В Україні триває гібридна війна: коли використовується не лише фізична сила та активні бойові дії, а й додаються інформаційні методи. Наприклад, фейкові новини, дезінформація, деструктивні заклики в мережі, челенджі. Команда освітнього проєкту #stop_sexтинг продовжує спецпроєкт про захист дітей в інтернеті від небезпечних челенджів.

Наразі дуже популярними стали челенджі в соціальних мережах, на кшталт «Опублікуйте одне фото з вашого міста», «Останнє фото з телефону» тощо. На перший погляд, челендж здається цілком безпечним, оскільки ми й так щось публікуємо на своїх сторінках. А з іншого — увесь цей масив інформації може стати великою базою приватних даних для злочинців.

Як себе захистити під час участі у відео/фото-челенджі? (поради актуальні й для дорослих, і для дітей)

  • Не використовуйте детальну геолокацію, на яких зазначено назву вулиці чи закладу, номер будинку.

  • Подивіться на фон фотографії або відео, чи часом в кадр не потрапив блокпост, військова техніка або військовослужбовці. Якщо все ж таки в кадрі помітили такі деталі, то краще не публікувати фото чи відео.

  • Також перегляньте фото чи відео, чи на ньому немає ваших приватних даних, наприклад, сертифікат з зазначеним прізвищем та ім’ям, або табличка з назвою вулиці та номером будинку, де ви проживаєте тощо. Адже ми ніколи не знаємо, хто саме дивиться наші опубліковані фото та відео і як людина може використати ці дані про нас.

  • Пам’ятайте, що ми втрачаємо контроль над всім, що ми надсилаємо в інтернеті: чи то публікуємо на своїй сторінці, чи надсилаємо комусь в приватні повідомлення, або ж викладаємо в сторіс на 24 години. Ми ніколи не знаємо, де далі опиниться наше фото і хто його буде використовувати для власних цілей. 

Ці правила є необхідними не тільки під час участі в челенджах, а і кожного дня. Адже окупанти використовують спеціальні технології, через які збирають всі фото/відео та текстові матеріали у відкритому доступі в інтернеті, в яких зазначена певна геолокація чи є відмітка певного місцерозташування. Таким чином вони можуть бачити, що відбувається в містах та де розміщені важливі об’єкти. 

Як бути захищеним під час інтерактивних челенджів

У соцмережах поширюються інтерактивні челенджі, на кшталт, «Який ти герой фільму?ʼ», «Який твій девіз життя?» тощо. Дійсно, і дорослих, і дітей одразу зацікавлює можливий варіант відповіді, що і спонукає перейти за посиланням та дізнатись відповідь на питання. Але тут також є своя небезпека:

  • Доволі часто через такі програми збирають приватні дані людей. Наприклад, потрібна реєстрація через особистий профіль чи вказати свої приватні дані (ім’я та прізвище, номер телефону) під час входу на платформу. В чому ж небезпека? Найчастіше так збирають базу користувачів для спам-розсилок або злому акаунтів для власної вигоди.

  • Може використовуватись перехід на незахищений сайт, через який можете «схопити» вірус на власний пристрій.

  • Часом використовується на таких інтерактивних платформах велика кількість реклами. 

  • Для використання платформи необхідно надати доступ програмі до приватної сторінки, що також є доволі небезпечним, оскільки таким чином передаємо всю приватну інформацію третім особам. А часом розробники таких інтерактивних челенджів знаходяться в країні агресора.

Тож, відповідь в таких челенджах може бути доволі цікава, але чи вартує вона нашої безпеки у соціальній мережі?

Пам’ятайте, що наш цифровий світ – це великий простір можливостей. Як для розвитку наших дітей та дорослих, так і для злочинців. 
 

Про проєкт #stop_sexтинг:

#stop_sexтинг – найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в інтернеті. Отримав премію Глобального договору ООН та загалом навчив більше ніж 500 000 дітей та батьків. В межах інформаційної компанії торкнувся мільйонів українських родин. Заснував безкоштовну консультаційну психологічну лінію підтримки для дітей, що постраждали від онлайн-ризиків, а також для батьків, чиї діти стикнулися зі злочинцями в інтернеті. Звернутися за допомогою можна на сайті:  https://stop-sexting.in.ua/ 

 

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram