9 березня Україна відзначає день народження Тараса Шевченка. А що як замість класичних уроків про класика української літератури запропонувати учням дещо новаторське, наближене до їхнього світосприйняття та хобі? Вчителька української мови та літератури Новопечерської школи Ольга Питюр та SMM-гуру Дмитро Коваленко розповідають на Освіторії про найкреативніші ідеї для уроків за мотивами біографії і творчості Кобзаря.

Меми про Шевченка власними силами

У всесвітній мережі можна знайти дотепні меми з Тарасом Григоровичем, роздрукувати на кольоровому принтері чи зробити велику презентацію й після демонстрації кожного мему просити учнів пояснити зміст того, що приховує в собі весела картинка.

Але такий урок буде не настільки цікавим, якщо не запропонувати учням створити мем власними силами. Найкраще, коли над створенням одного мему працюватиме група учнів.

SMM-гуру Дмитро Коваленко підготував зручну інструкцію з мемостворення спеціально для вас, користуйтесь із задоволенням!

Як зробити свій мем

1) Спочатку треба визначитися з головним персонажем мему. Наприклад, усі розуміють, що скоро Шевченківські дні, тому гумор про Кобзаря буде актуальним і доречним. Отже, головний герой мему — Шевченко. Половину справи зроблено!

2) Що далі? Треба вибрати, куди саме Шевченка помістити. Це може бути відомий кадр із фільму, фотографія, яка стала вірусною, інший вже відомий мем. Давайте для прикладу інтегруємо Шевченка в класику світового кіно — фільм «Сяйво».

3) Переходимо до практичної сторони справи. Завантажуємо той самий кадр із Джеком Ніколсоном, який нам треба. Ось він:

4) Інтегруємо туди Тараса Григоровича за допомогою фоторедактора. Тут, звичайно, знадобляться базові навички фотошопу. Ось так:

5) І останній штрих! Робимо напис на картинці. Класичним шрифтом для мемів вважається шрифт Impact. Використовуйте написи цим шрифтом білого кольору із чорним обрамленням у 3–4 пікселя. Вуаля!

Коли меми учнів будуть готові, подискутуйте над ними. Вражень буде багато, обіцяємо!

Цікавинки про Шевченка за QR-кодами

На великому плакаті треба намалювати обриси силуету Тараса Григоровича, а всередині розташувати роздруковані та вирізані QR-коди, які приховують у собі дещо цікаве, прекрасне та незвідане про Кобзаря. Наприклад, як Богдан Ступка декламує поезії Шевченка, посилання на віртуальний музей поета, цікавезний тест, який допоможе визначити, наскільки добре ти знайомий з постаттю класика.

Приємно познайомитись, Тарас: біографія від імені класика

Вчителька української мови та літератури Новопечерської школи Ольга Питюр каже, що діти в кілька разів краще запам’ятають біографію Тараса Григоровича, якщо напишуть її… від імені самого Шевченка.

Отже, видайте учням роздруківки з детальною біографією Шевченка, аркуші формату А3 з обрисом силуета Тараса Григоровича (такий можна знайти в інтернеті) та набір стікерів у формі хмаринок.

Учнів погрупуйте в команди по 3–5 осіб. Їхнє завдання – опрацювати біографію Шевченка. Найцікавіші акценти біографії учні виписують на стікерах, причому від першої особи: «Ти вчишся в сучасній теплій гімназії, а моя освіта — це всього два класи в церковноприходській школі…» Ці стікери школярі наклеюють навколо силуету Шевченка.

Після того як біографія готова, запропонуйте учням зробити всередині силуету замальовку за мотивами факту біографії, який їх найбільше вразив і схвилював.

LEGO + Шевченко = …

Попросіть учнів, у яких є LEGO, принести свої набори до школи. Сформуйте кілька груп учнів та попросіть кожну обрати поезію Шевченка на власний розсуд.

А потім починається найцікавіше: із кубиків LEGO діти створюють предмети чи образи, які в поезії їм видалися найяскравішими. Наприклад, мої учні робили солов’я та хату з вірша «Садок вишневий коло хати…». Потім кожна група пояснює, чому і що вони змайстрували за мотивами поезій.

Після того як учні створили «шевченколего», можна порефлексувати за допомогою… ворожіння на «Кобзарі». Усі охочі відкривають книгу в будь-якому місці та читають фразу. Результати часом смішні, часом лякають, але це завжди весела й цікава активність.

Захопливий квест за мотивами біографії і творчості Шевченка

Вчителю потрібно створити 40 невеликих парних карток з короткими фактами біографії і творчості Тараса Григоровича. Наприклад: «Тарас Григорович Шевченко-Грушівський» — звідки взялася ця друга частина прізвища поета?», «Хто й коли викупив Тараса Шевченка із кріпацтва?», «Скільки творів налічувало перше видання «Кобзаря»? Тобто, на одній картці пишете запитання, на другій — відповідь на нього.

Ці 40 карток з відповідями розміщуєте в шкільному просторі — добре, якщо це буде не тільки класна кімната, а й коридор чи хол школи. Учнів об’єднуєте в пари та видаєте їм картки із запитаннями.

Потім учні розшукують у просторі відповіді на запитання та записують їх на своїх картках. Оскільки запитань аж 40, це не такий швидкий процес, як може спершу видатись. Мої учні за 45 хвилин ледь встигли!

Косплей на картини Шевченка, ескіз футболки, відеоогляд

Дайте учням завдання підготувати фотопорівняння картини, намальованої Тарасом Шевченком, і власного адаптованого образу. Перелік картин майстра можна знайти ТУТ

Погодьтеся, Шевченко такий сучасний, що здається він у вічному діалозі з популярними образами масової культури. Ось як цей діалог бачить ілюстратор Олександр Грехов. Ви ж можете запропонувати дітям написати уявні розмови Шевченка-художника і Фріди Кало, або Шевченка-поета і співака Елвіса Преслі.

А ще ви можете намалювати образ «свого Шевченка», зобразивши його риси обличчя. У такому випадку необхідно дати письмове коротке пояснення, чому Шевченко для вас виступає саме таким. Ще один варіант — проілюструвати улюблену поезію Тараса Григоровича.

Дуже цікавим завданням для дітей стане створення ескізу футболки за мотивами життєвого або творчого шляху Шевченка.

Школярам, які ведуть власний блог на YouTube, буде цікаво виконати завдання зі створення відеоогляду улюбленого твору Тараса Григоровича. 

А любителям ігор можна запропонувати створити гру за мотивами творчості поета (наприклад, «Правда/неправда»).

Читайте також
Рок Тараса Шевченка. Чому нам потрібно полюбити іншого Кобзаря

Рок Тараса Шевченка. Чому нам потрібно полюбити іншого Кобзаря

Образ Тараса Шевченка, про який потрібно розповідати учням
11.03.2020 6
27 найпопулярніших поезій Тараса Шевченка

27 найпопулярніших поезій Тараса Шевченка

Пригадаймо деякі з його віршів і так вшануємо пам'ять Великого Кобзаря
05.03.2021 44

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram