Ви швидше за все чули про EQ — емоційний інтелект, не кажучи вже про IQ — коефіцієнт розумового інтелекту. Але навряд чи ви добре знайомі з RQ — реляційним інтелектом, або вмінням добре орієнтуватися у стосунках з людьми. RQ стає все більш важливим, адже люди з нашого оточення неминуче впливають на якість нашого життя. Даріус Деніелс (Dharius Daniels), дослідник EQ, колишній професор Принстонського університету та автор книжки «Relational Intelligence», виявив, що наш духовний, фізичний, фінансовий, емоційний та професійний прогрес пов’язаний із тим, кого ми впускаємо у своє життя.

Що таке реляційний інтелект

RQ — це здатність спочатку визначати, хто буде частиною нашого життя і яке місце він/вона у ньому займе, а потім вибудовувати відносини на основі цього співвідношення. Це дає уявлення про те, скільки зусиль та часу ви вкладаєте у відносини з людьми.

Перший крок — схарактеризувати свої стосунки. Для цього розглянемо чотири категорії.

1. Друзі

У дружніх відносинах не слід поводитися так само як на роботі, де люди просто обмінюються навичками. Іншими словами, якщо ви не вкладаєте таланти чи здібності у роботу, то жодних стосунків не буде.

Але спілкування з друзями — це не ділові взаємини. Це єдиний простір, де ми можемо бути собою. З друзями ми говоримо: «Я такий, який є, і мені не потрібно намагатися бути кимось іншим».

Це не означає, що ви не зростаєте і не розвиваєтеся. Просто в основі особистих взаємин лежить прийняття.

2. Партнери

Партнерів часто плутають із друзями. Але RQ людини — це те, що дозволяє їй розпізнати різницю.

Ви відносите когось до категорії партнерів, коли часу, інтересу чи бажання розвивати зв’язок недостатньо для дружби. Це стосунки, в які людина з якихось причин не хоче занурюватись, залишаючи їх поверхневими.

Можливо, не вистачає хімії чи спільних інтересів, або вас не влаштовує щось у характері, через що ви не відчуваєте себе у безпеці.

Навіть якщо в цілому ви вважаєте когось «хорошою людиною», пам’ятайте, що будь-хто, хто може завдати вам шкоди або знехтувати вами, у кращому разі вважається партнером.

3. Підопічні

Такий тип відносин існує насамперед для того, щоб одна людина забезпечувала наставництво, керівництво, навчання чи коучинг для іншої.

Ключовою ознакою цієї категорії є те, що це може бути односторонній обмін. Підопічні — це люди, в яких ви вкладаєте, але натомість нічого не очікуєте отримати.

Це не означає, що вони не хочуть робити внесок у ваше життя. Ці взаємини існують таким чином, що ви щось віддаєте самі, отримавши це від когось іншого.

Тут іноді присутній дух дружби попри те, що людина насправді не є другом. Люди без RQ не знають про це і ризикують припуститися помилки, ставлячись до підопічного як до друга. І якщо це відбувається, у нас з’являються неправильні очікування, або ми розкриваємо щось конфіденційне.

4. Консультанти

Консультанти служать наставниками й дають поради у певних сферах життя, зазвичай протягом обмеженого періоду. Це або ділові радники у професійній сфері чи духовні, які дають розуміння, мудрість та орієнтири.

Консультанти захищають від непотрібного впливу таких факторів, як біль та помилки. Але вони також є каталізаторами — уможливлюють якісь події, які б не відбулися без них. Вони допомагають нам швидше просуватися вперед.

Не кожна людина вважається консультантом лише тому, що дала вам пораду. Можливо, це друг чи колега, якому є що запропонувати у контексті однієї чи кількох бесід.

RQ для покращення якості життя

Коли категорії стосунків чітко визначені, наступний крок — розподілити всіх людей вашого життя в різні категорії та зрозуміти, чи слід їм там перебувати.

Без цієї навмисної вправи ми житимемо в постійному стані невизначеності та розчарування у відносинах. Роздум — важливий аспект RQ, що включає постановку правильних питань для внесення ясності.

Ось кілька прикладів для початку:

  1. Де я в житті? Подумайте про те, де ви емоційно, духовно, професійно тощо. Якщо ви не в змозі знайти себе, то, як наслідок, вам буде важко визначити, куди ви хочете спрямувати стосунки.
  2. Чого я потребую? У житті бувають моменти, коли потрібні люди, які просто вміють відволікати. Це не основна їхня цінність, але це ті відносини, які дозволяють відключитися від роботи, яка поглинає.
    У цьому випадку говорять: «Мені потрібні люди, здатні витягти мене з павутиння роботи». І потім ухвалити рішення про те, як вибудовувати стосунки.
  3. Що у мене є? Чому у вас не вибудовані необхідні взаємини? Чи може так бути, що деякі люди потрапили до не тих категорій?
  4. Що мені потрібно зробити? Чи потрібно когось перемістити до іншої категорії? Ви можете як продовжити стосунки з людиною, так і розірвати зв’язки з нею.

Найуспішніші люди розбираються в людях

Ціль розвитку реляційного інтелекту не в тому, щоб витягувати максимум з інших людей або маніпулювати ними. Вона полягає в тому, щоб бути чудовим другом та мати чудових друзів.

Потрібно давати тим, хто вас оточує, все можливе і робити це в контексті взаємності. Одне з найбільших досягнень у житті — створення середовища, в якому ми й отримуємо, і віддаємо.

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram