Що впливатиме на ринок праці у найближчі десятиліття? Які мегатренди обумовлюють нові вимоги до навичок фахівців? Чому невдовзі жінці легше буде знайти роботу, ніж чоловікові? Дослідження тенденцій та прогнози стосовно цього запропонував британський Національний фонд досліджень в освіті (NFER). З подробицями Освіторія.

Нові вакансії — для жінок

Донедавна йшлося про те, що ринок праці значно трансформується через впровадження нових технологій. Але пандемія COVID-19 та економічні процеси, що пов’язані з війною, яку розв’язала рф, а також значні демографічні та екологічні зміни роблять новації ще більш значущими, а їхнє наближення — бурхливим. Скажімо, пандемія пришвидшила темпи цифровізації, автоматизації та розвитку штучного інтелекту.

Прогнози показують: економіка неухильно змінюється на користь сфери послуг. Промисловість даватиме все менше вакансій, адже більшість функцій виконуватимуть роботи. Хоча продуктивність промисловості зростатиме, робочих місць там буде все менше.

Здається, ми вже про це чули? А як щодо висновку дослідників про те, що жіноча стать сама по собі даватиме привілеї на ринку праці? За прогнозами, до 2035 року створять 2,6 мільйона нових робочих місць, більшість із яких займуть жінки. Саме вони легше йдуть у сферу послуг та почуваються там успішними. А ось так звані традиційно чоловічі професії матимуть найвищий рівень автоматизації. Чверть сучасних вакансій у промисловості країн ЄС уже у 2035-му можуть бути витіснені роботами. Чимало чоловіків ставатимуть безробітними. Вони мають сильно змінитися, щоб знайти себе у сфері послуг. Попри боротьбу з гендерними стереотипами хлопчики продовжують набувати у коледжах спеціальностей, які невблаганно занепадатимуть.

Швидко перевчитися не вийде

Щоб ретельно проаналізувати ці процеси та знайти спосіб допомогти сучасним школярам знайти себе у 2035 році (й надалі) NFER торік започаткував п’ятирічну дослідницьку програму під назвою The Skills Imperative 2035: Основні навички робочої сили завтрашнього дня. Головна мета — визначення основних навичок, які знадобляться людям для досягнення успіху на ринку праці з 2035 року. Адже без дій, спрямованих на те, щоб допомогти молоді розвинути потрібні навички, може виникнути повсюдна неповна зайнятість, тривалі соціальні та економічні проблеми. Це є одним із найбільших викликів, які постануть перед країнами ЄС у найближчі 10-15 років.

Нині до травня 2023 року вчені аналізуватимуть характер і масштаб явища. Далі вони працюватимуть над тим, щоб встановити, хто найбільше ризикує не набути необхідних навичок і бути виключеним з ринку праці. До квітня 2024 року планують отримати результати та на основі цього перейти до практичних розробок, як ці навички можна розвинути у школах.

Одна зі змін, які людству ще належить усвідомити, полягає в тому, що навички важливіші за знання, вузькопрофесійні навички важать не більше, ніж soft skills. А останні не можна набути швидко. Раніше людина, яка втратила роботу, мала змогу за лічені місяці опанувати знання та професійні навички для якоїсь відносно простої діяльності. Невдовзі таких вакансій вже не буде. Опанувати нові soft skills означатиме певною мірою змінити себе. Людська особистість сама стає, так би мовити, цінним інструментом. Тому розвиватися у необхідному напрямку слід від самого дитинства.

Чимало вакансій, та не для всіх

Вакансій загалом буде багато. Проблема в тому, що чимало людей не зможуть їх зайняти, бо не відповідатимуть вимогам. Без довгострокового планування, заснованого на конкретних даних, яке б допомогло працівникам перекваліфікуватися та підвищувати кваліфікацію, а головне — допомогти сучасним дітям і підліткам розвинути потрібні навички під час навчання, існує реальний ризик того, що невідповідність навичок вимогам ринку праці буде стрімко посилюватися.

Які попередні висновки зробили дослідники? Прогнози показують, що два мільйони робочих місць, ймовірно зникнуть через впровадження нових технологій на ринку праці до 2035 року. Найбільше постраждають ті, хто працює фізично, представники робочих спеціальностей. Також менш кваліфіковані «білі комірці» поступляться роботою роботам. Безробітним знадобиться перенавчання, щоб вони могли знайти роботу в іншому місці.

Очікується, що робоча сила ставатиме все більш кваліфікованою. Нові працівники будуть значно більш кваліфікованими та в рази частіше підвищуватимуть кваліфікацію, безперервно навчатимуться, ніж ті, хто піде на пенсію. Некваліфікована праця займатиме не більш ніж 2% від усіх, хто працює. Проте кількість магістрів та докторів наук збільшиться вдвічі порівняно з 2020 роком.

Медицина та соціальна сфера — нові IT

Швидкі технологічні зміни та вдосконалення надання соціальних послуг створюватимуть багато нових робочих місць. Не менше, ніж тих, які будуть втрачені. Потреба у висококваліфікованих фахівцях зростатиме. Зокрема, у 2020–2035 роках очікують найбільше зростання кількості вакансій (від 0,9 млн вакансій у Великій Британії) у сфері науки, інженерії та IT. Це й нині нікого не здивує. А ось наступними за кількістю нових місць (від 0,6 млн вакансій у Великій Британії) стануть охорона здоров’я та соціальне забезпечення.

Натомість рівень зайнятості для адміністративних і секретарських професій буде найбільш скорочено. Зокрема, очікується, що до 2035 року кількість зайнятих в адмініструванні зменшиться на 0,5 млн, а секретарські та суміжні професії на 0,2 млн.

Попри скорочення деяких професій, прогнози показують, що рівень попиту на заміщення, тобто вакансії, створені працівниками, які залишають роботу через вихід на пенсію, загалом є значно більшим, ніж втрата вакансій. Тож майбутній ринок праці буде й надалі дуже динамічним, створюючи нові можливості для працевлаштування навіть у секторах і професіях, що занепадають.

Незалежні, але в команді

Хоча те, які саме навички потрібні, дослідники вивчатимуть пізніше, попередньо вони зробили висновок: попит буде на навички, що доповнюють нові технології, а не конкурують із ними. Насамперед це сфера стосунків, комунікацій та творче мислення. Креативність, критичне мислення, здатність розв’язувати проблеми й стресостійкість, ймовірно, ставатимуть дедалі більш важливими для успішної роботи. Також виділяють орієнтацію на клієнта, турботу про якість послуг, ініціативність, гнучкість, здатність виходити з зони комфорту, вміння відстояти свою точку зору. Незалежність мислення має поєднуватися з умінням ефективно працювати в команді.

Дослідники визнають потребу в скоординованих діях під керівництвом уряду, тож пропонують створити департамент, який буде відповідати за ефективну співпрацю державного сектору, регіональну владу, роботодавців, освітян та інших зацікавлених сторін. Разом вони мають розробити стратегію для подолання кризи та діяти вже зараз.

Це дослідження здебільшого стосується економіки саме Великої Британії. Проте такі тенденції є актуальними глобально. Тож про розвиток м’яких навичок слід дбати і українським школам.

Читайте також
Тести, книжки і сайти для профорієнтації

Тести, книжки і сайти для профорієнтації

Ресурси, які допоможуть визначитись з професійним шляхом
27.01.2022 0
Профорієнтаційна програма на базі школи: чому варто починати з першого класу

Профорієнтаційна програма на базі школи: чому варто починати з першого класу

Професії майбутнього, поради батькам, інструменти профорієнтації та як обирати професію
13.07.2022 0

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram