«Зазвичай усі чоловіки хочуть мати сина, але коли у них народжується донька, виявляється, що вони більше її люблять», — сказала одного разу мені знайома, мати однорічної дівчинки. Швидше за все, вона мала на увазі, що за доньку чоловіки більше хвилюються і більше її оберігають, ніж за сина. Батько за неї відчуває велику відповідальність, а крім цього ще часто називає своєю маленькою принцесою і, як годиться для справжньої принцеси, часто балує подарунками. Він менш вимогливий до дівчинки, ніж до хлопчика, і з часом у доньки з батьком складаються кращі стосунки, ніж з мамою. Чи правильно це? Які дії правильні у вихованні дівчинки батьком, а які методи негативно впливають? Проаналізуймо роль батька у вихованні дівчинки і становленні її особистості.

Ранній вік і особливості виховання. Незалежно від статі, усі діти від народження до трьох років потребують, у першу чергу, любов і увагу матері. Це не дивно, адже материнська любов дещо відрізняється від батьківської. Мати любить дитину за те, що це її власна дитина. Не можна сказати, що батько любить за якісь заслуги свого малюка. Просто у цей ранній період дитина у психологічному і фізичному плані потребує лише матері. Але це не означає, що батько може перші три роки відпочивати. Він має допомагати дружині піклуватися про малюка.

Приблизно після трьох років починається новий етап у розвитку дитини. Дівчинка починає розрізняти батьків і відчуває потребу у спілкуванні з ними обома. Жінка продовжує виконувати функцію годувальниці, забезпечує комфорт дитини, але вихованням повинні вже займатися обоє батьків. Що стосується розвитку інтелектуальних здібностей, дрібної моторики, то в цьому випадку відповідальність більше на жінці. Чоловік повинен займатися фізичним розвитком дівчинки. Звісно, це не означає, що ви одразу повинні віддати доньку до спортивної секції. Просте купання дитини може бути хорошим початком для цього. До того ж, у вас з’явиться можливість налагодити дружні стосунки з донькою, що буде гарним ґрунтом для подальшого виховання.

У цьому віці дитина стає спостережливішою і починає помічати абсолютно все, що відбувається навколо, і навіть ваше ставлення до дружини. Для того щоб виховати в доньці гармонічну, з відчуттям власної гідності жінку, ви повинні з любов’ю і повагою ставитися до її матері.

Дівчинка у підлітковому віці. Підлітковий вік — це той період, коли в дітей із батьками можуть скластися або довірливі взаємини, або навпаки вони можуть зовсім зіпсуватися. На початку статевого дозрівання стосунки між батьком і донькою можуть зовсім зійти нанівець. Дівчинка на цьому етапі дорослішання стає дуже вразливою. Вона критично сприймає всі зауваження і схильна шукати в собі різні недоліки. З’являються перші захоплення протилежною статтю, через що можуть виникнути психологічні травми. Завдання батька: вчасно розпізнати тривожний стан і правильно відреагувати.

Чоловіки часто самі припиняють дружні взаємини з дитиною, але не навмисно. Усе через те, що раптові перетворення з їхньою маленькою дівчинкою стають для них повною несподіванкою, і чоловік просто не знає, як правильно спілкуватися з нею. Порадити можна лише одне — не припиняти це саме спілкування. Про всі перетворення, що відбуваються в житті дівчини, має розповісти жінка, а ваше завдання лише підтримати, вірити, дружити. Своїм ставленням покажіть доньці, що вона стала привабливою. Знайдіть час поговорити про стосунки між жінкою і чоловіком, запевніть, що б не трапилося, вона не повинна соромитися чи боятися вам усе розповісти. Дівчина має відчувати ваш захист. Якщо ви зможете налагодити довірливі взаємини з донькою, то всі випробування підліткового періоду вона зможе витримати з меншими втратами. Водночас намагайтеся не передати куті меду, учіться довіряти їй.

Своїм ставлення і піклуванням ви повинні показати дівчинці, що чоловіча сила може бути доброю, чесною, ніжною. Але водночас ви маєте поговорити про сплеск чоловічих гормонів у її однолітків і можливий ризик стати жертвою таких обставин. Навчіть її елементарних засобів самооборони або запропонуйте відвідати спортивні секції з бойових мистецтв. Крім навичок самозахисту вона зможе виховати в собі дисциплінованість і сформувати вміння відрізняти справжніх чоловіків від тих, які захочуть нею маніпулювати та користуватися.

Підлітковий вік — критичний період психологічного розвитку дівчинки. Важливо у цей час підтримати її прагнення і показати ціну жіночого єства, тоді ваша донька зможе зберегти свою індивідуальність і перетвориться на справжню жінку, яка знає собі ціну, усвідомлює свою силу.  

Якщо ваша донька вам нерідна. Якщо сталося, що вжитті дівчинки ви з’явилися в ранньому її віці, то вам буде значно простіше налагодити взаємини з нею, ніж у підлітковому віці. Налаштуйтеся, що етап звикання до вас триватиме близько трьох років, а в деяких випадках, можливо, і більше. Цей період буде дуже складним і для вас, і для дівчинки. Спочатку їй буде важко звикнути до вас, і, можливо, вона буде ворожо сприймати нового чоловіка в родині. Можливо, дівчинка ревнуватиме до вас свою матір, а вас дратуватиме її поведінка. Перш за все ви повинні обговорити з дружиною всі моменти виховання доньки. У вас є право висловити свої правила, але у разі виникнення розбіжностей, слід віддавати перевагу думці рідної людини.

Довіра — ось на чому тримаються взаємини. Не очікуйте, що дівчинка зможе одразу вам довіряти. Вона намагатиметься вас провокувати на різні дії, розмови, щоб з’ясувати, чи надовго ви залишитеся в їхній родині. Покажіть доньці, що ви готові підлаштуватися під їхній сімейний розпорядок. Не намагайтеся купити любов подарунками. Діти цінують час, що ви змогли їм присвятити. Організовуйте родинні розваги, поїздки.

Не намагайтеся проникнути в душу. Ви для дівчинки надовго ще залишитеся чужою людиною, тому не робіть спроб поговорити з нею про таємне. Покажіть лише, що за потреби вона може розраховувати на вашу пораду.

Поступово ви зможете знайти шлях до серця названої доньки, але не розраховуйте зайняти у ньому повноцінне місце батька, адже замінити рідного рідко кому вдається.

Донька виросла, але ви досі маєте на неї вплив. Ваша дівчинка вже начебто сформувалася як особистість і добре усвідомлює себе як жінку. Та вона й досі потребує вашої батьківської турботи й уваги. Різниця лише в тому, що донька вже доросла, і ваше спілкування вже не матиме характер повчань з вашого боку. У разі правильного виховання ви з дівчинкою станете кращими друзями, зможете давати їй різні рекомендації, а вона адекватно їх сприйматиме. Тепер вона впевнена, що ви завжди підтримаєте її, вірите в неї. Ви для неї стали ідеалом чоловіка, і саме такого вона шукатиме для свого сімейного життя. Це чи не найкраща винагорода для батька! 

Джерело фото pexels

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram