Osvitanova.com.ua

Ви постійно знесилені та виснажені, хоча явних проблем зі здоров’ям немає?

Можливо, ви навіть дотримуєтесь класичних порад: харчуватися збалансовано, займатися спортом і висиплятися.

Однак є безневинні, на перший погляд, звички, які можуть «підірвати» ваше здоров’я, каже Ліла Р. Магаві, психіатриня, директорка Центрів громадської психічної допомоги MindPath у Каліфорнії, США.

Уявіть, що енергія – це тріснута склянка з водою. Підтримувати в ній достатню кількість води можна двома способами: постійно підливати рідину або усунути тріщину.

Щоб зберігати високий рівень енергії, можна завести більше корисних звичок. А можна – викинути зі свого життя «поглиначів» життєвих сил, пояснює експертка. Подробиці від BBC.

1. Серіали, фільми та новини

Фільми й серіали – традиційний спосіб відпочити і розслабитись. Тому ми запитали Лілу Магаві, чому вона та інші фахівці вважають їх каналами, куди ми зливаємо енергію.

«Ми – чутливі істоти. І часто ідентифікуємо себе з головними героями, уявляємо себе на їхньому місці та відчуваємо те, що відчувають вони», – пояснює експертка. – Вони можуть нагадувати нам про хворобливі переживання у власному житті: втрати, недуги, невпевненість у собі. Все це викликає безліч супутніх емоцій: смуток, тривогу, страх, гнів, які можуть впливати на нас підсвідомо».

Такий досвід, на думку Магаві, дає змогу людині поглянути на світ по-іншому й отримати доступ до емоцій, які раніше вона не могла відчути. Однак сильні емоції можуть призвести до надмірного нервового збудження. А їхнє придушення вимагає ще більше ментальних зусиль, тому ми і втомлюємося швидше.

Щось подібне, за словами психіатрині, відбувається після перегляду або читання новин, «оскільки вони змушують вас замислитися над тим, що відбувається у світі». Однак це не означає, що треба відмовитись від кіно і новин, уточнює вона.

Як розв’язати проблему

Після читання чи перегляду емоційного контенту опрацюйте його, – радить Магаві, – за допомогою щоденника чи експресивного письма (запису своїх думок і почуттів, що дозволяє краще їх зрозуміти). Можна також обговорити їх з другом чи членом сім’ї. Це випустить емоції назовні».

Але ж не завжди є час на такий ґрунтовний підхід. Чи є простіший метод?
«Зробіть ментальний "чек-ап": фіксуйте, яку емоцію викликає  у вас певна стаття чи телепередача, – радить експертка. – Наприклад, подивившись "Короля Лева", ви, можливо, згадаєте про покійного батька. Це змусить вас непокоїтись через смерть близьких людей. Але швидка психологічна перевірка нагадає, що люди зазвичай роблять все можливе, щоб зберегти своє здоров’я».

«Така коротка вправа допоможе не засвоювати негативні емоції та не дозволяти їм бомбардувати вас», – зазначає психіатриня.

А от читання книжок, за словами Магаві, може мати протилежний ефект.
«По-перше, так ви уникаєте синього світла екрану, що викликає перенапруження очей та головний біль. По-друге, книжки збуджують уяву. Саме тому багато людей вважають, що читання, навіть якщо воно дуже емоційне, має терапевтичний і заспокійливий ефект».

2. Вболівання за спортивні команди

Спорт зазвичай тонізує та виводить нас з рутини, але в деяких випадках він також шкодить на емоційному рівні. «Фанатичні вболівальники можуть настільки захопитися, що сприймають перемоги та поразки улюбленої команди, як свої власні, відчуваючи при цьому, надмірний смуток, деморалізацію чи ейфорію. Будь-яка екстремальна емоція зазвичай виснажує: і велике щастя, і глибокий смуток перевантажують мозок і забирають сили».

Як розв’язати проблему

«Важливо усвідомлювати свої емоції, – каже Магаві. – Якщо ви дуже розхвилювались, запитайте себе: чи потрібна мені перерва, перекус, швидкий душ. Що я маю зробити, щоб заспокоїтися? Зробіть глибокий вдих, потягніться і прогуляйтеся».

Надмірне планування

Планування – гарний інструмент контролю, організації та упорядкування життя.
Але знову ж таки, те, що ми інстинктивно вважаємо інструментом полегшення, насправді може викликати стрес.

У цьому випадку спрацьовує вислів «Що занадто, то не здорово».
Планування дуже корисне, але до певної міри. Життя за суворим графіком може викликати підвищену тривожність і негативно впливати на пам’ять і швидкість обробки інформації. Враховуйте, що жорсткий графік й ілюзія контролю можуть бути оманливими. Неможливо контролювати всі аспекти життя.

Деякі люди так багато часу витрачають на графіки, розклади і списки, що не можуть насолоджуватися життям. Вони постійно хвилюються, що не встигають виконати завдання. І зрештою знецінюють свої досягнення», – каже Магаві. – Це призводить до деморалізації та втоми».

У деяких, за словами експертки, це виливається в сни. «У мене є дорослі пацієнти, яким сниться, що вони спізнилися на урок чи не доробили домашнє завдання... Багато снів повертають їх у дитинство, де їм здається, що вони постійно спізнюються, і це змушує їх почуватися погано наступного ранку».

Як розв’язати проблему

Я завжди рекомендую витратити п’ять-десять хвилин на те, щоб подумати про головні цілі дня. А ввечері, підбиваючи підсумки, не зациклюватись на тому, що не вийшло. Подумайте краще про те, що вдалося зробити, і чому це важливо», –каже психіатриня.

Вона також радить не будувати надто далекосяжні плани, «тому що життя –мінливе, і важливо бути гнучким».

«Коли люди заглядають надто далеко наперед, то думають, що все працюватиме як годинник. А якщо щось змінюється в сім’ї, з друзями, на роботі – почуваються абсолютно пригніченими. Тому планувати треба тільки обов’язкові речі: зустрічі, наради, сімейні свята. А решту часу залишати максимально вільною», –резюмує Магаві.

{{read_more|Читайте також| 6667, 6658}}

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram

Поширити у соц. мережах: