Амбасадорка читання англійською і засновниця книгарні OKMA Books Оксана Луцак розповіла для mc.today про свій досвід регулярного читання англійською і до яких неймовірних результатів це призвело.

Мої спроби читати англійською розпочалися ще досить давно, десь 5-6 років тому. Однак зазвичай, цей намір протримувався не більше кількох тижнів. Зараз я розумію, що робила не так і чому мої попередні спроби закінчувались невдачею. В цій колонці я розповім, як мені вдалося виробити звичку читати англійською регулярно і до яких крутих результатів вона мене привела.

Як я почала читати книги англійською щодня

Наприкінці 2022 року я вирішила вести свій книжковий блог в Instagram. Оскільки мені подобається читати, я почала ділитися враженнями від прочитаного з іншими. На початку 2023 року я встановила собі ціль – читати 30 сторінок на день (підгледіла ідею в TikTok), а за пару тижнів ще й надумала, що це будуть англомовні книги. Ці всі ідеї якось спонтанно, самі по собі, приходили в моє життя і я дуже рада, що вирішила піти за ними та спробувати ці речі.

Так, власне, і почалось моє інтенсивне читання англійською. Я читала різні книги: просто ті, які мені були до вподоби, не оцінюючи рівень складності лексики. І були моменти, коли це мені «дорого» вартувало. Оскільки мета була читати 30 сторінок на день no matter what і іноді, коли текст був занадто складним для мене, і дуже багато слів були невідомими, то головний біль був моїм вірним супутником в читанні. Але я свідомо на це йшла, тому була готова до такого розвитку подій. Власне, після цього досвіду я зробила багато висновків, як правильно починати читати англійською, щоб не залишити цю справу за 2 дні, якими і поділюся з вами  трохи нижче.

Як регулярне читання вплинуло на мою англійську

Проте перед тим, як я розповім про те, як почати читати англійською, хочу розповісти  про свій прогрес. Його я почала помічати досить швидко. Вірю, що це і вас надихне почати читати англійською. Насамперед десь вже за два місяці читання я помітила, що мені стало набагато легше  висловлювати свою думку англійською та що я почала набагато краще сприймати інформацію на слух. 

 1. У мене завжди була проблема з розумінням пісень на слух: я просто не могла відрізнити одне слово від іншого і частенько вигадувала свої власні рядки, яких не існувало в пісні. Тепер я почала розуміти, про що в них йдеться. Це було дуже приємною несподіванкою, оскільки я не очікувала такого результату саме від читання! Читання та сприйняття пісень на слух були для мене окремими, не пов’язаними між собою речами. Виявилось, що це зовсім не так.
 2. Мені стало набагато легше спілкуватися англійською, мій язик ніби «розв’язався». Коли я хотіла висловити свою думку, слова іноді самі з’являлися немов нізвідки в найпотрібніший момент. Це справді дуже круте відчуття! А все тому, як я пізніше дізналася, що в нашому мозку є активний словниковий запас і пасивний, і коли ми читаємо, то багато слів перетягуються з пасивного запасу в активний. Таким чином, при прослуховуванні пісень чи при висловлюванні думки, слова, так би мовити, знаходяться на поверхні і набагато легше та швидше застосовуються в потрібний момент.
 3. Напевно, одним з найбільших для мене досягнень стало те, що вже десь через 6 місяців я відкривала книжку англійською і вже не відчувала, що це іноземна для мене мова. Тобто мій мозок адаптувався до неї і текст сприймався легко та звично. Звісно, я досі зустрічаю слова, значення яких не знаю та перекладаю – в якихось книжках цього більше, в якихось менше. Але загалом вже досить впевнено себе почуваю на сторінках англомовних видань.
 4. Тепер я впевнено себе почуваю не тільки на сторінках книжок, а й загалом у житті. Коли ти з легкістю можеш включитися в розмову іноземною мовою, це таки додає декілька (чи навіть більше) пунктів до самооцінки. Так було не завжди. 

У 2023 році я прочитала 33 книги англійською. Якби мені ще декілька років тому сказали, що я так зможу, я б не повірила. Чомусь раніше вважала себе нездібною до вивчення мов, думала, що це взагалі не моє. Але коли взялася за це, працюю і присвячую цьому свій час та витрачаю зусилля, то результат не змушує себе чекати.

Чи важко читати книжки іноземною мовою?

Впевнена, дехто з вас думає, що читати іноземною мовою суперскладно та не для вас. Просто знайте, що немає нічого неможливого в цьому світі: ставте ціль, будуйте реалістичні для себе кроки для її досягнення, будьте систематичними та наполегливими, і тоді все вдасться. Ось, до речі, коментарі людей, які надихнулися моїм прикладом і також почали читати англійською: 

 • «Читати англійською настільки легше, ніж я могла собі уявити! І так, є багато нових слів. Але є розуміння сюжету, в голові малюється картинка, а це значить успіх!;» «Ідіоми класно вчити з книжкою. Бо контекст не обмежується 2-3 реченнями топорних прикладів. Там передує ціла низка подій та обставин, що вже наштовхує на необхідний контекст» (Злата Ходос)
 • «Я помітила, що яку б я книжку не взяла, спочатку складніше читати, бо кожен автор використовує свій набір слів. Наприклад, замість smile використовує grin і оскільки таких слів синонімів може бути безліч, то перші 20-30 сторінок “ідуть” повільніше, ніж інші, але це допомагає розширювати словниковий запас. Не факт, що ці слова я згадаю під час розмови, але зустрівши в наступний раз в книжці одразу зрозумію контекст» (Маргарита Мілевська)
 • «Загалом цікаво. Важко, але результат захоплює. Коли ти робиш переклад за допомогою техніки і помічаєш, що сама переклала правильно – то суцільний кайф» (Оля Мельник)

Також для реалістичної картини вважаю доречним визнати, що абсолютно кожного дня я не читала 30 сторінок книги. Іноді це могло бути менше, іноді трохи більше, іноді взагалі жодної (хоча це було вкрай рідко), залежно від мого стану та самопочуття. Вже десь через пів року я почала слухати себе в цьому питанні і читала стільки, скільки мені хотілося, чи скільки в мене було часу та можливостей.

Тобто, якщо ви хочете розвинути звичку читання англійською – вам треба бути систематичними, проте й дозволяти собі відпочивати. Потрібно чути себе, обрати правильний ритм та підхід і, як-то кажуть, last but not least, розуміти, що це потребуватиме часу та старань. Як на мене, тут ідеально підійде ця фраза: «Що більше я докладаю зусиль, то більше мені везе».  Вивчення іноземної (а читання іноземною є частиною цього комплексного процесу) – це як спорт, добитися результатів без докладання зусиль просто неможливо. 

І важливо не лише думати про кінцеву мету (вільно та легко спілкуватися іноземною), а й насолоджуватися процесом. Бо коли є задоволення на шляху до здобуття мети – це таке собі комбо: кайфуєш і під час процесу, і на фінішній прямій. Тоді, коли доб’єшся бажаного результату, насолода буде ще солодшою.

5 порад, як почати читати книжки в оригіналі

Ну і, як обіцяла, ділюся основними правилами, як почати читати іноземною, які я для себе вивела за рік читання.

 1. Читайте в задоволення – основне правило читання. Оберіть книжку, яка вам до вподоби та тематика якої вам близька, щоб цей процес був максимально приємним для вас. Також хорошим варіантом є читати ті видання, які ви вже прочитали раніше українською чи іншою зрозумілою для вас мовою, а тільки тоді іноземною, яку хочете вдосконалити. Таким чином, тематика та контекст вже вам відомі, і навіть якщо ви не знаєте значення деяких слів, ви все одно здогадаєтесь, про що йдеться в тексті і багато слів будуть перекладатися інтуїтивно.
 2. Зрозумійте, для чого ви це робите. Перед тим, як починати будь-яке завдання, варто зрозуміти для себе, для чого ви це робите та яка ваша кінцева мета. Читання – не виняток, тому рекомендую ставити мету не просто прочитати 10, 20, 30 сторінок чи навіть 1 книгу англійською, а стати людиною, яка читає англійською.
 3. Зробіть це своєю звичкою. Регулярність та систематичність є запорукою успіху і якщо читання стане частиною вашої рутини – цей процес буде йти набагато легше і ви швидше будете бачити за собою бажаний прогрес та результат.
 4. Визначте свій рівень англійської та оберіть книгу відповідно до свого рівня. Якщо у вас рівень В1, то починайте з нього, або навіть з А2 (на рівень нижче), щоб цей процес був легким для вас та бажання читати не пропало за 2 дні. Якщо ви читаєте текст і перекладаєте більшість слів – книга підібрана неправильно. Проте разом з тим пам’ятайте, що вам не потрібно розуміти значення та перекладати абсолютно кожне слово, коли ви тільки починаєте читати іноземною. Головне розуміти загальний хід розвитку подій і з часом ви будете вдосконалювати та поповнювати свій словниковий запас для все кращого та повнішого розуміння тексту.
   
 5. Ну і ще один спосіб, який допоможе вам вбити двох зайців одночасно – це слухати аудіокниги. Він допоможе краще сприймати на слух та знати, як правильно вимовляти слова, що теж не менш важливо саме при говорінні.

Наразі вже пройшов 1 рік, як я читаю англійською і скажу, що мені настільки сподобався цей челендж, що я досі продовжую читати англійською практично щодня. Щоправда, в мене зараз немає обов’язкової вимоги до себе прочитати якусь певну кількість сторінок в день, проте це вже стало моїм природним бажанням. Читання стало частинкою моєї рутини, яка приносить мені задоволення та допомагає як розширити світогляд, так і вдосконалити знання іноземної (в цьому випадку англійської) мови. Справа настільки мене захопила, що я навіть вирішила відкрити власну крамницю з англомовними книгами. 

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram