Уже нікого не здивуєш тим, що працювати й навчатися можна дистанційно, з будь-якого куточка світу чи міста. Аудиторія, зменшена до розмірів екрана гаджета, стала буденністю. А чи можете ви уявити навчання або роботу без Zoom, Skype і Google? Скажімо, у віртуальному світі? Світі, де можна побудувати віртуальні міста і планети, вулиці і будинки, музеї та університети. Де відстані між реальними людьми не мають жодного значення.

Така віртуальна реальність дедалі більше вабить людство.

Перехід до неї розпочали й українські ІТ-шники. І не просто почали, а першими у світі запустили в Великій Британії освітню платформу у віртуальному світі — Метавсесвіті. Це зробила ІТ-компанія DAN IT education, український провайдер Edtech. Це означає, що віртуальні студенти, віртуальні аудиторії й віртуальний університет — тепер не фантастика.

Компанія DAN IT education давно займається підготовкою ІТ-фахівців у власному навчальному центрі й експериментує з новими технологіями та інноваціями, зокрема і з Метавсесвітом.

Плани повного переходу у віртуальний світ прискорило російське повномасштабне вторгнення в Україну, яке примусило багатьох співробітників компанії залишити країну, тимчасово призупинивши очне навчання.

«Росіяни руйнують наш реальний світ, а ми творимо паралельний світ Метавсесвіту, і вони не зможуть його зруйнувати, — каже засновник DAN IT education Едді Прилепський. — Ситуація, звісно, дуже напружена, та ми працюємо ефективніше, ніж до війни, — наша мотивація вища. Ми хочемо довести, що Україна, як і раніше, сильна, і що українці — висококваліфіковані люди».

Журналістка впливового британського видання The Times Constance Констанс Kampfner написала про український винахід: «Українці відчиняють двері в Метавсесвіт у Британії. Освітня платформа запускається вже за кілька тижнів після того, як її співробітники були змушені тікати з країни через російське вторгнення. DAN IT пропонує інтерактивні онлайн-курси в таких галузях, як аналіз даних, машинне навчання та програмування у 360-градусному віртуальному просторі. Його мета — допомогти заповнити прогалини в навичках у технологічному секторі, з моделями навчання, натхненними тими, що використовуються в Mamram — елітному комп'ютерному підрозділі Армії оборони Ізраїлю».

Чим відрізняється навчання в метавсесвіті від звичайної дистанційки

Сьогодні вже стали буденністю дистанційні навчальні курси, в яких беруть участь люди з різних куточків світу. Вони є на будь-який смак на багатьох платформах. Але чому ж такий невеликий відсоток їх закінчує? Бо немає мотивації, нецікаво, недостатньо самоорганізації. Натомість навчання у віртуальному світі, створення метаколеджу на навчальній платформі Метавсесвіту дозволяє впоратися з цією проблемою з допомогою гейміфікації. Це найефективніша на сьогодні форма навчання, яка дозволяє охопити ширше коло студентів із більшої кількості країн, а також створити унікальний навчальний простір із максимальним зануренням у процес, на відміну від Zoom, наприклад.

У метаколеджі кожен студент не просто навчається і виконує завдання, а заробляє на цьому криптовалюту. Власне навчання — це його бізнес. Чим регулярніше студент виконує завдання і відвідує заняття, тим більше заробляє. Як тільки починає пропускати заняття і не виконувати «домашки» — валюта відмінусовується. Після закінчення навчального курсу студент може монетизувати зароблену криптовалюту у вигляді знижок на навчання чи навіть його оплати. Загалом же, курс навчання коштує від чотирьох тисяч гривень, залежно від курсу.

Крім того, Метавсесвіт дає можливість створювати віртуальний коворкінг, де студенти (точніше, їхні аватари, цифрові копії) можуть разом готуватися до занять або збиратися після них, щоб обговорювати якісь теми чи створювати свої проєкти. У метаколеджі є місце для конференцій та спілкування з міжнародними командами експертів.

У віртуальному світі і студенти, і викладачі можуть поводитися абсолютно так само, як у реальному університеті, — переходити з аудиторії в аудиторію, спілкуватися в кулуарах, брати участь у спонтанних дискусіях та надихати одне одного так, як це просто неможливо з допомогою навіть сучасних технологій відео- або телеконференцій.

Курси, запропоновані зараз у метаколеджі, апробовані в навчальному центрі DAN IT education давно. Вони не мають офіційної акредитації, однак мають авторитет і репутацію на ринку праці. Оскільки орієнтуються на його потреби, що часто є проблемою для офіційних, акредитованих державою програм. Бо у світі ІТ все змінюється дуже швидко, мобільність та гнучкість мають значення. І «вільні» курси можуть собі це дозволити, для постійного апгрейду їм не потрібні спеціальні дозволи чи паперова тяганина.

Усі програми метаколеджу створено за стандартами ІТ-індустрії, їх оцінюють і допомагають упорядковувати представники провідних ІТ компаній. Вони ж входять до Наглядової ради, що забезпечує актуальність програм. Наші викладачі — це практики, які працюють в ІТ-компаніях і мають не лише досвід роботи за спеціальністю, а й викладацький досвід та хист, що дуже важливо.

Навчальний план формується так: спочатку визначаються вимоги ІТ-компаній до фахівця початкового рівня (джуна): які softskills і hardskills потрібні спеціалістові, щоб його найняла компанія. Далі визначається перелік навичок і знань, які мають засвоїти студенти за період навчання, вони групуються за модулями. Так формується чіткий навчальний план, який передбачає погодинний розрахунок теорії, практики та самостійної роботи студентів. Студенти мають можливість створити й запустити власний стартап на фінальному етапі навчання, а по закінченні курсу платформа сприятиме у працевлаштуванні.

Фахівці DAN IT Education планують із часом залучити до проєкту навчання у Метавсесвіті й ряд європейських країн, включно з Україною. Адже, поряд із іншими українськими ІТ-компаніями, DAN IT Education стала учасником проєкту IT Generation, запущеного Міністерством цифрової трансформації спільно з партнерами. Це означає, що навчання в Метавсесвіті буде доступним і для українців.

Тож наприкінці серпня стартує набір студентів на навчання з програмування, веброзробки, вебдизайну та маркетингу.

Навчання в Метавсесвіті надзвичайно важливе для студентів не лише тому, що це відкриває більше можливостей для працевлаштування. Воно дає їм нові навички, які зовсім скоро будуть дуже затребувані у світі: робота у віртуальному світі, вміння самостійно навчатися й шукати інформацію, командна робота і тайм-менеджмент.

У різних країнах повним ходом іде розвиток віртуальної реальності. Метавсесвіт дає новий поштовх розвиткові будь-яких індустрій, і він уже набирає популярності в авангардних технологіях, освіті та моді. Це ілюструє, наприклад, ребрендинг Facebook на Meta. Зацікавленість Метавсесвітом виявила компанія Gucci, а також університети по всьому світу, серед яких є й KAIST— провідний навчальний та дослідницький університет Південної Кореї.

Метавсесвіт усе більше охоплює різні сфери нашого життя. Діти, особливо народжені в останні кілька років, імовірно, виростуть у світі, де різниця між цифровою та фізичною реальністю буде все більш розмитою. Тому важливо, щоб вони відчували себе в безпеці у Метавсесвіті та змогли розвиватися в ньому, використовуючи віртуальну реальність у всіх аспектах свого життя. Розробники віртуальних платформ також мають забезпечити належне керівництво ними і зробити Метавсесвіт місцем, де можна розвивати бізнес, навчатися та спілкуватися безпечно. Стандартизація буде ключовою: потрібні узгоджені зусилля розробників Метавсесвіту, таких як Meta, Sandbox і Decentraland, щоб створити загальні цінності та правила роботи.

Для того, щоб дедалі більше компаній могли переходити у Метавсесвіт, потрібні чималі інвестиції від організацій і органів приватного та державного секторів. Для проведення досліджень потрібна підтримка уряду.

Метавсесвіт — це тисячі нових можливостей для дозвілля, бізнесів, комунікації. Він може об’єднати все людство на цифровому полі. А це — те майбутнє, за яке варто поборотися. Воно буде цілком реальним, якщо малі підприємства, навчальні заклади та бізнес-гіганти рухатимуть цю технологію вперед, враховуючи потреби користувачів. Настав час переосмислити можливості віртуальної реальності та визнати, що ми йдемо до Метавсесвіту.

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram