Евакуація та військові дії поставили перед батьками, школярами, студентами багато запитань, до яких ніхто з нас не був готовий. Чимало батьків, рятуючи своїх дітей від обстрілів і лаштуючись в евакуацію, не думали, що буде на новому місці. Не всі взяли з собою шкільні табелі й атестати. А в когось вони згоріли разом зі школою.

Закордонні виші та наші навчальні заклади в тилу відчинили двері для українських студентів, але не всім їм вдалося взяти з собою залікові книжки чи інші документи, які б підтвердили, що вони справді є студентами. Окреме питання — як отримають свідоцтва про освіту нинішні одинадцятикласники та дев`ятикласники, особливо ті, котрі навчаються на окупованих територіях і не мають змоги відвідувати уроки у своїй школі.

ZN зібрала найпоширеніші запитання і звернулася з ними до Міністерства освіти й науки. Ось які відповіді надійшли.

Як отримають свідоцтво про освіту цьогорічні випускники 9 та 11 класів? Чи обговорюються вже якісь варіанти?

На відміну від випускників 9 класів попередніх років, цьогорічні вже звільнені від проходження державної підсумкової атестації наказом Міністерства освіти і науки України від 28 лютого 2022 року №232. Що стосується звільнення від атестації випускників 11 класів — 24 березня Верховна Рада прийняла відповідний Закон, чекаємо на підпис президента і публікацію.

Якщо ж здобувачі освіти мусили переміститися в безпечніші регіони, вони можуть залишатися на дистанційному навчанні чи екстернаті у своїх закладах освіти (за умови, що ті функціонують). Або влаштуватися до закладу освіти за новим місцем перебування чи вступити до будь-якого закладу освіти, що працює дистанційно або забезпечує екстернат. Наразі приватні дистанційні школи вже створили багато пропозицій для здобувачів освіти. Питання видачі документів вирішуватимуть відповідні заклади освіти, до яких буде зараховано здобувачів.

Учням 9 та11 класів, які тимчасово перебувають за кордоном, ми також запропонували кілька варіантів для завершення навчання та отримання свідоцтва про базову чи повну загальну середню освіту. Якщо школа, в якій діти навчалися в Україні, вже організувала дистанційне навчання, необхідно рекомендувати учням під'єднатися до нього. Батьки мають у такому разі встановити контакт зі своїм закладом, який оформить відповідний документ. Батьки можуть також звернутися до Міжнародної української школи із заявою про зарахування до МУШ на екстернат на індивідуальній основі. Документи про освіту в таких випадках видаватиме Міжнародна українська школа. Необхідну інформацію розміщено на сайті школи.

Загалом, усі діти, які нині навчаються не у своїх рідних школах, а також за кордоном, отримають документ про завершення навчального року. І всі їхні оцінки будуть зараховані, де б дитина не навчалася зараз: у будь-якій іншій школі, яка здійснює очне, змішане чи дистанційне навчання або екстернат. Це може бути будь-який заклад загальної середньої освіти, у тому числі й приватний. Зокрема Атмосферна школаОптімаАкадемія А-плюсЛіко-школа, — всі ці школи мають ліцензію та співпрацюють з Міністерством освіти і науки й органами управління освітою. Виданий ними документ про освіту абсолютно рівноправний із документом про освіту, виданим будь-котрим державним або комунальним закладом загальної середньої освіти. Наголошую: ці школи надали безплатний доступ до навчання на своїх платформах. Вони доступні й поза межами України.

Українські студенти мають можливість продовжити навчання у закладах освіти в тилу чи за кордоном. А що робити, якщо в когось із них на руках немає студентського квитка чи залікової книжки, як підтвердити, що вони справді є студентами? Не всі університети нині мають змогу дати таку довідку

В Україні понад десять років функціонує Єдина державна електронна база з питань освіти (далі — ЄДЕБО), до основних функцій якої, зокрема, входить облік документів у сфері загальної середньої освіти, студентських (учнівських) квитків державного зразка, забезпечення перевірки достовірності документів про освіту тощо.

Відповідно до вимог Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 8 червня 2018 року № 620, фізична особа повинна мати повний доступ до всієї інформації про себе, що міститься в ЄДЕБО.

Для виконання зазначеної вимоги на офіційному сайті ЄДЕБО реалізовано сервіс «Інформація про фізичну особу, що міститься в ЄДЕБО», з допомогою якого можна отримати інформацію щодо:

  • здобуття вищої освіти — з 2012 року, фахової передвищої освіти — з 2020 року, професійної (професійно-технічної) освіти — з 2013 року (вноситься закладами освіти);
  • документів про здобуту вищу, фахову передвищу та професійну (професійно-технічну) освіту, які отримані з червня 2015 року (з Реєстру документів про освіту);
  • документів про здобуту вищу, професійно-технічну та загальну середню освіту, які отримані з 2000 року, якщо на їх підставі відбувався вступ на навчання для здобуття вищої освіти, — з 2012 року, фахової передвищої освіти — з 2020 року, професійної (професійно-технічної) освіти — з 2013 року (з Реєстру документів про освіту).

Інформація про здобуття освіти за кошти державного бюджету у вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти) в ЄДЕБО не міститься.

Для отримання інформації особа формує на сайті ЄДЕБО запит щодо інформації про себе. Підтвердження особи здійснюється накладенням власного КЕП. За цим електронним запитом формується й надається запитувачу Виписка з інформацією щодо фізичної особи. Виписка формується на сайті у форматі PDF.

У разі відсутності в ЄДЕБО картки фізичної особи або РНОКПП в наявній картці буде сформовано порожню виписку. Виписка з інформацією формується у разі успішного зіставлення ПІБ і РНОКПП, вказаних у КЕП та у картці фізичної особи.

Крім того, фізична особа має можливість подати запит на інформацію про документ про освіту безпосередньо до ДП «Інфоресурс» — технічного адміністратора ЄДЕБО.

Якщо особа втратила документ про освіту, їй необхідно звернутися до закладу освіти, який цей документ видав. Порядок замовлення дублікатів документів про середню освіту викладено в Порядку замовлення документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту, видачі та обліку їх карток, затвердженого наказом МОН від 10 грудня 2003 року №811.

З огляду на широкомасштабну військову агресію Російської Федерації проти України, розглядається можливість запровадження на територіях України, де ведуться військові дії та є небезпека для життя і здоров’я громадян, такого самого порядку отримання дублікатів документів про освіту, який діє для тимчасово окупованих територій України, а саме: дублікат документа про освіту, виготовленого на тимчасово окупованій території України, видається на письмову заяву випускника або його законного представника, особисто подану будь-якому загальноосвітньому навчальному закладу відповідного ступеня, розміщеному в населеному пункті за місцем проживання, перебування випускника або його законного представника на неокупованій території. Головною умовою для виготовлення дубліката є наявність інформації про відповідний первинний документ про освіту в ЄДЕБО, в якій містяться дані про документи про повну та базову загальну середню освіту, що виготовлені після 2000 року (орієнтовно).

Однією з основних функцій ЄДЕБО є забезпечення перевірки факту навчання для здобуття професійної (професійно-технічної) освіти за освітньо-кваліфікаційними рівнями «кваліфікований робітник» і «молодший спеціаліст» (від 2014 року), фахової передвищої освіти, а також вищої освіти (від 2012 року).

Всі заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти мають безпосередній доступ до ЄДЕБО і можуть перевірити факт здобуття особою професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

А як бути тим, хто отримав свідоцтво про освіту в попередні роки, а тепер хоче скористатися можливістю вступу в Україні чи за кордоном, але не має на руках атестата? Зруйнована школа або дім, виїхав і не подумав, що таке свідоцтво треба взяти з собою… Моя знайома зверталася до школи, в якій навчалася її дитина (школа приватна, але має державну ліцензію), по документи, і їй відповіли, що тепер школа не працює, в офісі нікого немає, тому жодних довідок і документів ніхто дати не може. Звертайтеся, мовляв, після війни

У випадку втрати свідоцтва про повну загальну середню освіту необхідно у встановленому законодавством порядку отримати його дублікат. Для цього слід звернутися до закладу освіти, який видав документ.

Ми працюємо над розробкою документа, який дозволить у тому разі, коли заклади освіти перебувають на тимчасово захоплених територіях, не функціонують, зруйновані чи коли звернення до закладу неможливе, звертатися до будь-якого закладу освіти або до певного департаменту (управління) освіти та науки відповідної обласної, Київської міської державних адміністрацій.

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram