Щоденно ми стикаємося із проблемами вибору та прийняття правильного рішення. Це можуть бути й буденні справи, які майже не впливають на наше життя, і важливіші – від яких залежить робота чи подальший успіх. Якщо дехто не відчуває цих гойдалок від одного рішення до іншого, то решта витрачають на його прийняття вдалого рішення занадто багато ресурсів. The Point зібрав ідеї, як полегшити муки вибору та навчитися у стислі терміни приймати правильне рішення.

1. Ранок вечора мудріший

Цей фразеологізм недарма закріпився у нашому житті. Адже часто проблеми, які звечора здаються катастрофічними, вранці на свіжу голову сприймаються легше і знаходяться шляхи вирішення. Річ у тому, що в темну пору доби вмикається творче та емоційне сприйняття світу, а на ранок – повертається раціональне мислення. Зрозуміло, що на основі одних лише емоцій рішення прийняти буде важко і воно може бути хибним.

2. Нотатки

Якщо вагаєтеся між декількома шляхами – розпишіть розвиток кожного з них. Для початку зверніться до старого доброго методу – плюсів та мінусів двох рішень. Далі уявіть, що ви обрали одне з них. Яким буде ваше життя? Що буде далі? Які труднощі можуть виникнути у зв’язку з цим? І потім так само пропишіть протилежне рішення. Таким чином ви зможете раціонально зважити всі можливі наслідки та обрати те, що підходить вам більше.

3. Поради близьких

Запитайте поради у своїх найрідніших та друзів. Можливо, хтось вже був у подібній ситуації та здійснював схожий вибір. На основі чужого досвіду з невдачами та успіхами прийняти правильне рішення буде легше. Проте тут важливо не слідувати сліпо чужій думці, а думати своєю головою на основі чужого досвіду. Тому будьте уважні, щоб ніхто не нав’язав вам своє рішення.

4. Досвід минулого

Всі помилки дають нам змогу навчитися і наступного разу за схожої ситуації бути озброєним. Проте ми часто забуваємо про досвід минулого і знову й знову проходимо одні й ті ж кола пекла. Тож аби в майбутньому було легше, аналізуйте кожну ситуацію, коли ви помилилися і відкладайте в пам’яті, як потрібно було зробити. Коли знову доведеться приймати рішення – подумайте, чи не було раніше схожих ситуацій і яке рішення тоді виявилось правильним.

5. Зовнішні фактори

Часто на прийняття рішень впливають фактори, яким ви можете не надати значення. Так, наприклад, було помічено, що голодні судді виносить більш суворі вироки, ніж після обіду. Тому перед тим, як приймати рішення, оцініть ситуацію – наскільки ви голодні, втомлені, роздратовані тощо. Спробуйте нейтралізувати ці фактори, змінити обстановку, щоб ніщо не впливало на вас та ще раз подумати, чи потрібен, наприклад, вам новий iPhone в кредит.

6. Достатність часу

Намагайтеся викроїти час для прийняття рішень. Адже поспіхом можна не оцінити всі плюси та мінуси й піти хибним шляхом. Можете приділяти хоча б пів години часу протягом дня, які проведете в абсолютній тиші – без сповіщень соцмереж, без дитини, яка смикає за руку, чи без телевізора, який фонить десь поруч. Це дуже важливо для творчих людей та тих, хто працює на керівних посадах. Саме у такий час усамітнених роздумів приходять правильні рішення та найкращі ідеї.

7. Оцінка

Кожному прийнятому рішенню потрібно давати оцінку: наскільки воно було вдалим, в які терміни ви його прийняли та що отримали. Це допоможе розвивати навички прийняття рішень для проблем, які виникатимуть у майбутньому. До того ж такий аналіз дасть змогу знайти альтернативні варіанти, які виведуть ситуації з глухого кута.

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram