Українська дитяча письменниця, активістка, правозахисниця Настя Мельниченко склала фільмотеку для протидії булінгу у шкільному середовищі. Конкретно про булінг тут фільмів ви не знайдете, але кожний з добірки про прийняття, внутрішню красу, розмаїття світу, власний вибір, силу та любов.

Для учнів молодшої школи

Коко (США, 2017)

Історія хлопчика Мігеля, який мріє стати музикантом, не зважаючи на заборону музики у своїй родині. Хлопчик все ж вирішує слідувати за своєю мрією, тож випадково потрапляє до Країни Мертвих, де він зустрічає своїх померлих родичів та інших душ, що перейшли у потойбічний світ.

Головна тема фільму – сімейні зв'язки, традиції та важливість пам'яті про померлих.

Енканто: Світ магії (США, Колумбія, 2021)

Дія розгортається в Колумбії та розповідає про родину Мадрігал, яка живе у магічному будинку. Кожен член сім'ї обдарований унікальним магічним даром, окрім головної героїні, Мірабель.

Мірабель виявляє, що магія, яка оточує їхній дім, перебуває під загрозою, і вона вирушає в пригоду, щоб врятувати магічні здібності своєї родини. У фільмі досліджуються теми родини, самовідкриття, прийняття власної унікальності, а також про неочевидний тягар, який може нести людина в собі.

Ваяна/Моана (США, 2016)

Історія молодої та сміливої дівчини Ваяни, яка живе на тихоокеанському острові Мотунуі. Ваяна обрана для великого покликання – вона повинна відновити баланс у світі, здолавши демона Те-Ка, який загрожує знищенням її рідному острову.

Фільм розглядає теми самовдосконалення, відваги, прийняття викликів та поваги до природи.

Відважна (США, 2012)

В цій стрічці розповідається історія Меріди, принцеси шотландського королівства, яка має власні плани та амбіції, незалежні від традицій та очікувань. Вона володіє надзвичайною стрілецькою майстерністю та несамовитим бажанням контролювати своє власне життя.

Конфлікт виникає, коли Меріді вказують на традиційний шлях вибору чоловіка через турнір стрільби з лука. Категорично відмовившись від заміжжя, героїня вирішує звернутися до ведмежої відьми, щоб змінити свою долю. Проте закляття приводить до непередбачуваних наслідків, і Меріді повинна використати свою сміливість та розум, щоб розірвати закляття та врятувати свою сім'ю.

Фільм зачіпає теми відходу від стереотипних ролей та прийняття відповідальності за власний вибір.

Зоотрополіс (США, 2016)

У місті Зоотрополісі, де разом живуть різні види тварин, а місто повністю інклюзивне та дружнє для всіх, молода кролиця Джуді Гопс мріє стати поліцейською. Однак вона стикається з певними упередженнями щодо того, хто вона і яка роль відведена у цьому соціумі кроликам загалом і кролицям зокрема. Разом із лисом-шахраєм вона розслідує загадкові злочини, які ставлять під сумнів інклюзивність Зоотрополісу.

Фільм змушує замислитися про те, чи справді можливо побороти вроджену природу людини, та про роль вроджених особливостей і про можливість побудови суспільства, в якому кожен може бути собою та водночас мирно уживатися з іншими.

Для учнів середньої школи

Лео (США 2023)

Цю анімаційну стрічку варто дивитися дітям 8+ років. Історія ящірки Лео, який живе в тераріумі 5 класу вже 74 роки. Лео дізнається, що жити йому лишився тільки рік, тож аби побачити світ поза стінами класу, він розробляє план втечі, і саме таким чином потрапляє по черзі до всіх дітей класу. Поступово Лео дізнається, що всі діти різні, але всі вони мають щось неймовірне всередині, що неможливо помітити, просто спостерігаючи за їхньою поведінкою в класі.

Мультик про прийняття, розуміння, співчуття, внутрішні мотиви та дружбу.

Диво (США, 2017)

Фільм є екранізацією однойменного роману Р. Дж. Палаччі та розповідає історію хлопчика зі зміненим обличчям, який намагається вписатися в суспільство та знайти своє місце серед однокласників. Головний персонаж Огаст «Оггі» Пульман страждає від рідкісного генетичного захворювання, яке призвело до серйозних змін у його обличчі. Після кількох років навчання вдома Оггі вступає в п'ятий клас звичайної школи. Фільм докладно розкриває життя Оггі, його відносини з родиною та вчителями, а також спілкування з однокласниками. Сюжет підіймає теми прийняття, емпатії, толерантності та важливості внутрішньої краси. Важливо також те, що у фільмі йдеться про почуття рідних сестер та братів тих дітей, хто долає такі виклики, як герой фільму.

Колір раю (Іран, 1999)

Фільм розповідає історію сліпого хлопчика Мохаммеда, який повертається додому після закінчення навчання в школі для сліпих. Його батько, однак, бачить у хлопчикові перешкоду своєму сімейному щастю та соромиться через особливості Мохаммеда, через що вирішує позбутися Мохаммада, записавши на навчання ремесла. Мохаммад мріє лишитися вдома з родиною та спостерігати за прекрасною природою навколо нього, з якою він взаємодіє у свій спосіб.

Фільм вчить співчуття, розумінню, прийняттю інакшості.

Едді Орел (США, 2016)

Майкл Едвардс завжди мріяв взяти участь в Олімпійських іграх. Однак по природі незграбний і з поганим зором, він виглядає як посміховисько для олімпійського комітету. Едді не проходить кваліфікаційний відбір до Британської збірної з лижного спуску. Не здаючись, він вирішує спробувати свої сили в стрибках на лижах – тут від Британії немає ніякої збірної, бо ніхто не займався стрибками з трампліна вже кілька десятків років.

Едді «Орел» докладає неабиякі зусилля і все ж отримує можливість взяти участь у зимових Олімпійських іграх 1988 року в Калгарі (Канада) представляючи Велику Британію.

Фільм про особисті перемоги, про важливість внутрішньої впевненості у своєму виборі та неухильність на шляху до мрій.

Палмер (США, 2021)

Сюжет цієї стрічки обертається навколо ексфутбольного гравця Едді Палмера, який вийшов з в'язниці і повертається у своє рідне місто. Він вирішує знову взяти своє життя в руки та починає працювати на будівництві. У його житті стає важливим виховання сина своєї колишньої дружини Сема, який відрізняється від інших хлопців тим, що любить вдягати сукні.

Сюжет фільму досліджує теми прийняття, сімейних зв'язків та боротьби з гендерними стереотипами.

Зірочки на землі (Індія, 2007)

Фільм розповідає історію восьмирічного хлопчика Ішана, який має труднощі у навчанні та часто почувається відірваним від своїх однолітків. Його проблеми у навчанні пов'язані із дислексією, але ніхто не розуміє його потреб та унікальності. Аж доки вчитель мистецтва не розкриває талант хлопчика. Він не лише допомагає Ішану в подоланні труднощів у навчанні, але також надає йому можливість розкрити його творчий потенціал.

Фільм наголошує на важливості розуміння та підтримки дітей з особливими освітніми потребами та визначає важливість унікальності та таланту кожної дитини.

Для учнів старших класів

(у фільмах може бути присутня обсценна та ненормативна лексика)

У ритмі серця (Канада, 2021)

Рубі Росс є єдиною дитиною в своїй сім'ї, яка чує. Всі інші члени сім'ї є глухонімими. Родина має рибальське підприємство в маленькому містечку. Рубі має талант до співу і мріє про кар'єру співачки. Однак реалізувати мрію непросто: щоб вчитися, Рубі має відлучитися від родини. А родина потребує її допомогу у спілкуванні зі світом.

У фільмі дуже потужно показано теми розмаїття, виклики, з якими стикаються люди, які не чують. Дуже важливою є лінія родини та взаємопідтримки. Піднято теми сепарації та поваги до особистого вибору людини.

Письменники свободи (США, 2007)

Головна героїня фільму Ерін Ґрюел – молода вчителька англійської – влаштовується в занедбану школу, де панує великий соціальний розбрат і конфлікти між різними расами та соціальними групами учнів. Вона стикається з апатією та байдужістю своїх учнів. Для того, щоб пробудити інтерес до навчання та подолати соціальні розбіжності, Ерін вирішує використати тему толерантності та самовираження через написання щоденників (журналів) — ідею, яку вона отримала, прочитавши «Щоденник Анни Франк». Учні починають вести свої щоденники, де вони висловлюють свої думки, досвід і переживання.

Фільм демонструє силу знання, толерантності та особистого перетворення. Фільм звертається до глядача із посланням про важливість віри в потенціал кожної людини, попри її соціальне середовище чи походження.

Х+У (Велика Британія, 2014)

Фільм розповідає історію молодого хлопця Нейтана Еллісона, математичного генія з РАС. Соціальна взаємодія складна для Нейтана, він живе у власному світі математики та числових послідовностей. Його життя змінюється, коли він отримує можливість взяти участь в міжнародній математичній олімпіаді в Тайвані.

На олімпіаді він зустрічає інших талановитих юнаків та дівчат, зокрема, американську ученицю Мей, яка допомагає йому навчитися розуміти не лише числа, але й людські відносини, важливість дружби та розвитку особистості.

Глибокий та багатошарова, стрічка розповідає про виклики, з якими можуть стикатися нейровідмінні люди, котрі зовнішньо нічим не відрізняються. Побіжно порушено питання (яке лишається без відповіді): а що ж робити, коли ти нейровідмінний, але не геній?

Спілка мертвих поетів (США, 1989)

Джон Кітінг – новий викладач англійської мови в консервативному коледжі. У фільмі розповідається історія вчителя, який надихає своїх учнів до змін у їхньому житті та розпалює в них зацікавленість поезією та літературою. Кітінг надихає своїх учнів оживити «Спілку мертвих поетів» і на уроках допомагає кожному юнакові знайти свій власний голос у безособовому хорі, відкриваючи перед ними чарівний світ природи та поезії.

Фільм навчає нас пошуку власного шляху, самовираження та незалежності, вказує на важливість відмови від конформізму та боротьби за ідеали, а також підносить питання справедливості.

Чужа молитва (Україна, 2017)

Сюжет фільму ґрунтується на реальній історії молодої кримськотатарської дівчини Саіде, яка під час окупації нацистами Бахчисарая та депортації кримськотатарського народу врятувала життя 88 єврейським дітям. Працюючи вихователькою в притулку для татарських дітей-сиріт, вона стикається з хлопчиком Іцхаком, який переховувався разом з іншими єврейськими дітьми. Попри ризик для власного життя Саіде бере під свій захист вихованців і видає маленьких євреїв за татар, надаючи їм нові імена, навчаючи мови, звичаїв і молитов.

Арахісовий сокіл (США, 2019)

За сюжетом юнак з синдромом Дауна Зак вирішує втекти з інтернату, щоб втілити свою мрію стати борцем. Він зустрічає Тайлера, який сам рятується від проблем та переслідувань. Розпочинається неймовірна подорож...

Фільм вирізняється теплом, емоційною силою та непередбачуваністю сюжету, вчить глядача дружбі та прийняттю.

Читайте також
7 мотиваційних фільмів для підлітків про підлітків

7 мотиваційних фільмів для підлітків про підлітків

Всі стрічки засновані на реальних подіях
07.01.2024 3
20+ фільмів про геніальних математиків

20+ фільмів про геніальних математиків

Які розкривають математику з різних аспектів
23.09.2020 2

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram