Освіта, нерухомість, IT — найпопулярніші сфери, куди вітчизняні підприємці найчастіше вкладають свої активи

Куди інвестувати $1 мільйон?

Попри те, що дехто з українських бізнесменів вважає суму в $1 млн незручною для інвестицій, оскільки вона для великого бізнесу замала, а для дрібного та середнього підприємця навпаки — завелика, більшість рекомендує інвестувати в IT-напрямок, будь-то різноманітні високотехнологічні або ж освітні online-проєкти. Найбільше їх цікавлять такі, що масштабно впроваджуються урядами багатих країн.

Ще бізнесмени радять витрачати таку суму на саморозвиток, зокрема, освіту за кордоном. Серед інших напрямків — стартапи, власна справа, житлова та комерційна нерухомість.

Бізнесмени розказали про умови, деталі, вигоду та ризики інвестування $1 мільйону в українських реаліях.

Куди інвестувати $1 мільйон?

Данило Тонкопiй, CEO та засновник Delfast

Таку суму я б інвестував частково в освіту. МВА, докторський ступінь у Стенфорді або MIT обійдеться приблизно у $40-45 тис. на рік. Плюс проживання, як мінімум стільки ж. Тобто за 5 років можна витратити близько $500 тис.

Паралельно з навчанням потрібно витрачати час з розумом: працювати в напрямку, який приносить задоволення, відвідувати профільні заходи, активно знайомитися та спілкуватися з людьми, зміцнювати свою експертизу. За 5 років можна напрацювати свої 10 тис. годин і стати експертом у новій області.

Також можна запустити власний бізнес, щоб зробити світ трішки кращим. Якщо вкладати по $80 тис. на рік (для бізнесу це небагато) протягом 5 років, на витрати піде ще $400 тисяч.

Якщо власний бізнес — це не ваше, то можна змінювати світ й чужими руками: інвестувати в стартапи, стати бізнес-ангелом. Вкладіть у 20 молодих перспективних стартапів по $20 тис. — це вийде ті ж самі $400 тис. Але будьте готові до того, що 18-19 з них прогорять, зате 1 або 2 можуть зірвати непоганий куш.

Решту — $100 тис. варто покласти у два або три банки на довгострокові депозити або купити квартиру та здавати її. Нехай буде невелике, але стабільне надходження грошей. Вони завжди повинні працювати.


Куди інвестувати $1 мільйон?

Владислава Магалецька, віцепрезидентка SigmaBleyzer та AgroGeneration

Вважаю, що той тренд, який наразі посилюється у світі, а саме — інвестиції в онлайн освіту, активно зростатиме й надалі. Я також вірю у майбутнє сфери освіти. Причому не тільки для дорослих, а особливо — для дітей. Наразі приватна освіта — ще відносно мала індустрія, але у неї є надзвичайно велике майбутнє.

Для мене прикладом слугують останні інвестиційні новини, наприклад, про те, що південнокорейська компанія Mathpresso, розробник навчального додатка Qanda, що допомагає студентам з такими предметами, як математика, природні науки та репетиторством, залучила $14,5 млн.

Або ж про те, що індійський стартап edtech, який керує платформою з підготовки до іспитів для студентів й аспірантів, залучив $7 млн від Times Internet — цифрового підрозділу Times Group, найбільшого медійного конгломерату в Індії, аби розширити свій бізнес у країні.

Для прикладу ще наведу новину про те, що Mail.ru Group інвестувала в розробника навчальних курсів з програмування для дітей “Алгоритмика“, викупивши у компанії частку в 11,7%.

Або ж новина про те, що Tencent — китайська інвестиційна холдингова компанія очолила фінансування електронного раунду в одну з найбільших онлайн-платформ для викладання англійської мови в Китаї — Vipkid.

Тому, я б цей $1 млн інвестувала в українські платформи для навчання дітей, що наразі активно розвиваються.


Куди інвестувати $1 мільйон?

Дмитро Томчук, засновник інвестиційного фонду FISON, співвласник у понад 20-х  компаніях в IT-сфері

$1 мільйон — сума незручна. Вона замала для якихось конструктивних кроків у великому бізнесі на масштабних проєктах, та завелика для середнього бізнесу. Я знаю з досвіду, що завеликі суми спантеличують дрібного та середнього фаундера та змушують його вважати себе крутішим, ніж він є насправді, і завжди результат один — закінчується все погано.

Я сам інвестую в IT, і раджу іншим інвестувати у цей напрям. Так, є багато прибуткових офлайнових бізнесів, але IT продовжує користуватися попитом.

Це означає що найближчими роками там можна заробити якісь цікаві гроші, з зусиллями, ризиками та втратами порівняно нижчими, ніж у реальних секторах економіки.

Проте не всі IT-проєкти цікаві. Найбільш привабливі ті, що масштабно впроваджуються урядами багатих країн. Наприклад, п’ятирічка оцифровування держустанов у Казахстані, переведення контролю за транспортною інфраструктурою Китаю на блокчейн чи інтерес до IT серед шейхів ОАЕ при тому, що країна своєї серйозної IT-сфери досі не має. У такі проєкти є сенс інвестувати гроші, адже ніяких гарантій ви все одно не отримаєте ніде.

Я б інвестував $1 млн, розділяючи по $50 тис. у різні компанії, та подивився б, що з ними буде. Хтось випливе та принесе прибуток, хтось “загине” й забере ці гроші, але це єдиний спосіб дізнатися, що буде. Інші методи інвестування не дієві.

Особисто я інвестую в IT та сучасні високотехнологічні проєкти. В IT ми сфокусовані на штучному інтелекті, нейромережах, блокчейні, великих даних. Коли щось перестає бути модним та рентабельним, ми кидаємо це, коли щось з’являється нове й привабливе — долучаємося.

Думка про те, що ринок інвестицій не живе на хайпі — неправильна. Саме на хайпі ми заробляємо більшу частку грошей. Тут така ж гонитва за модою, як і у фешн-індустрії. До речі, я маю проєкти й там, а ще у сонячній енергетиці, видобувній промисловості та у декількох десятках різних підприємств у світі, де використовуються нові технології.

Найбільш виправданий та ефективний завжди тільки один проєкт: той, що “вистрелить”, однак це не залежить від галузі та неможливо спрогнозувати. Це — цілковита невизначеність за сукупністю десятків чинників. Тому тут треба тільки пробувати та відчувати на власній шкірі, чи виправдано та ефективно воно, чи ні.

Найбільш виправданими є інвестиції невеликих сум у велику кількість високотехнологічних компаній. Надприбутку очікувати не варто, але буде стабільний та безпечний кеш-флоу з різних джерел.

До речі, моя дружина вважає, що для мене найбільш ефективні інвестиції — у закупівлю діамантів, які вона носитиме. Для мене це прийнятно, тому що ризики втратити гроші є мінімальними хоча б на цьому проєкті. При тому, що діаманти в Україні не є надто ліквідним активом.

Що стосується ризиків, то всі інвестиції без винятку — ризиковані. Тому що ви ніколи не знаєте, чи зможе фаундер проєкту, в який ви інвестуєте, впоратися, чи ні. Цього не знає ніхто: чи витримає команда, чи вистачить навичок, чи споживатиме ринок продукт.

Якщо говорити узагальнено, завжди діє тільки один чинник — чи є везіння у фаундера, чи ні. А ви зі своєї сторони можете тільки розмірковувати: давати гроші, чи ні. Й все одно усі ваші міркування марні, бо нічого не підкорюється логіці.

Тому найбільш конструктивним рішенням є підкинути монетку. Це найдієвіший спосіб зрозуміти, чи буде щось з цього проєкту.

Якщо компанія стає юнікорном — все було правильно. Якщо не стає — значить, я помилився й викинув гроші в нікуди. Це нормальний процес, без нього не може бути прибутку.

Але найбільш ризикована інвестиція — це вкладення великої суми в одну-єдину компанію. Загалом я відношу до ризикованих проєктів кожен, який не приніс прибутку після року з моменту інвестування.

Куди інвестувати $1 мільйон?

Тарас Парандій, засновник “Димне м’ясо від Тараса”

Інвестиція суми в $1 млн залежить від того, наскільки інвестор готовий ризикувати. У мене є декілька варіантів:

1. Купівля житлової нерухомості з метою її здачі в оренду. Якщо купувати на етапі фундаменту — повернення інвестицій варто очікувати через 5-6 років (15-16% річних у доларі), мінуси — тривалий час від здачі до ремонтних робіт і передачі в оренду). Якщо купувати на етапі готової квартири з ремонтом — тоді вже 7-8 років (12,5% у доларі), мінуси — нижча ставка, ніж під час придбання на етапі котловану, але швидше починається повернення коштів.

У цих двох випадках — інвестор практично не залучений в операційну діяльність, захищений від коливань валюти та з доволі ліквідним активом, оскільки ринок перебуває на сьогодні не в захмарних показниках.

2. Також можна придбати під здачу в оренду й комерційну нерухомість. Тоді планове повернення інвестицій варто очікувати через 5-6 років, мінус — дорожчий поріг входу.

3. Венчурні інвестиції у 8-10 компаній. Тут знадобляться експертиза та витривалі нерви. Можливість заробітку вища, ніж у попередніх прикладах, але й ризики повної втрати в рази більші.

4. Пошук компаній з реальними бізнес-моделями, яким необхідний оборотний капітал для виконання “коротких” зобов’язань, за умовно 30% від чистого прибутку. Річний прибуток залежить від маржинальності компанії та частоти операцій.

При наявності експертизи можливий й запуск бізнесу із заробітком у 3500% через 4-5 років.