Особливість людського розвитку, «альтернативний стан» чи хвороба? Науковці досі досліджують питання «Що таке аутизм?», втім свої відповіді на нього мають люди з розладом аутистичного спектру. Пропонуємо тези з лекції Розі Кінг, 19-річної ведучої, письменниці, сценаристки і спікерки TED Talks із синдромом Аспергера, яка розповідає, як аутизм дозволив їй бути собою.

Розі Кінг самотужки діагностувала у себе аутизм у 9 років, згодом це підтвердили лікарі. Її брат і сестра також мають аутизм, батьки Розі ведуть блог під назвою «My Perfectly Imperfect Family». Розі з дитинства прагнула змінити уявлення про аутизм, тому вже в 13 років стала ведучою власної програми «My Autism and Me» для BBC Newsround. У 2013 році шоу отримало спеціальну нагороду Emmy Kids Award, а Розі запросили стати спікеркою для TED Talks. Зараз 19-річна дівчина пише книгу про власний досвід боротьби зі стереотипами щодо синдрому Аспергера.

  • «У мене в голові тисячі таємних світів, що існують паралельно і водночас. Одна з моїх здібностей завдяки аутизму – це дуже яскрава уява. Так ніби я мандрую в двох вимірах. Є реальний світ, і є світ у мене в голові. Часом, він набагато реальніший, ніж все навколо. Мені легко звільнити свій розум, тому що я не намагаюся вкласти себе в «крихітну коробку» (прим. – рамки стереотипів)».
  • «Люди часом асоціюють аутизм із пристрастю до математики, але я знаю багато аутичних людей, які обожнюють бути творчими. Стереотипи дуже часто, якщо не завжди, помилкові. Наприклад, безліч людей, думаючи про аутизм, негайно ж згадують фільм «Людина дощу». Є уявлення, що кожен аутист – Дастін Хофман (прим. – актор, який зіграв головного героя із синдромом Аспергера), але це неправда».
  • «Люди так бояться різноманітності, що намагаються надати всьому навколо безліч дуже конкретних ярликів».
  • «Задумайтесь, що таке «нормальний»? Що це означає? Уявіть, що найкращий комплімент, який ви коли-небудь чули – «Ого, ти такий нормальний». Але компліменти зазвичай наступні: «Ти винятковий», «Ти виділяєшся», «Ти вражаючий». Якщо люди мріють бути особливими, чому вони так прагнуть виглядати нормальними?».
  • «Я би не проміняла свій аутизм ні на що в світі. Завдяки цьому я зробила для BBC документальний серіал, я працюю над своєю книгою, я виступаю тут, і все це неймовірно».
  • «Я залишу вас з одним питанням: замість того, щоб карати все, що виходить за рамки норми, чому б не вітати унікальність і не підтримувати кожного, хто дає волю своїй уяві?».

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram