Роль домашнього завдання в процесі шкільного навчання складно переоцінити. Чи буде учень регулярно і якісно його виконувати, багато в чому залежить від тих способів і форм перевірки, які обирає вчитель. У даній статті ми розглянемо цікаві та оригінальні способи перевірки домашнього завдання вчителем, які запропонував pedsovet.

Перевірка виконання учнями домашнього завдання – важливий і невіддільний етап будь-якого уроку. Якщо перевірочна система не налагоджена, роль самостійної домашньої роботи практично не має сенсу.

Перевірити домашнє завдання можна такими способами:

  • викликати одного або декількох учнів до дошки і опитати по темі;
  • провести фронтальне опитування в класі (опитування з місця);
  • виконати аналогічне завдання;
  • використовувати індивідуальні картки;
  • провести вибіркову перевірку письмового завдання;
  • провести самоперевірку або взаємоперевірку письмового завдання.

Вийти до дошки і розповісти вивчене правило або переписати із зошита вирішений приклад – багатьом учням така перевірка здається дуже нудним заняттям. Нерідко з цієї причини у школяра відпадає всяке бажання самостійно виконувати підготовку вдома.

Як же перевірити домашнє завдання, щоб учням не було нудно? Секрет полягає у гармонійному поєднанні педагогом традиційних і незвичайних, оригінальних, цікавих форм і методів перевірки, які активізують розумову діяльність у учнів, підвищують самостійність, народжують і зберігають мотивацію регулярно і якісно виконувати домашню роботу. Пропонуємо увазі педагогів кілька цікавих ідей.

Оригінальні способи перевірки домашнього завдання

1. Дискусія

Для її проведення клас необхідно розбити на групи, кожна з яких буде виступати на захист своєї позиції чи погляду на проблему. Одна точка зору може бути викладена в підручнику або довіднику, а інша, відмінна від неї, може належати комусь із учнів або вчителю. У дискусії важливі міркування і аргументи учнів, а результатом її стане більш глибоке пізнання сутності вивченого явища.

2. Питання автору (у формі інтерв'ю)

Це незвичайний і дуже цікавий спосіб перевірки домашнього завдання. Учитель пропонує дітям придумати кілька питань автору відкриття, винаходу, твору, щоб глибше пізнати його суть. Відповідати на питання можуть найбільш підготовлені учні, а на найскладніші з них – вчитель. Наприклад, при перевірці домашнього завдання з хімії можна адресувати запитання Дмитру Івановичу Менделєєву, з фізики – Ісааку Нюьтону, по геометрії – Піфагору, з літератури – Лесі Українці.

3. Тематичний кросворд

Багато хлопців захоплюються розгадуванням кросвордів, проявляючи при цьому неабияку завзятість. Щоб цікаво перевірити домашнє завдання, вчителю необхідно скласти кросворд з відповідної теми і запропонувати його учням. Особливо діти люблять інтерактивні кросворди, які можна розгадувати всім класом.

Читайте також
Інтерактивний прийом «Ток-шоу»: вчимося дискутувати професійно

Інтерактивний прийом «Ток-шоу»: вчимося дискутувати професійно

Ефективний прийом для набуття та розвитку навичок публічних виступів та ведення дискусій.
30.04.2019 0
Підберемо альтернативну школу вашій дитині

Підберемо альтернативну школу вашій дитині

Обираєте школу для дитини? Зверніться до нас!
30.03.2021 0

4. Несподівані питання

Завдання вчителя сформулювати питання по-іншому, ніж в підручнику після параграфа. Якщо учень сумлінно підготувався до уроку, труднощів з відповіддю у нього не виникне, а певне розмаїття в процес перевірки буде внесено.

5. Рецензія на усну відповідь

Учням пропонується вислухати відповідь однокласника, підготувати і виступити з усною рецензією на неї (з урахуванням переваг і недоліків, внесенням доповнень і уточнень).

6. Взаємна перевірка

При перевірці письмового домашнього завдання з хімії, англійської мови чи математики можна запропонувати учням обмінятися зошитами з сусідом по парті, перевірити виконання завдань, поставити оцінку і розповісти про допущені помилки, обговоривши спірні питання.

Читайте також 5 фактів про новий професійний стандарт учителя, які має знати кожен педагог

7. Короткі письмові відповіді

Замість усного опитування вчитель просить відповідати на нескладні питання по темі письмово. При цьому відповідь повинна складатися з двох-трьох слів. Таке завдання допомагає кращому засвоєнню учнями теоретичних знань.

8. Звірка з проектором

Правильний варіант виконання домашнього завдання виводиться учителем на екран проектора. Учні звіряються з ним, виправляють допущені помилки, отримуючи по ходу необхідні коментарі від вчителя або однокласників.

Рекомендації щодо організації усного опитування

Перевірка домашнього завдання шляхом опитування учнів – традиційний і найбільш популярний спосіб. Нерідко його використовують, щоб знайти прогалини або недоліки в знаннях, забуваючи про головне завдання опитування – підтримати учня, надати допомогу, навчити. Ми підкажемо, як це реалізувати на практиці.

9. Опитування-світлофор

У нашому випадку в якості світлофора виступає довга картонна смужка червоного кольору з одного боку і зеленого – з іншого. Звернена до вчителя зелена сторона свідчить про готовність учня до відповіді на поставлене запитання («Знаю!»), червона – про те, що учень не готовий відповісти («Не знаю!»). Якщо на питання базового рівня учень показує червону сторону, – це сигнал тривоги для вчителя. Це двійка, яку учень сам собі поставив. Можна ставити і творчі питання, при цьому червоний сигнал означає «Не хочу відповідати!», а зелений – «Хочу відповісти!».

10. Солідарне опитування

Якщо учень біля дошки не може впоратися із завданням, необхідно звернутися за допомогою до класу. Хто хоче допомогти? З тих, хто бажає надати допомогу, педагог вибирає найсильного учня і пропонує йому пошепки підказати товаришеві. Як варіант – учень сам вибирає того, від кого хоче отримати допомогу, і ці обидва йдуть готуватися впродовж 10 хвилин.

11. Взаємне опитування

Педагог дає доручення трьом найбільш підготовленим учням провести опитування тих, хто підготувався на «відмінно», «добре» або «задовільно». Учень, що записався в третю групу і успішно відповів у ній на питання, може ще раз спробувати свої сили.

12. Програмоване опитування

В цьому випадку учневі необхідно вибрати правильну відповідь з тих, які пропонує вчитель. Така форма роботи при усному опитуванні використовується рідко. Вчитель може стати на захист невірної відповіді, щоб дати дітям можливість посперечатися.

13. Тихе опитування

Учитель неголосно розмовляє з одним або декількома учнями, а весь клас виконує інше завдання.

14. Ланцюжок опитування

Такий спосіб опитування рекомендується застосовувати для отримання розгорнутої і логічно зв'язної відповіді. При цьому один учень починає відповідь, учитель в будь-якому місці жестом перериває його і пропонує продовжити думку іншому учню.

15. Лист «захисту»

Створюється для непідготовлених учнів і знаходиться завжди в одному і тому ж місці. Учень, який не готовий до уроку, вписує своє прізвище в захисний лист і може бути впевнений, що його сьогодні не будуть питати. Завдання вчителя – тримати ситуацію під контролем.

Цікава перевірка домашнього завдання у початковій школі

Для багатьох педагогів актуальним є питання, як уникнути одноманітності при перевірці домашнього завдання у початкових класах. Для молодших школярів особливо актуальна і ефективна ігрова форма перевірки засвоєних знань. Пропонуємо кілька практичних ідей, які дозволять не тільки виконати цікаву перевірку домашнього завдання, а й допоможуть активізувати розумову діяльність учнів.

16. Гра «Малюємо відповідь»

Вчителю необхідно підготувати питання з пройденої теми, відповіді на які дітлахи зможуть швидко і просто намалювати. Дітей варто попередити, що відповіді треба не озвучувати, а зображати на папері.

17. Гра «поплескаємо-потопаємо»

Перевіряючи домашнє завдання, педагог задає питання і пропонує варіанти відповідей до них. У разі правильної відповіді завдання дітей – поплескати в долоні, якщо ж відповідь невірна – потопати ніжками. Ця гра – відмінна розминка і хороший спосіб зняти напругу в класі.

18. Командна гра «Що і чому?»

У створених командах педагогом призначається капітан. Завдання для кожної з команд полягає у вигадуванні питань з вивченої теми і почерговій відповіді на них. Право відповіді надає капітан. Важливо, щоб в обговоренні брали участь всі члени команди.

19. Гра «Семибарвниця»

Педагогу необхідно заздалегідь підготувати паперові квіти з сімома кольоровими пелюстками за кількістю команд. За правильну відповідь з пройденої теми команда отримує одну пелюстку. Грають доти, поки одна з команд не збере квітку повністю.

20. Гра «Лови м'яч»

Гра проводиться в колі. Учитель задає питання і підкидає м'яч. Учень, який його зловив, дає відповідь.

Підведемо підсумки

Ступінь ефективності виконання домашнього завдання учнями багато в чому залежить від того, наскільки цікавою і різноманітною за формою і змістом буде його перевірка. Запропоновані в даній статті способи перевірки самостійної домашньої роботи учнів для досягнення результату повинні застосовуватися педагогом систематично і комплексно.

Джерело фото pexels

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram