Автор: Тетяна Ковальчук

 

Технічний прогрес шаленими темпами спрощує наше життя. Спочатку ми тішилися появі пральної машини та мультиварки, потім робота-пилососа, а з часом нас почали лякати новини про появу таксі-безпілотника.

Автоматизація багатьох аспектів полегшує виконання повсякденних завдань, але вона має і зворотну негативну сторону – знищення робочих місць. Адже з часом те саме таксі-безпілотник замінить живих водіїв, з якими ми так любимо розмовляти дорогою. А вчорашній головний бухгалтер заводу з трудовим стажем у 20 років опиниться на вулиці і йти йому буде нікуди, бо звільнять тисячі таких спеціалістів, для яких більше не буде передбачатися робочого місця.

Вчені прогнозують, що приблизно через 30-40 років буде працевлаштовано тільки 10% населення планети, всі інші «робочі місця» займуть роботи.

Кому загрожує безробіття майбутнього в першу чергу?

Масове безробіття виникає, коли є надлишок кадрів зі схожими компетенціями. За даними дослідників, спочатку без роботи були спеціалісти з якостями та вміннями, які зараз починають рости в попиті: так звані Soft skills, навички в ІТ тощо. З часом виробництво перебудовується під них і в найближчому майбутньому без роботи залишаться кадри з більш традиційними навичками.

Американський політичний оглядач та публіцист Кевін Драм вважає, що першим загрожує вимирання таким професіям: землекоп, водій вантажівки, кухар, молодша медсестра, помічник бухгалтера, телемаркетолог, учитель, лікар, директор. Вчені з Оксфордського університету переконані, що вже у 2030 роках у розвинутих країнах можуть зникнути всі рутинні професії, а колишній виконавчий директор Microsoft і Google Кай Фу Лі запевняє, що штучний інтелект замінить 50% людських професій у найближчі десять років.

Такі прогнози не можуть не лякати пересічних громадян, які далекі від ІТ та не зможуть знайти собі місце у новому технологічному світі. Але не варто панікувати, адже у вас ще є шанс навчитися нового і потрапити в той невеликий відсоток спеціалістів, яких не зможуть замінити роботи.

Як уникнути безробіття майбутнього?

За прогнозами, у найближчі десять років буде «на коні» усе, що пов’язане з інформаційними технологіями та діджиталізацією. Тому сьогоднішнім фахівцям та студентам ІТ-спеціальностей пощастило, адже у найближче десятиліття вони точно будуть забезпечені високооплачуваною роботою. Але для інших спеціалістів з групи ризику також є вихід.

Якщо ви давно і чітко визначили свою професію і «плаваєте» у ній як риба у воді, то ніщо не заважає вам освоювати нові технології. Працівник, який має великий досвід та знається на сучасних технологіях, – автоматично у виграші. До прикладу, такий бухгалтер зможе очолити автоматизацію у компанії, а не бути звільненим через неї. Спеціалісти радять розвивати навички Soft skills, соціальні вміння спілкування, отримувати нові знання та не боятися щось змінювати у будь-якому віці.

HR-фахівці прогнозують, що, попри попит на знавців технологій, в епоху масової автоматизації особливо будуть цінуватися навички соціалізації, вміння роботи в команді, емоційний інтелект, лідерські якості та гнучкість. Відповідно майбутнє мають усі професії, пов’язані з комунікацією, якої у світі роботів буде не вистачати: психолог, психотерапевт, коуч тощо. Також спеціалісти прогнозують, що в найближчому майбутньому буде розвиватися все, що пов’язане з озелененням, ергономічністю та комфортом. Тому сфера інтер’єрного та ландшафтного дизайну теж пропонуватиме велику кількість робочих місць.

Варто додати, що чимало дослідників та експертів вважають, що технічний прогрес рухається не такими темпами, щоб замінити живих людей у багатьох аспектах і спровокувати масове безробіття. За їх словами, навіть якщо процеси автоматизації набудуть чималих масштабів, то люди все ж залишаться, щоб навчати та контролювати роботу машин.