Багатодітна жінка в Таїланді почала своє навчання у 72 роки. З різних причин її освіта затягнулась на 20 років, але все ж у 91 рік вона отримала диплом із соціальної екології.

 

Фотографія: PANUMAS SANGUANWONG/BBC THAI

У дитинстві Кімлан Йінакул була старанною ученицею в одній з найкращих шкіл провінції Лампанг, що на півночі Тайланду. Вона мріяла про вищу освіту, проте не мала можливості її отримати. Врешті їх сім’я переїхала в Бангкок і пані Йінакул вийшла заміж, надовго забувши про своє бажання.

Втім, потяг до навчання жінка передала п’ятьом своїм дітям – четверо з них отримали ступінь магістра, а один навіть захистив докторську дисертацію в США. Проте для бабусі цього було замало, оскільки власну жагу до знань вона так і не вдовольнила. Останньою краплею стало те, що коли їй було 72 роки, її донька поступила до відкритого університету Сукхотай Тхамматірат. Тоді матір вчинила так само.

Однак через втрату однієї з доньок Кімлан Йінакул довелось призупинити навчання. Але про свою мрію вона так і не забула – й у 85 років відновила шлях до отримання диплому. Основним предметом жінка обрала соціальну екологію, пояснивши це тим, що це для неї цікава і невідома тема. «Ніколи не пізно починати. Мій розум готовий пізнавати нове, – пояснювала пані Йінак. – Світ не зупиняється ані на секунду. Постійно виникають нові проблеми, які потрібно вирішувати. Без нових наук світ перестав би процвітати».

Щодня вона ходила до буддистського храму, потім поверталась додому й сумлінно вчилась. Майже через 20 років після першого вступу до університету вона все ж отримала довгоочікуваний диплом. За словами пані Йінакул, секретом її успіху стали працелюбність та цілеспрямованість. Багато іспитів їй не вдавалось здати з першого разу, але вона перескладала їх знов і знов, поки не отримувала хорошу оцінку – і врешті стала бакалавром соціальної екології.