна психологиня Світлана Ройз, вони часто перебувають у позиції «будьте зі мною – відпустіть мене».
Як дати підлітку відчуття, що надійний дорослий поруч, і водночас – не тримати? Як уберегти своїх майже-дорослих дітей від небезпек і викликів світу?
БараБука уважно прочитала пост Світлани Ройз із рекомендаціями для батьків і сформувала список літератури для молодших підлітків, тинейджерів та «молодих дорослих». У цьому списку – книжки українських авторів, що…
1) показують читачам, що вони не самотні,
2) сюжетними засобами розкривають різноманітні досвіди вирішення проблем,
3) самі по собі є своєрідним альтернативним / безпечним середовищем для внутрішнього життя підлітка,
4) розповідають про ризикований досвід, який краще прожити разом із книжковими персонажами, а не в реальному житті.
«Що нам важливо пам’ятати про підлітків? Це час «пустелі самотності». Там страшно, там пребагато амбівалентних почуттів і станів, їх дуже складно витримати, – пише Світлана Ройз. – Крім агресії, ейфорії, тривоги, підлітковому віку властивий стан «емоційного занулення», нудьги, порожнечі. У здоровому стані ця нудьга змушує нас шукати діяльність, у якій би ми відчували реалізацію. Проте в підлітків нудьгу часто супроводжують нав’язливі думки, незадоволення, злість, нездорова журба. Це стан болісної туги – діти намагаються уникнути її, роблячи дивні й страшні дії».
Одна з порад, які дає Світлана Ройз, стосується рефлексії. Слід заохочувати в дітей бажання осмислювати світ і себе й ньому, і тут дуже на часі такі заняття, як сторітелінг (складання історій), написання есеїв, літературні гуртки, читання, курси сценаристки та акторської майстерності. Це все, за словами психологині, працює як психотерапія у складний період дорослішання.
Тож що ж читати підліткам?
(9–12 років)
Про школу та стосунки з однолітками
Оксана Лущевська, Валентина Вздульська та ін. Окуляри і кролик-гном (Братське, 2018) Оксана Лущевська. Скелет без шафи (Ранок, 2019) Марина Павленко. Моя класнюча дівчинка (Wise Bee, 2016) Оля Русіна. Мія і місячне затемнення (ВСЛ, 2019)Пригоди, які відволічуть (фантастика, пригоди, фентезі)
Настя Музиченко. Загублені в таборі (Наш Формат, 2020) Таня Малярчук. Mox nox (ВСЛ, 2018) Настя Мельниченко. Що знаходять в Хрулях (Теза, 2019) Настя Мельниченко. Від Хрулів до Зюзюків (Теза 2020) Мія Марченко. Місто Тіней (Наш Формат, 2020) Анастасія Лавренішина. Дрімучий ліс (Фонтан казок, 2018) Володимир Арєнєв. Сапієнси (Ранок, 2019) Олександра Орлова. Ключ від всіх дверей (Читаріум, 2021) Наталія Щерба. Часодії у 6 книгах (Школа)Про школу і стосунки
Галина Ткачук, Оксана Лущевська, Валентина Вздульська та ін. Чат для дівчат. Колектив авторів. (ВСЛ, 2016) Валентина Захабура. Лепрекони (ВСЛ, 2019) Ольга Купріян. Щоденник Лоли (Книголав, 2018) Ольга Купріян. Солоні поцілунки (Академія, 2020) Саша Камінська. Не кажи нікому (Ранок, 2019) Анастасія Нікуліна. Сіль для моря, або Білий кит (Vivat, 2017) Анастасія Нікуліна. Зграя (Vivat, 2018) Надя Біла. Крута компанія (Академія, 2017) Оксана Лущевська. Задзеркалля (ВСЛ, 2016) Наталія Ясіновська. Українка по-американськи (Ранок, 2019) Олена Рижко. Мишоловка (Академія, 2019) Олена Рижко. Дівчина з міста (Академія, 2018) Олена Рижко. Король Даркнету (Академія, 2018) Анастасія Левкова. Старшокласниця. Першокурсниця (ВСЛ, 2017) Оксенія Бурлака. Поцілунок був не останній (Академія, 2020)Пригоди
Володимир Арєнєв. Порох із драконових кісток (АССА, 2018) Володимир Арєнєв. Дитя песиголовців (АССА, 2018) Володимир Арєнєв. Бісова душа, або Заклятий скарб (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019) Володимир Арєнєв. Заклятий меч, або Голос крові (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2020) Володимир Арєнєв. Душниця (Києво-Могилянська академія, 2014) Олена Рижко. Знає тільки Мару (Академія, 2018) Наталія Довгопол. Шпигунки з притулку «Артеміда» (Vivat, 2020) Наталія Довгопол. Мандрівний цирк cріблястої пані (Vivat, 2021) Наталія Матолінець. Варта у Грі (АССА, 2018) Наталія Матолінець. Варта у Грі. Артефакти Праги (АССА, 2019) Наталія Матолінець. Гессі (Vivat, 2018) Наталія Матолінець. Академія Аматерасу (Vivat, 2019) Сергій Оксеник. Лісом, небом, водою. Книга 1–3 (Смолоскип, 2014)Важливі поради про…
Анна Просвєтова. 13 ключів до розуміння себе, свого оточення та своїх стосунків (IPIO, 2020) Настя Мельниченко. #ЯНеБоюсьСказати. Найвідвертіша книжка для підлітків (Фоліо, 2017) Марина Кафтан. Історія брехні. Як ми обманюємося (Портал, 2020)Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram