Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

У сучасному світі виграє той, хто не припиняє вчитися, швидко аналізує нову інформацію та адаптується. Наше навчання більше не обмежене періодом «школа-університет». Але як знаходити час на курси та книжки, коли у графік вже доводиться вписувати зустрічі з друзями?

The Village Україна спільно з девелоперською компанією KAN у другому матеріалі серії «Новий киянин» розповідає, як організувати саморозвиток і чому це схоже на заняття спортом.

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Вікторія Прудник

Бренд-менеджерка Jagermeister, авторка Telegram-каналу «Лекции в коллекцию»

Світ так швидко змінюється, що потрібно адаптуватися. Я вважаю, що людина має бути освіченою у різних напрямках: книжки, фільми, вистави, навіть вечірки. Це все способи краще пізнати себе та світ.

Я працюю у сфері маркетингу і цікавлюся всім, що із цим пов’язано: від психології до комунікацій. Крім того, у мене непрофільна освіта вчительки математики, яка в певний момент стимулювала мене прокачати знання. Шукала щось одне, а в результаті знаходила ще більше нової цікавої інформації. Її стало так багато, що мені захотілося ділитися нею з іншими.

Так народився мій Telegram-канал «Лекции в коллекцию». У ньому я ділюся інформацією про те, як зробити життя більш свідомим і боротися з постійним стресом. Щоб викласти три пости на тиждень, я маю переслухати близько 30 лекцій.

Людина має бути освіченою у різних напрямках: книжки, фільми, вистави, навіть вечірки. Це все способи краще пізнати себе та світ.

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Як організувати й налаштувати себе на самоосвіту?

Виробіть звичку

САМООСВІТУ Я ПЕРЕТВОРИЛА НА ЗВИЧКУ. Це як зі спортом: три рази на тиждень я ходжу в зал і не пропускаю занять. Навіть рано-вранці, коли йде дощ, я роблю над собою зусилля і встаю на тренування. І після закінчення відчуваю величезне задоволення. Так само із саморозвитком.

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Нудьгуйте з користю

Художню літературу я спокійно читаю в метро. Навіть коли метро переповнене, а я сідаю на КПІ, у мене є Kindle, який не обтяжує сумку і підсвічується. Так можна читати хоч вночі на вечірці, хоч у транспорті. Якщо це складна книжка про психологію чи історію, то краще читати її в спокої вдома. І робити це повільно та вдумливо. Адже часто ми дуже швидко забуваємо усе, що прочитали.

У МАШИНІ Я МОЖУ СЛУХАТИ ВІРШІ, наприклад, Бродського. Або ж слухаю лекції, коли стою у заторах. Хоча є дослідження, що бути таким мультитаскером не дуже й добре. Тим паче, не варто сильно відволікатися від дороги. Тож головне місце для самоосвіти – дім. Де тихо, комфортно, спокійно і можна сконцентруватися. Це моє місце номер один.

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Платіть за контент

Вважаю, що потрібно привчати себе до платного контенту. За продукт треба платити, це оцінка праці людини. Я намагаюся відповідально ставитися до книжок і купувати їх.

МЕНІ ДУЖЕ ПОДОБАЄТЬСЯ HARVARD BUSINESS REVIEW. Я часто його читаю, але частина матеріалів там платна. Спочатку мені було важко прийняти факт, що за статті треба платити. Але мій друг поділився зі мною своїм акаунтом, аби я спробувала. У результаті я просто «потонула» в тих текстах, могла у п’ятницю ввечері зависнути і не йти взагалі нікуди.

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Не бійтеся починати з нуля

Чим складніші інформація та завдання – тим краще для мозку. Наприклад, багато хто шкодує, що в дитинстві не вивчив іноземну чи не грав на фортепіано.

САМЕ ВАЖКІ ТА НОВІ ЗАВДАННЯ СТИМУЛЮЮТЬ УТВОРЕННЯ НОВИХ НЕЙРОННИХ ЗВЯЗКІВ. Не треба боятися, що щось не вийде – усі спроби не будуть даремними, від цього мозок стане більш гнучким. Ви станете тільки кращими. Наприклад, я слухаю дуже різну музику: від панку до класики. Це робить життя цікавішим і тренує мозок.

 

Рухайтеся невеликими кроками

Як зібратися? Просто почніть. Поділіть книгу на частини і читайте по 10-20 сторінок на день. Із часом ви втягнетеся, а вкінці зрозумієте: «Я впорався!». Це мотивує рухатися далі. Як у спорті – поступово збільшуйте навантаження.

З ДОСВІДУ ЗНАЮ – РІЗНОСТОРОННЄ ЖИТТЯ ПРИНОСИТЬ БІЛЬШЕ ЩАСТЯ. Крім того, я гіперактивна людина, для мене найкращий відпочинок – перемкнутися на нове завдання.

Для спрощення завдань я розробляю власний UX-шлях. Наприклад, розбираю причини, що заважають мені більше читати. Це може бути: не знайшла чогось у друкованому вигляді; важко носити з собою; темно читати. Тоді усуваю перешкоди. Для прикладу, переходжу на електронну книгу.

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тижденьЯк знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Занотовуйте

Є просте правило: чим більше розумієш матеріал, тим легше його засвоювати. Якщо важко запам’ятати – розбивайте на кілька підходів. Допомагає виписування фактів та цитат у телефон чи блокнот. Цікаві факти я переказую друзям. Гугліть невідомі слова, виділяйте цитати ручкою чи зберігайте.

ВВАЖАЮ, ЩО «ПОВТОРЕННЯ – ОСНОВА НАВЧАННЯ» – ЦЕ НЕ ПРОСТО НАРОДНА МУДРІСТЬ. Повторення допомагає перевести знання із короткочасної пам’яті в довготривалу. Крім того, не забувайте: сон і спорт покращують нашу здатність вчитися. Як і час без гаджетів та інших факторів, що відволікають.

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Як знайти час на самоосвіту та протриматися довше ніж тиждень

Відпочивайте

Для мене музика, концерти та вечірки – це повноцінна частина самоосвіти. Обирати тут можна на власний смак.

ЩЕ ОДНА РІЧ – ФІЗИЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ СТИМУЛЮЄ РОБОТУ МОЗКУ.Навіть незначне постукування ногами чи жування гумки підвищує рівень нейромедіаторів у мозку, які відповідають за уважність. Уявіть, що буде, якщо ви регулярно бігатимете чи будете плавати в басейні.

Не менш важливий сон, що відповідає за бадьорість, пам’ять, інтелект і загалом наш фізичний стан.

 

Звідки брати інформацію?

Якщо вас цікавить література

Телеграм-канали про літературу: «ПОЛКА» і «ТОЛЩЕ ТВИТТЕРА»; сайт «ГОРЬКИЙ».

Новинки видавництв: «НАШ ФОРМАТ», «ОСНОВИ», «ВИДАВНИЦТВО».

 

Якщо цікавитеся кіномистецтвом

Раджу ходити на фестивалі, наприклад:

• НОВЕ БРИТАНСЬКЕ КІНО

KYIVMUSICFILM

• AMERICAN INDEPENDENT FILM FESTIVAL

ВЕЧОРИ ФРАНЦУЗЬКОГО КІНО

 

Якщо хочете почитати про науку:

Раджу спробувати почитати та подивитися блоги популяризаторів науки:

легко про науку та технології – POPULAR SCIENCE

астрофізик – NEIL DEGRASSE TYSON

від психології до екології – CRASHCOURSE

філософ – АНДРІЙ БАУМЕЙСТЕР

журналістка – АСЯ КАЗАНЦЕВА

наукові експерименти – VSAUCE

 

Курси, окрім Coursera і TED:

Курси на різну тематику – PROMETHEUS

25 лекцій курсу «БІОЛОГІЯ ПОВЕДІНКИ ЛЮДИНИ» професора Стенфордського університету Роберта Сапольскі. Вже є 9 лекцій, і це кайф.

 

Сайти на різну тематику:

SENSE

«ДІМ ІННОВАЦІЙ»

THE ECONOMIST

«АНТРОПОГЕНЕЗ»

HARVARD BUSINESS REVIEW

NEWTONEW