Настільні ігри для розвитку математичних навичок

Розвиваючий ефект настільних ігор не відразу впадає в очі. Подумаєш, люди сидять навколо столу і час від часу щось вигукують. Однак, з точки зору науки, користь настолок така ж велика, як і стопка валюти у переможця в«Монополію».

Грати в настільні ігри зручно. У них можна грати всією сім'єю, з друзями і дітьми, з дітьми друзів, з коханою людиною, і навіть наодинці! І тут не мають значення ні місце перебування, ні обставини — будь-то купе потягу, салон авто, ліс, пляж, ваша кухня або номер в готелі — настільна гра завжди цікава і не займає багато місця.

Коли дитина просить: «Ну пограй зі мною!», вам не потрібно губитися в здогадах, у якого динозавра ви повинні зараз перетворитися. Тут є чіткі правила, зрозуміло, що робити з кубиком, а що точно не треба, і навіть прабабуся розібралася, яка фішка зараз ходить, яку карту скинути.

Настільні ігри для розвитку математичних навичок

Але окрім «розважальної» функції — веселощів, спілкування, естетичного задоволення та лоскотання власного его, ігри з коробки мають ще одну суттєву перевагу: це один із найвдаліших інструментів для розвитку, корекції, поліпшення, і навіть позбавлення конкретних навичок дитини у різних сферах життя. І якщо традиційне навчання передбачає додаткові мотивації у вигляді «батога і пряника», то гра не вимагає примусу: брати участь і дотримуватися правил дитина приймає рішення добровільно і самостійно.

Настільні ігри для розвитку математичних навичок

Рахунок ходів, очок, грошей, точок, що випали на двох кубиках, карток з ресурсами для побудови села — те, що мимохідь проробляють в грі навіть дошкільнята. Майже всі ігри вимагають як мінімум арифметичного обчислення переможця.

Існують і настолки з чітким прицілом в математику: в них діти тренують логіку, оперуючи цифрами і числами (НарабіКорова 006Кіт за хвіст цап!, варіації УНО та СвинтусБоротьба гаманцівСуперфермерЦукерки, рукавички, грошіМачі КороСир, будь ласка!) або відпрацьовують навики складання в межах десятка (10 негритятГрибОКЧудо у пірячкуФрукт НахабаСплячі королевиРумі КласікПентагоКалаха), сотні (Королевський замокДісетто2*2 гра в пари). При цьому грати в «математичні настолки» можна, ба, навіть потрібно, ще з 3-4 рочків. Для найменших підійдуть Уно ДжуніорДень сиркаТвінс АВСАлмазятаМушине полюванняУловкиБанановий райЗа грибами у зачарований ліс)

Настільні ігри для розвитку математичних навичок

Розвинути здатність до обчислень можна навіть намальованою від руки бродилкою, не говорячи вже про фабричний варіант (типу «Діно Спорт»  чи«Діно Ленд»), запевняють вчені з Бостонського коледжу і Університету Карнегі Меллон. Так, дослідники грали з дітьми в «Жолоби і сходи» (у нас ця гра відома як «Змії і сходи»), після чого попросили реванш, а потім авторитетно повідомили, що грати просто так — ще нічого не означає. Важливо, як саме дитина ходить по полю: рахує кожен раз, починаючи з одиниці, чи додає результат до вже відрахованих полів, виконуючи таким чином все більш складні математичні операції.

Настільні ігри для розвитку математичних навичок

Також вчені довели, що настільні ігри розвивають просторове мислення дитини. Здається, між схильністю до настільної головоломки і вмінням паркуватися посеред двох машин немає нічого спільного. А от американські вчені Джемі Жиро з коледжу Родес і Нора Ньюкомб з університету Темпл вважають, що такий зв'язок є. Дослідники проаналізували дані 847 дітей у віці від 4 до 7 років і виявили, що настільні ігри, пазли і кубики допомагають прокачати просторове мислення. Ні малювання, ні гра з іграшками, ні їзда на велосипеді або самокаті не мали впливу на просторовий інтелект так, як паперові пазли.

Для розвитку просторового мислення вам у нагоді стануть: ігри Smart GamesВовк, коза та капустаТуманний острівЗоорегатаБілет до Європи,КаркассонМорський бій (варіації)Сіміно

На озброєння варто взяти і висновок, яким вчені остаточно приголомшили суспільство: ті діти, які в повсякденному житті грали в настолки, пазли і кубики більше шести разів на тиждень, перемогли в просторовому змаганні тих, хто діставав коробки з настолками три-п'ять разів на тиждень або взагалі не чіпав їх ніколи. Уявляєте? Виходить, настолки — то зброя масового поліпшення і удосконалення.

Настільні ігри для розвитку математичних навичок

Це, звичайно, не означає, що купувати настільну гру треба лише з умовою: «Синку! Запам'ятай: шість разів на тиждень! Не менше!». Звісно, ні. Просто у кожного з нас з'явився новий привід радіти, коли бачимо, як малюк тішиться грою в новеньку настолку, і… швиденько підібрати ще одну гру, щоб урізноманінити вже наявні.