За даними ВООЗ, епілепсією хворіє кожна 26 людина на планеті, 80% хворих припадає на країни, що розвиваються. Парадоксально, але 70% цих людей можуть жити звичайне та активне життя, завдяки вчасній та кваліфіковано підібраній медичній допомозі.

ГО Епіпросвіта, яка допомагає людям з епілепсією, поділилася з нами основною інформацією, яку має знати кожен українець, і розвіяла кілька поширених міфів про це захворювання.

Міф 1: Епілепсією хворіють тільки з дитинства

Факт: Епілепсія може проявлятися в будь-який момент життя, як генетична, так і спровокована ударом голови або сильним стресом. Тому так важливо, щоб кожна людина знала, що робити у випадку її появи.

Міф 2: Епілепсія заразна

Факт: Неможливо «підхопити» епілепсію від людини, яка має судомний напад. 

Міф 3: Якщо покласти ложку до рота людини під час нападу, вона не зможе проковтнути язик

Факт: Неможливо проковтнути язика під час епілептичного нападу. Якщо покласти щось людині до рота, можна зламати зуб або пошкодити ясна. Це також може призвести до того, що язик заблокує доступ повітря і призведе до утрудненого дихання, якщо предмет встановлений неправильно. 

Перша допомога, якщо у когось стався епілептичний напад:

 1. Зберігайте спокій і відмічайте тривалість судомного нападу. 

 2. Надайте безпечне положення людині, заберіть усі небезпечні предмети. Покладіть людину на бік, а під голову підкладіть щось м’яке, наприклад куртку.

 3. Не намагайтеся силою «зупинити» судоми: зігнути/розігнути кінцівки, притиснути людину до поверхні тощо.

 4. Не кладіть до рота жодних предметів. 

 5. Залишайтеся поруч з людиною під час судом. 

 6. Занотуйте час і симптоми судом, які спостерігали.

Якщо ви відчуваєте наближення нападу – ляжте на підлогу, підклавши під голову м’яку подушку або куртку. Не дивіться в телефон чи телевізор, швидка зміна кадрів може призвести до судом. Напишіть або розкажіть інструкцію тим, хто поряд з вами: що вам допоможе або що заважає, чи завершиться ваш напад самостійно, чи треба викликати швидку.

Як перевіритись на епілепсію та отримати лікування

В Україні хворі на епілепсію мають право на безоплатне лікування за Програмою медичних гарантій, яку реалізує Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Що це значить? Це значить, що хворі на епілепсію отримують безоплатно:

 • консультації лікарів загальної практики та спеціалістів вузького профілю (як невролог чи окуліст);

 • дослідження та аналізи;

 • ЕЕГ та МРТ;

 • оперативні втручання за показаннями;

 • лікування у стаціонарі;

 • психологічну допомогу та реабілітацію;

 • ліки за програмою “Доступні ліки” або постановою 1303;

 • виклики мобільних бригад;

 • паліативну допомогу.

Якщо ваші права порушуються і вам відмовляють у доступі до безоплатної медицини – будь ласка, зверніться до www.epiprosvita.org та залишіть заявку для безоплатної юридичної консультації.

Якщо ви підозрюєте, що у вас епілепсія – зробіть наступні кроки:

 • зверніться до сімейного лікаря, підпишіть декларацію (якщо ще не підписана) та отримайте направлення до невролога;

 • пройдіть назначені обстеження на аналізи від невролога, зазвичай це МРТ, ЕЕГ, аналізи крові та аналізи сечі, також можуть бути назначені генетичні аналізи, як епіпанель або загальний;

 • отримайте від невролога свою програму лікування та рецепти на ліки;

 • повторюйте видачу рецептів у сімейного лікаря онлайн або офлайн (обираючи, як комфортно вам).

Також у вас є можливість відвідати сайт www.epiprosvita.org,  щоб знайти необхідну інформацію або лишити запит на безоплатну допомогу.

Слово епілепсія може викликати тривогу, але такі відомі люди, як Елтон Джон, Теодор Рузвельта та співак Принц мали епілепсію. Своєчасна та стабільна медична допомога дозволили їм жити повноцінним життям та надихати мільйони. Не відкладайте своє здоров’я на завтра.

Довідка:  Одного разу дев'ятирічна дівчинка Кессіді Меган (Cassidy Megan), яка страждає від епілепсії, вирішила показати іншим людям, що вона нічим не відрізняється від них. За свої дев'ять років дитина вже встигла відчути на собі певне нехтування з боку дорослих і однолітків, які сприймали її захворювання не зовсім адекватно, вважаючи його чимось на зразок легкої форми божевілля. Щоб розвіяти міфи про хвороби, Кессіді в 2008 році придумала «Фіолетовий день» (Purple Day). У цей день, 26 березня, всі охочі можуть висловити підтримку людям, які живуть з діагнозом «епілепсія».

Читайте також
Арттерапія: техніки підтримки психологічного здоров’я

Арттерапія: техніки підтримки психологічного здоров’я

Практичні вправи для емоційної розрядки
11.04.2022 0
Їж, гуляй, не нервуй, спи. 10 досліджень про здоровий спосіб життя

Їж, гуляй, не нервуй, спи. 10 досліджень про здоровий спосіб життя

Дослідження, поради та гаджети, які допоможуть нормалізувати стан здоров’я
05.12.2019 0

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram