Кожен п’ятий випускник в Україні націлений навчатися тільки в закордонних закладах вищої освіти, кожний третій мріє про престижний український виш. Про це свідчать результати дослідження про оцінку настроїв населення щодо нинішнього стану освіти в Україні, яке презентували під час пресконференції в УНІАН виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко та доктор соціологічних наук Олександр Шульга.

Про вищу освіту

«Кожен 5-й респондент в Україні говорить про те, що він хоче навчатися виключно за кордоном... 32% говорять про те, що хотіли б вчитися у престижних українських вишах. І ще 30% вважають, що вибираючи між поганим закордонним вишем і хорошим українським, готові обирати хороший український», – зазначив Денисенко.

За його словами, 20% заявили, що не знають, хочуть вони навчатися чи ні.

«На запитання, чи є вища освіта запорукою успіху, 65% українців вважають, що так. Найбільш песимістично налаштована молодь. Тобто серед молоді лише 55% вважають, що вища освіта є запорукою успіху», – розповів Денисенко.

На запитання, що ж таке вища освіта в розумінні українців, 61% заявили, що насамперед це знайомства і зв’язки на майбутнє, 49% респондентів вважають, що у суспільстві склався певний стереотип щодо того, що освіта є запорукою успіху. Стільки ж (49%) зазначають, що університет дає змогу спробувати заснувати власний бізнес з мінімальним ризиком.

«45% вважає, що крім вишу, треба отримати певний фах... 60% вважає, що предмет «Профорієнтація» вирішить проблему вибору професії», – зазначив директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко.

Про якість освіти

«Якісна освіта для більшості нашого населення (63%) – це вмотивована дитина, яка хоче і вміє навчатися, тобто вчиться, щоб вчитися», – зазначив Шульга. Лише 49% відповіли, що для них якість освіти, – це коли дитина вчиться розв'язувати практичні проблеми. Оцінки ж у школі доволі слабко корелюються з поняттям якісної освіти. Хороша оцінка важлива для 37% українців.

За результатами опитування, 71% респондентів вважають, що хороша освіта для більшості дорослих українців зводиться до того, чи добре написаний підручник, чи цікавий, доступний та змістовний навчальний матеріал. Лише 33% вважають, що потрібне сучасне обладнання, 22% респондентів висловилися за інноваційні методи у викладанні.

Крім того, згідно з результатами дослідження, майже три чверті (72%) громадян вважають, що запровадження дистанційних інструментів і методів навчання у 2020-2021 роках частково або відчутно знизило якість шкільної освіти. У протилежному упевнені лише 9% респондентів. Стільки ж вважають, що за цей час нічого не змінилося.

Про опитування

Опитування проведено 25 лютого – 4 березня Українським інститутом майбутнього разом з «Нью Імідж Маркетинг Груп» методом онлайн по структурованій анкеті з використанням власного програмного забезпечення для проведення опитувань Lemur. Географія дослідження: Україна (національний проєкт). Обсяг вибірки – 1 тис. 353 осіб. Статистична похибка з ймовірністю 0,95 не перевищує 3,5%.

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram