Щороку наприкінці зими ми чекаємо на епідемію. Грип чи банальні «віруси» чатують на ослаблені холодом і темрявою організми. Чого в такому випадку хочуть батьки? Логічно, захистити дітей від хвороби. Але час від часу до цього, загалом природного, циклу втручається преса й новини. І тоді традиційний період кашлю, карантинів і лікарняних перетворюрється на репетицію апокаліптичного серіалу. 

Цьогоріч ми боїмося китайського коронавіруса. Ви готові? Готуєтеся? Переживаєте? Дивитеся новини? А що там у батьківському чатіку?

Як і зазвичай, на один факт припадає п'ять фейків (в когось і більше – залежить від кількості вайбер-груп  у телефоні). Давайте потикаємо в них паличкою і спробуємо відрізнити вигадки від реальності.

enlightenedКоронавірус можна підчепити, якщо помацати або з'їсти банан

Ні, не можна. Хоч він і з короною, але все ж вірус, а не зловісна позаземна істота. Тому і живе, як інші віруси. Тобто поза носієм (а це не фрукти, а живі істоти) більше кількох годин не протягне. Тобто в цьому випадку не треба спеціальних знань чи інсайдерської інформації – вистачить базових шкільних знань із біології. Власне, можна перепитати в дітей – вони точно грали як не в «Спору», то в «Чуму», і чимало знають про вирощування бактерій та вірусів (і захоплення всесвіту, так). 

enlightenedВірусом можна заразитися через посилки з Aliexpress 

Тут не розгубився сайт сатиричних новин Uareview.

У зв’язку зі спалахом в Китаї коронавірусу в Укрпошті планують візуально перевіряти вміст посилок на наявність небезпечних бактерій, або відразу спалювати всі посилки, які надходитимуть з цієї країни. Про це повідомляє видання «Урядовий кар’єр». Особливо ретельно перевірятимуться посилки, з яких лунають кашель та чхання.

Але ідея настільки захопила маси, що за кілька днів уже Укрпошта мусила давати офіційне спростування - ні, вони не спалюватимуть усі посилки з Китаю, ні, вірус так не передається. Чому – дивися п. 1

enlightenedЦе «смертельна» пневмонія

Це не фейк, але неабияке перебільшення. Чи помирають люди від коронавіруса? Так. Чи помирає їх більше, ніж від інших пневмоній чи грипів? Ні. 

Ви можете самостійно погуглити і побачити статистику: більшість померлих від коронавірусу – люди старшого віку. А тепер погугліть основні причини смертності людей, старших за 65 років. Так, пневмонія входить у топ-5. Будь-яка. 

enlightenedТреба купити вакцину та противірусне!

Ні. Вакцину ще не придумали.

Хоча ви вже могли бачити в новинах, що її вже аферисти продають. Наразі об'яву видалили та прінтскрін залишився.

,
 

Крім того, противірусні препарати (за винятком кількох, створених під конкретні збудники) входять до всіх списків "фуфломіцинів". Правила поведінки ті самі, що й під час будь-яких епідемій респіраторних інфекцій – мити руки, не тусити в людних непровітрюваних приміщеннях тощо. Їх можна знайти на сайті ВОЗ, МОЗ України тощо. 

enlightenedМи всі помремо! Вірус уже в Україні/Львові/знайшов нашу вулицю.

Ні. Принаймні, поки що. Звісно, виглядають новини загрозливо – і перестороги про швидке поширення віруса, й інформація про карантин у цілих містах (чи навіть військове положення), і повсякчасні підозри у тому, що Китай щось приховує (не те щоби небезпідставні). Але важливо розуміти, що більшість новин, які лякають, бентежать чи викликають інші сильні емоції – створені саме для того, щоби лякати й бентежити, а не для того, щоби ви більше дізналися про ситуацію. Це збільшує відвідуваність сайтів, прибуток від реклами (зокрема, ліків), трафік та загальні показники популярності певних ресурсів. 

enlightenedВ Китаї люди помирають просто посеред вулиці

Ні. Люди хворіють, деякі – помирають, бо хвороба дійсно тяжка. Лікарі працюють. Але більшість заходів, які вживають – це пересторога та профілактика, а не реакція на якісь приховані страшні події. Приміром, компанія Xiaomi повідомила, що закрила свої крамниці в Китаї, поки не вщухне епідемія. З одного боку, це виглядає як турбота про працівників і відвідувачів. З іншого – як реклама: «У наших магазинах завжди такий натовп, що там і пневмонію запросто можна підхопити». А ще це «плюсик у карму» й збільшення лояльності до компанії. 

Як бачите, багато з того, про що нас інформують медіа перекручене і не зовсім відповідає дійсності тому пропоную декілька заходів з інформаційної профілактики, які зменшуть вашу захворюваність на тривожність:

  • не вірити розсилкам у месенджерах від слова «взагалі»;
  • по інформацію звертатися до міжнародних новинних агенцій та великих сайтів (наприклад, Reuters.com), не помічених у «зашкварах»;
  • тримати в голові, що продукування тривожності в ситуації з епідемією потрібне не для інформування, а для заробляння грошей;
  • зберігати спокій та жити більш-менш здоровим життям – спати, гуляти, снідати й радіти життю. 

Де читати новини:

yes сайт Національного Комітету здоров’я Китаю http://bit.ly/2vq6LVk

yesсайт Всесвітньої організації охорони здоров’я http://bit.ly/2RVF7qP

yesмапа поширення віруса, оновлюється наживо http://tiny.cc/ob5bjz