Мала академія наук України відкриє в столиці перший інтерактивний простір «Музей науки». З 24 вересня по 2 жовтня він буде працювати в тестовому режимі. 

Його мета – показати на практиці, як відкриття, формули та фундаментальні дослідження пов’язані з нашим щоденним життям: поекспериментувати з різними матеріями, запустити блискавку, скласти з атомів воду та сіль, роздивитися будову людського тіла в 3D тощо. І все це задля того, щоб зацікавити дітей наукою.

Над експозицією, що складається з 7 блоків, працювали команди з України, Канади, США, Польщі та Швеції. Зокрема, тут представлена виставка «Дивна матерія» канадського Ontario Science Center, одного з найвідоміших наукових і дослідних центрів світу.

Виставки «Великі винаходи», «Людина», «Акустика» та «Оптика» розроблені спеціально для «Музею науки» польською компанією Strong Interactions, команда якої працювала над створенням знаменитого Центру науки «Коперник» у Варшаві.

А один із ключових експонатів приїхав до Києва з Музею математики в Нью-Йорку.  Це трицикл із квадратними колесами, таких у світі всього чотири.

Тут з матеріалами дозволено робити все, що допоможе їх дослідити: торкатися, рухати, чавити, кидати. Скажімо, аби перевірити міцність скла, можна запустити в нього кулю для боулінгу, пояснює директор МАНУ Оксен Лісовий.

Відвідувачі зможуть вирушити в космічну подорож, побачити двометрову голограму та 60-кілограмовий кристал, скласти з атомів воду та сіль у VR-конструкторі, дізнатися, як побудований організм людини, запустити блискавку в котушці Тесли, власноруч зібрати міст Леонардо да Вінчі. А на експонаті партнера музею компанії Visa, побачити, який шлях за секунду долають 60 тисяч транзакцій по всьому світу.

Загалом на відвідувачів чекає понад 120 інтерактивних експонатів та інсталяцій. Можливість взаємодіяти з експонатами дає дітям відчуття, що вони можуть бути причетними до винаходів і до науки загалом.

«У Малій академії наук навчаються понад 150 000 дітей з усієї України, — розповідає директор МАНУ Оксен Лісовий. — За останні півтора року наші юні науковці вибороли  80 нагород у найбільших міжнародних наукових олімпіадах і конкурсах. Велика амбіція МАНУ — виховати нову плеяду українських фахівців і повернути Україну на карту провідних наукових країн світу. Інтерактивний простір — ще один наш крок до популяризації науки. Частина експозиції мобільна. В наших планах експонувати її в інших містах і, зрештою, створити такі музеї по всій країні. В «Музеї науки» ми намагаємося, перш за все, зацікавити, оживити беземоційні терміни з підручників, перетворивши їх на об’єкти й інсталяції, показуємо, як формули та закони працюють у повсякденному житті. А всіх юних відвідувачів, які хочуть знати більше, одразу запрошуємо до тематичних гуртків на поглиблене вивчення тієї чи іншої науки».  

Концепцію проєкту організатори описують одним словом — «спектр». Спектр наук, відкриттів і вражень: від запуску блискавки в котушці Тесли та керування роборукою до можливості побачити власний голос, потрапити всередину гігантської мушлі та в дзеркальний тунель з оптичною ілюзією. Окрема зона простору буде присвячена українським ученим. Найбільшим інтерактивним експонатом стане скляна стеля, яка змінює колір, коли відвідувачі вводять на планшетах правильні відповіді на питання зі сфери науки.  

Особливістю «Музею науки« є те, що відвідувачі отримають можливість відвідувати наукові гуртки і студії, а пізніше брати участь у дослідницьких експедиціях і проєктах, тобто систематично займатися наукою ще перебуваючи у школі.

Символічно, що проєкт відкривається в ревіталізованому павільйоні «Наука» на ВДНГ. Побудований у 1958-му році для проведення наукових виставок, сьогодні простір знову відчиняє свої двері всім, кому цікаво, як влаштований світ. Про актуальний графік роботи та зміни дізнавайтесь у Фейсбук-сторінці музею.

Під час карантину в просторі передбачено посилені заходи безпеки, рекомендовані МОЗУ, а саме: вхід у масках, обмеження кількості відвідувачів завдяки завчасному придбанню квитків із фіксованим часом, дезінфекція інтерактивних елементів експонатів й інших поверхонь.