2 квітня – Всесвітній день поширення інформації про аутизм, а квітень – місяць, присвячений цій темі.

В Україні про аутизм лише нещодавно почали говорити на загальносуспільному рівні. Офіційно зареєстрованих випадків у нас – чотири тисячі, але насправді таких набагато більше. За офіційною статистикою МОЗ України, за останніх 5 років кількість хворих на аутизм зросла на 194%. Раніше говорили про 1 дитину зі 100, а тепер про 1 із 88, а неофіційно про одну із 65, яка має цей розлад.  Більшість батьків не реєструють дітей – державних програм допомоги таким батькам немає. Тим не менше, увагу суспільства до питання аутизму в Україні привернуто. Організовано Фонд допомоги дітям з синдромом аутизму “Дитина з майбутнім” та Асоціацію батьків дітей з аутизмом.

Освіта Нова також долучається до відзначення Місяця поширення інформації про аутизм.

Лише два десятиліття тому аутизм був таємничим і мало вивченим захворюванням, яке, зазвичай, асоціювалося з фільмом “Людина дощу” і савантизмом (синдром саванта). Цей діагноз ставили в середньому одній дитині з п’яти тисяч.

Ау, ­– кричать люди, якщо заблудять у лісі. Це означає: я сам, відзовіться, хто чує. Слово аутизмтеж цього кореня, воно походить від грецького autos –сам, а аутизм — занурення у себе.

Людям із цим розладом дуже важко комунікувати зі світом і спілкуватися з іншими людьми. Перші ознаки аутизму, зазвичай, проявляються у дітей до 3 років, і якщо батьки і лікарі їх вчасно помітять, то такій людині можна допомогти втримати зв’язок зі світом. Таких називають по-різному: диваками, особливими, зачарованими, замкненими, відстороненими від світу, а також інтровертами. До того ж, інтелект аутистів не завжди понижений, дуже часто такі люди проявляють хороші, а подекуди і виняткові здібності у певних сферах.

З тих пір ситуація дуже змінилася. Сьогодні, завдяки посиленому поширенню інформації про аутизм, люди набагато краще розуміють, що це таке. Згідно з інформацією Центру з контролю і профілактики захворювань США (Centers for Disease Control (CDC)) розладом аутистичного спектру страждає в середньому одна дитина з вісімдесяти восьми, в тому числі один з п’ятидесяти чотирьох хлопчиків. За даними іншої доповіді, складеної за результатами опитування батьків, число аутистів серед школярів становить один до п’ятдесяти. Дослідження, проведене за фінансової підтримки організації AUTISM SPEAKS в Південній Кореї, дало лякаючі результати – один школяр з тридцяти восьми.

Зі зростанням кількості випадків й активним поширенням інформації про захворювання, значно посилилося й дослідження аутизму. Крок за кроком, ми все краще розуміємо, що собою являє цей складний розлад. Тепер ми знаємо, що крім аутизму існує цілий спектр аутистичних розладів, які мають різні причини і проявляютсья по-різному. Нам відомо, що аутизм можуть викликати як генетичні порушення, так і екологічні фактори: забруднення довкілля, їжі та питної води.

Цікаві факти про аутизм:

  • У всьому світі приблизно 67 мільйонів людей страждають від аутизму.
  • Аутизм у дітей зустрічається частіше, ніж ракові захворювання, діабет і СНІД разом взяті.
  • Рівень поширення аутизму у світі зростає на 14%, у Китаї – на 20%.
  • Один із 10 передчасно народжених немовлят схильний до аутизму. Діти, народжені більш, ніж на 3 місяці раніше терміну, мають удвічі більший ризик захворювання на аутизм.
  • Досліди припускають, що це діти, що народжені батьками “у віці” (40+)
  • У таких дітей знижена чутливість до болю, вони загострено реагують на звуки і дотики. Вони уникають обійм.
  • Зв’язку між аутизмом і вакцинацією від кору, паротиту і краснухи немає, повідомляє Міністерство охорони здоров’я України, посилаючись на дані загальнонаціонального дослідження в Данії, в якому взяли участь понад 657 тисяч дітей. Це наймасштабніше дослідження навпаки підтвердило, що вакциновані КПК діти мали на сім відсотків меншу ймовірність аутизму, ніж невакциновані.
  • Не існує ні аналізів, ні змін у людському організмі, за якими ознаками можна швидко діагностувати аутизм. Для діагнозу потрібно тільки тривале спостереження за поведінкою людини і психіатричний скринінг.

Квітень – це не тільки місяць поширення інформації про аутизм, а ще й гарна можливість продемонструвати очевидний прогрес, зроблений дослідниками, і важливість такого успіху для подальшої серйозної роботи вчених у цьому напрямку. Тому, 2 квітня, у всіх країнах, і в Україні теж, проходять акції та флешмоби, мета яких – звернути увагу на цю проблему. Одягай блакитне, поширюй інформацію про аутизм!

Десять найважливіших порад про розлади аутистичного спектру, які стали відомі нам за останні кілька років. Вони не тільки можуть підтримати інтерес дослідників та клініцистів до цієї проблеми, але також дозволять батькам краще зрозуміти проблеми особливої дитини. Крім того, ця інформація має велике практичне значення:

1. Кваліфіковане раннє втручання в захворювання аутистичного спектра не просто покращує поведінку, воно покращує мозкову активність.

2. Якщо діти з аутизмом не починають говорити до чотирьох років, це не означає, що вони не говоримуть ніколи. Дослідження доводять, що велика частина цих дітей починає з часом вимовляти слова, а майже половина опановує мовлення.

3. Хоча симптоми аутизму супроводжують людину все життя, деякі діти з розладом аутистичного спектру досягають такого значного прогресу, що їх стан більше не відповідає критеріям захворювання. Ключ до такого успіху – кваліфіковане раннє втручання.

4. Часто молодші брати та сестри дітей з аутизмом демонструють відставання в розвитку і симптоми, які не завжди відповідають аутизму, проте дають серйозну підставу для раннього втручання.

5. Дослідження підтверджують те,що говорять батьки про схильність дітей з аутизмом до бродяжництва і звичку зникати в найнесподіваніших випадках: це буває часто, це дуже страшно, і це не пов’язано з браком батьківського піклування та нагляду.

6. Якщо жінка приймає препарати з фолієвою кислотою до та під час вагітності, це знижує ризик народження дитини з аутизмом.

7. Один з кращих способів розвинути соціальні навички у школярів-аутистів – це навчити їх однокласників правильним стратегіям поведінки та взаємодії з особливими дітьми.

8. Дослідники можуть помітити ранні ознаки аутизму у дитини вже у віці шести місяців – це відкриття, яке зменшує вік початку терапевтичного втручання і тим самим покращує його результат.

9. Ранні клінічні випробування перших медикаментів для лікування причин аутизму дають нам надію.

10. Інвестори та виробники реагують на заклик розробляти і виробляти продукцію для задоволення потреб аутистів і забезпечувати їм обслуговування, якого вони потребують.

У 2017 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію про встановлення 2 квітня Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм (триває весь місяць)  і внесок людей з аутизмом в наше життя. Важливо і те, що ми публічно визнали аутизм лихом, яке вимагає відповідних заходів. Простіше кажучи, нам потрібен глобальний план дій по боротьбі з аутизмом, скоординований підхід до проведення дослідницької роботи і необхідне обслуговування та працевлаштування для аутичних людей протягом усього їхнього життя. 

Ми повинні робити більше для мільйонів людей, які зараз живуть з аутизмом, щоб вони могли розкрити свій потенціал і вести повноцінне і щасливе життя. Вони та їхні сім’ї – наші друзі, родичі і сусіди – заслуговують на це.

Аутизм – це хвороба «високого інтелекту» або «хвороба геніїв»

Приблизно 60% дітей, хворих на аутизм, котрі своєчасно пройшли лікування у віці 2-4 років, у подальшому змогли успішно опанувати програму загальноосвітньої школи та досить непогано адаптуватися в суспільстві. Відомо, що 10% аутичних дітей володіють видатними здібностями.

Аутизм не завжди супроводжується зниженням інтелекту. Такі люди можуть бути обдарованими і проявляти успішність в окремих галузях: володіти абсолютним музичним слухом, відмінно грати в шахи, малювати, рахувати.

У народі це захворювання іноді називають «хворобою геніїв». Доказом є той факт, що до 20% провідних програмістів Microsoft – аутисти. Навіть Ньютон мав труднощі у спілкуванні, хоча добре викладав свої думки на папері. ВІдомими аутиистами є: Альберт Ейнштейн, Ісаак Ньютон, Чарльз Дарвін, Амадей Моцарт, Вірджинія Вульф, Білл Гейтс, Авраам Лінкольн, Ганс Крістіан Андерсен, Леонардо да Вінчі,  Нікола Тесла, Вінсент Ван Гог, Боб Ділан, Донна Вільямс, Енді Кауфман, Вуді Алан, Сью Рубін, Енді Уорхол, Кортні Лав.

 

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram