Зменшення продукування відходів сьогодні стає все популярнішим. Людство намагається скорочувати вживання пластику, який, за передбаченнями екологів, всього за пару років заполонить океан, а розкладатиметься століттями. І хоча абсолютно не смітити у сучасному світі практично нереально, але зменшити кількість непотребу досить легко.

Концепція Zero Waste починається з відмови від непотрібного, емоційних покупок, звички користуватися тим, що вже маєш. Варто просто замінити всі одноразові предмети на речі багаторазового використання, полагодити зламане та знайти призначення для всіх наявних в домі речей, органіку компостувати, а вторсировину здавати на перероблення.

Zero Waste-активістка,  авторка книги «Дім — нуль відходів. Гід до щасливого життя в сучасному світі без зайвих витрат і сміття» Беа Джонсон сформувала кілька простих правил, дотримуючись яких, можна наблизитися до екологічного життя — так звані 5R:

1. REFUSE — відмовся від непотрібного;

2. REDUCE — скорочуй споживання;

3. REUSE — використовуй повторно/ремонтуй;

4. RECYCLE — сортуй та відправляй вторсировину на перероблення ;

5. ROT — компостуй органічні відходи.

Отже, детальніше про кожне з цих правил.

1. REFUSE — відмовся від непотрібного

Щоб уникати сміття, варто просто його не купувати. В першу чергу потрібно переглянути всі наявні речі й купувати лише те, що дійсно потрібно. Всі покупки мають бути обдуманими, щоб непотрібні, тобто куплені емоційно речі, не опинялися згодом на смітнику. Загалом можна сказати, що концепція Zero Waste тісно пов’язана з мінімалізмом.

Відмова від непотрібних речей позбавить вас від більшості сміття, зекономить кошти та час на прибирання. А звичка казати ні товарам в упакуванні, сувенірам та безплатним подарункам, а також одноразовим предметам — збереже планету. Адже чим більше ми споживаємо ці речі, тим більшим стає попит на їх виробництво. До речі, варто пам’ятати, що більшість з одноразових речей є дешевими, і скоріш за все у їх виробництві використовувалися хімічні речовини. Відповідно, такі товари можуть виділяти токсини. Тож відмовившись від них, ви не лише скоротите кількість сміття, а й потурбуєтеся про власне здоров’я.

Як впровадити перше правило? Просто:

1. Купуйте продукти на ринках та в невеликих магазинах, де можна домовитися з продавцем про покупку у свою тару. В супермаркетах більшість товарів вже запаковані, тому відмовитися від зайвого пакування буде складніше.

2. Не беріть візитки та рекламні брошури. Якщо інформація, яку вони містять, може бути для вас корисною, її можна просто сфотографувати. Так ви матимете потрібні дані й відмовитеся від сміття.

3. Поборіть «синдром Плюшкіна» і звільніть свій дім від зайвого мотлоху.

2. REDUCE — скорочуй споживання

Майже у кожного в домі є речі, які не використовуються. Причиною цього є емоційні покупки, вплив акцій, розпродажів та реклами, які підштовхують купувати непотрібні нам речі. Тому варто зменшувати неконтрольовані покупки. Просто запитайте себе: «Чи справді ця річ мені потрібна? Чи приноситиме вона мені радість через місяць чи лише в день придбання?».

3. REUSE — використовуй повторно/ремонтуй

Наступний крок — впровадження у свій побут речей багаторазового використання. Оберіть собі пару екосумок для походів до супермаркету, придбайте або ж пошийте мішечки для продуктів — ці речі стануть альтернативою для поліетиленових пакетів. А для улюблених напоїв можна завести бамбукову чи скляну чашку й багаторазову соломинку — і більше не доведеться викидати горнятка з поліетиленовою плівкою після кожної кави.

Загалом екологічні альтернативи можна знайти до більшості одноразових побутових речей: дерев’яні щітки для миття посуду, бамбукові зубні щітки, дерев’яні гребінці, носові хустинки, пляшки для води тощо. А тим речам, які вже є у вашому домі, дайте друге життя. Старенький контейнер може перетворитися на горщик для квітів, з ванночок з під сиру можна зробити органайзери для дрібничок і так далі. Речі ж які зламалися — відремонтуйте і користуйтеся далі.

4. RECYCLE — сортуй та відправляй вторсировину на перероблення

Після того, як ви ввели у своє життя попередні три правила, сміття залишилося не так і багато. Але його варто відсортувати та все придатне здати на перероблювання, щоб ці ресурси можна було використати повторно, а не відправити на звалище.

5. ROT — компостуй органічні відходи

І останнім кроком Zero Waste є компостування. Звісно в приватному будинку компостувати органічні відходи просто, але й для жителів багатоквартирних будинків є рішення. Варто просто придбати спеціальне відерце і туди складати: овочеві очищення, фруктові шкірки, лушпиння, яєчні шкаралупи, каші, черствий хліб, залишки чаю та кави. Як результат, ви отримаєте чудове добриво для рослин.

Дотримуючись цих правил, їх авторка Беа Джонсом разом з чоловіком та двома синами протягом року збирає лише одну банку сміття. Погодьтеся, що результат вражає? До того ж за різними даними правила 5R дозволяють заощадити до 40% свого бюджету.

Читайте також
Як школі виховувати ековідповідальну дитину

Як школі виховувати ековідповідальну дитину

На прикладі школи Clever Kids
19.03.2021 0
9 способів навчити дитину дбати про навколишнє середовище, або Як говорити з дітьми про zero waste

9 способів навчити дитину дбати про навколишнє середовище, або Як говорити з дітьми про zero waste

9 способів навчити дитину дбати про навколишнє середовище
26.03.2019 0

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram