Психологиня Анна Романик зібрала добірку україномовних каналів з пізнавальним контентом в YouTube для учнів старшої школи та дорослих. Добірки для дошкільнят і молодших школярів вийдуть вже незабаром. 

Наука та освіта

Alpha Centauri

Канал створений групою ентузіастів, які перекладають іноземні наукові ролики українською мовою. Головна мета проєкту — популяризація науки і розвиток наукової думки.

NEED / science & education

Автори каналу пояснюють звичні або нові явища крізь призму науки. NEED science & education транслює інформацію по основних трьох напрямках: соціоформувальний (політологія, економіка, філософія та культурологія); розуміння світу (математика, фізика, біологія, хімія та історія); розуміння себе (біологія людини, медицина, психологія).

Enjoy The Science

Незвичайний канал, в якому поєднані різнопланові відео. Там зустрінете ролики з тем: психологія, біологія, філологія, література, культура. Буде цікавим для старших дітей та дорослих.

Цікава наука

Автором каналу є вчитель фізики з м. Рівне. На каналі доступна велика кількість науково-популярних та освітніх відео з біології, фізики, астрономії, географії, математики, які перекладені та озвучені українською мовою.

Клятий раціоналіст

Канал пропонує науково-популярний контент. Автор проєкту розвінчує міфи, просуває науковий світогляд, скептицизм, раціоналізм і здоровий ґлузд, ділиться доказовими лайфхаками й запрошує відомих вчених.

toBeUkrainian – Переклади українською

На каналі викладаються іноземні відео з перекладом та озвучкою українською мовою, щоб тренувати англійську та рідну мову. Математика, фізика, хімія, біологія та інші шкільні предмети, які здавалися нудними, стають улюбленими.

Tokar.ua

Канал присвячений космосу, технологіям та винаходам: простими словами пояснюються складні технології. А ще на каналі виходять відео про те, як влаштована Вікіпедія, про цифрову безпеку, про те, як функціонує сонячна система і приділяють увагу українській (і не тільки) історії.

Записник – наука, творчість і навчання українською

На даному каналі Ви знайдете: цікаві факти, топи; уроки математики та інформатики; документальні та пізнавальні фільми; анімаційні фільми та багато іншого; DIY-проєкти.

Твоя Підпільна Гуманітарка

Назва вичерпно пояснює суть проєкту: на цьому каналі Ви знайдете лекції, інтерв’ю та онлайн-дискусії, що в той чи інший спосіб стосуються гуманітарних наук. Ясна річ, таке вільне формулювання розв’язує авторам руки у виборі теми, які обіцяють, що буде цікаво.

Наука для дітей

Про науку доступно дітям від фанатів наукової програми Галілео.

UA dokumental

Документальні, історичні та науково-популярні фільми, озвучені українською мовою.

Докфільм HD

Канал з кращими документальними фільмами. Автори каналу не обмежуються однією темою. На каналі можуть бути фільми різної тематики: від історії до кіно, від техніки до живої природи.

Наука та Всесвіт

На каналі переклади і озвучення українською мовою науково-популярних відео із фактами сучасних досліджень космосу, людини, природи.

Українська мова та література

Амбасадорка української КУЛІКОВА Ольга

Авторка каналу робить українську мову живою, сучасною, модною, а також просто і зрозуміло пояснює літературу. На каналі можна знайти ролики про фразеологізми та фонетику, біографію письменників, літературні твори шкільної програми та багато іншого.

дисКурс

Вивчати українську мову – легко й цікаво! Саме це автори каналу хочуть довести своїми відео.

на всі двісті

Підготовка до ЗНО з української мови

Ідея Олександрівна

На каналі авторка розповідає цікаве та нестандартне про мову та літературу, але не тільки. Бо філологія – це не тільки про зубріння правил чи викладання в школі. Це стан душі, яким дуже хочеться поділитися з людьми.

Максим Прудеус

Як перейти на українську і прибрати суржик. Корисні поради від Максима і добірки з найчастішими помилками, яких ми припускаємось в побуті. 

Англійська мова

English for Everybody

100 відеоуроків англійської з нуля. Автор каналу запрошує усіх, хто почав, продовжує або закінчив вивчення англійської мови! На каналі викладаються навчальні відеоролики для різних рівнів — від початківців до proficient.

Англійська по-простому

Засновником каналу є учитель англійської мови, який живе в Лондоні. Канал створено, аби замість стереотипних та традиційних підходів у вивченні англійської застосовувати щось нове для України, що широко використовується за кордоном.

Підготовка до іспитів

iLearn

Безплатна освітня гейміфікована платформа громадської спілки «Освіторія» для підготовки до НМТ, ЗНО та ДПА, на якій розміщені вебінари, онлайн-курси та тести для практики.

Skileo – школа майбутнього

Команда платформи вирішила безплатно надати уроки з підготовки до ЗНО, а також повні курси з Premiere Pro, щоб навчання проходило легше та цікавіше.

Історія

Історія без міфів

Канал про історію України та світу без прикрас та фальсифікацій. Експертами відео виступають фахові історики, а тематика випусків охоплює всі періоди й висвітлює політичну, військову, економічну історію, історію міжнародних відносин, історію культури, мистецтва і спорту, біографії видатних особистостей.

Мета проєкту – спростування антинаукових міфів, фейків і стереотипів про Україну та українців, поширення суспільного інтересу до історії, гордості за славетне минуле, перемоги й досягнення українського народу, сприяння консолідації українського суспільства, формування позитивного іміджу України й українців. Щотижня на каналі виходить 2 нових відео: «Історія без міфів» та «10 запитань історику».

Kozak UA

Канал надає інформацію про визначні події в історії України та світу, висвітлює цікаві факти про видатних постатей, веде просвітницьку роботу щодо подолання стереотипів, нав’язаних українцям за часів Російської імперії та СРСР.

WAS: Популярна історія

Автори каналу готують відео про маловідому історію, а також ролики про яскравих історичних персонажів і добірки найзначніших подій.

Історична правда

Історик і журналіст Вахтанг Кіпіані разом з іншими дослідниками перенесуть Вас до найрізноманітніших епох української історії. На каналі Ви знайдете інтерв’ю з дисидентами. Відео розкривають деталі побуту, їжі, одягу та звичок, завдяки чому Ви зможете побувати в середньовіччі, прожити один день на Запорізькій Січі чи в повстанській криївці.
 

Історія для дорослих

Автор каналу розповідає невідомі історії про відомих людей. Ким вони були, що їли, в кого закохувалися і чому страждали? Як їхні особисті пристрасті змінювали наше з вами минуле й творили історію, яку ми знаємо? Канал «Історія для дорослих» знову зробить минуле великим і цікавим!
 

Локальна історія

Основною цінністю для авторів каналу є українська ідентичність – те, заради чого треба знати та розуміти минуле. Автори руйнують міфи та стереотипи, породжені не лише окупаційними владами, а й окупованим суспільством.

Імені Т. Г. Шевченка

Тут ви знайдете цікаві відео на тему історії України (УПА, ОУН, Козаки, Прапор, Герб, Гімн, Бандера, Шухевич, Міхновський, Сірко, Шевченко). Ведучі: Брати Капранови – українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі.

Олег Харченко

Короткі ролики із курсу шкільної історії.

Біологія

Tetiana Chychkovska

Біологія глобально та детально. На каналі можна знайти безліч відео про еволюцію, органічні сполуки, віруси та бактерії, репродукцію організмів, традиційні та сучасні біотехнології, методи біологічних досліджень, задачі з генетики та молекулярної біології. Відеоуроки допоможуть опанувати учням шкільну програму, а випускникам – підготуватися до ЗНО з біології.

Довколаботаніка

Канал веде кандидат біологічних наук, який є автором книжок «Рослини-прибульці» та «Фрукти проти овочів». Науковець популяризує ботаніку.

Руда Біологія Ольга Халепа

Біологічний навчальний, літературний та творчий канал. Весь контент авторський. Вчителька біології мотивує учнів вивчати предмет весело, легко та доступно.

Руслана Барко

Уроки біології, природознавства, хімії у цікавих роликах.

Математика, економіка, фізика

Топ Школа

Відеоуроки з математики з 4 по 11 клас та трішечки фізики. На каналі вийшло понад 320 відеоуроків. Всі уроки авторські. Відповідають навчальній програмі. Зроблені у вигляді презентацій, містять теоретичну частину, розв'язання прикладів і проходження тестування за темами, що вивчаються.

Ціна Держави

Мета каналу: оживити такі нудні й далекі від людей цифри та дати можливість кожному досконально розібратися, куди йдуть його податки.

Географія та подорожі

Ukraїner

Канал про експедиції та подорожі Україною, відкриття, антропологію та етнографію.

Книга-мандрівка. Україна

«Смачний» канал, контент якого побудований у стилі мультсеріалу, який заснований на реальних подіях. Прекрасний варіант знайомства з історією.

Відвідати всі країни

Автори люблять шукати та досліджувати в самостійних мандрах традиційну, автентичну, цікаву їжу притаманну різним країнам, а також поглиблюються в регіони й міста України, щоб розкрити всю її смачну різноманітність.

Гуцулендія

Спочатку автор каналу поставив собі за мету щороку відвідувати хоча б три країни, аби до кінця життя відвідати 200 країн, але через пандемію відкрив для себе подорожі унікальними місцями України. Щотижня дослідники організовують експедиції в різноманітні високогірні села, де дізнаються більше про культуру та традиції наших предків, шукають мольфарів, майстрів народного побуту, музикантів на просто колоритних людей.
 

Двоколісні хроніки

Навколо світу на велосипедах всією сім'єю!
«Двоколісні хроніки» – це реальна подорож та справжні пригоди, а не постановче тревел-шоу зі знімальною групою. Відео на каналі публікуються від 2014 року, а від лютого 2017-го транслюються на телебаченні.

Хащі

«Хащі» – відеопроєкт, котрий дозволяє та навіть змушує поглянути на Україну по-іншому; проєкт, котрий показує провінційні українські залаштунки, яких зазвичай всі інші уникають, соромляться чи просто не помічають.

Хай ця добірка стане вам в пригоді, коли вам хтось казатиме, що немає в YouTube якісного контенту. Він є і хай ці канали стають альтернативою російськомовним. 

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram